7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogDlaczego niektórzy tak szybko tracą zainteresowanie swoimi partnerami?
Dlaczego niektórzy tak szybko tracą zainteresowanie swoimi partnerami?

Dlaczego niektórzy tak szybko tracą zainteresowanie swoimi partnerami?

Często zdarza się, że spotykasz kogoś nowego i wszystko zmierza w dobrym kierunku, ale po niedługim czasie ta osoba odchodzi i nie wiesz, co poszło nie tak. Jeśli takie doświadczenie stało się twoim udziałem, nie jesteś sam. W tym artykule opisujemy powody, dla których ludzie tracą zainteresowanie na początku związku i co można zrobić, by zapobiec takim sytuacjom w przyszłości.

Mała pewność siebie

Jednym z głównych powodów tracenia zainteresowania partnerem jest brak pewności siebie osoby, z którą się umawiają. Ta cecha ma bardzo duże znaczenie. Każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę, która nie jest szczególnie atrakcyjna fizycznie, ale nie może narzekać na brak zainteresowania potencjalnych partnerów. Tym, co ich przyciąga, jest właśnie jej pewność siebie. Jej braku często nie widać od samego początku, dlatego czasami dopiero po kilku randkach, partner może to dostrzec i stracić zainteresowanie.

Co możesz z tym zrobić? Popracuj nad tą cechą! Wysokie poczucie własnej wartości powstaje, kiedy czujesz się komfortowo w swojej skórze i wiesz, że radzisz sobie w ważnych dla ciebie obszarach. Zapytaj siebie, jakie obszary twojego życia wymagają poprawy? Jeśli czujesz, że ważysz za dużo, popracuj nad sylwetką. Jeśli nie odpowiada ci twoja praca, zapisz się na kurs, który pozwoli ci uzyskać kompetencje potrzebne do otrzymania upragnionej posady. Często sama praca w kierunku osiągnięcia swoich celów, zwiększy twoje poczucie własnej wartości. Istnieją oczywiście sprawy, których nie możesz zmienić i nie masz nad nimi kontroli. Zajmij się tym, na co masz wpływ i pogódź się z tym, na co wpływu nie masz.

Zbyt duże „parcie na związek”

Niektórzy ludzie desperacko szukają związku i są nieszczęśliwi, gdy nie mają partnera. Osoby, z którymi się umawiają, szybko to wyczuwają  i zniechęca ich ta cecha. Z kolei osoby kompletne czuja się komfortowo, będąc same i nie potrzebują partnera, by poczuć się całością.

Co możesz z tym zrobić? Jeśli zauważasz takie zachowanie u siebie, spróbuj wyobrazić sobie, że zostaniesz singlem do końca życia i pogódź się z taką ewentualnością. Choć może wydawać się to trudne, dopiero wtedy, gdy zaakceptujesz taką możliwość, staniesz się gotowy na zdrowy związek. Takie założenie zmusi cię do tego, byś odkrył, kim chcesz się stać jako niezależna jednostka. Kiedy będziesz już gotowy, w twoim życiu pojawi się ta szczególna osoba, która wniesie coś ważnego do twojego życia, ale nie będzie służyła do tego, by je „dopełnić”. 

Nieodpowiedni czas

Czasami po prostu czas nie jest odpowiedni. Nie wiemy co dzieje się w życiu innej osoby. Być może ta osoba nie może poradzić sobie z poprzednim rozstaniem lub nadal jest w jakimś związku? Nie jest to twoja wina. Nawet jeśli jesteś pewny siebie i szczęśliwy pomimo bycia singlem, jeśli czas nie jest odpowiedni, to nie ma znaczenia.

Co możesz z tym zrobić? Pogódź się z tym, że nie możesz wyjaśnić wszystkiego i pewne sprawy pozostaną tajemnicą. Uwierz, że jeśli jesteście dla siebie stworzeni, wszystko zadziała w odpowiednim czasie. Na razie skup się na sobie: odżywiaj się prawidłowo, uprawiaj sport, spędzaj czas z rodziną i przyjaciółmi i bądź otwarty na wszystkie pozytywne doświadczenia, które przynosi ci życie.

Zbyt szybkie tempo

Czasami dwoje ludzi jest gotowych do związku, ale iskra między nimi szybko gaśnie. Często dzieje się tak, gdy związek przyspiesza tak szybko, że stopień namiętności jest tak duży, iż może jedynie opaść. Pociąg fizyczny dwóch osób jest tak silny, że chcą oni spędzać cały czas razem, a kiedy są osobno wciąż do siebie piszą i obsesyjnie o sobie myślą. Choć to fajne uczucie, istnieje ryzyko, że związek nie przetrwa.

Co możesz z tym zrobić? Zwracaj uwagę na to, jak rozwija się twój związek. Nawet na początku, gdy wszystko świetnie się układa, konieczna jest równowaga. Nie zaniedbuj ważnych ludzi  i istotnych aspektów twojego życia, kiedy jesteś w związku. Popracuj również nad zbudowaniem przyjaźni w waszym związku. Najszczęśliwsze i najtrwalsze związki to te, w których istnieje równowaga między namiętnością i przyjaźnią. Upewnij się, że łączy was coś więcej, niż tylko chemia.

Informacje o Autorze

Jestem psychologiem, psychoterapeutą - pasjonatem wiedzy psychologicznej na temat skutecznych metod leczenia trudności psychicznych i samorozwoju. Zajmuję się terapią indywidualną i grupową, poradnictwem psychologicznym. W 2013r. obroniłam doktorat w IPiN w Warszawie: "Dynamika grupy a zmiany charakterystyk indywidualnych w grupie osób z zaburzeniami odżywiania się leczonych w oddziale całodobowym w Klinice Nerwic IPIN w Warszawie". Jestem absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego kierunek Psychologia oraz podyplomowych studiów Psychoterapia na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie. Obecnie pracuje również w Klinice Nerwic w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88