7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogDlaczego związki rozpadają się?
związki-PsychoMedic.pl

Dlaczego związki rozpadają się?

Większość z nas pragnie spotkać „tą jedyną”/„tego jedynego” i ustatkować się. Pomimo tego, wiele związków kończy się rozstaniem. Jakie są tego przyczyny?

Poniżej prezentujemy „top 10” najpopularniejszych przyczyn zerwania.

Oczywiście każda para jest wyjątkowa. Im dłużej dwie osoby dzieliły ze sobą życie, tym bardziej złożone będą powody ich decyzji o rozstaniu. Poniższa lista nie jest kompletna, ale reprezentuje najczęstsze i najbardziej szkodliwe czynniki wpływające na rozpad związku.

Problemy z zaufaniem

Brak lub utrata zaufania to jedna z największych przeszkód w utrzymaniu długiego

i szczęśliwego związku. Bez zaufania związek traci swoje dwa podstawowe filary silnej więzi: poczucie ochrony i bezpieczeństwa..

Problemy z zaufaniem mogą wynikać między innymi z zazdrości, zaborczości, niewierności emocjonalnej lub fizycznej, braku wsparcia emocjonalnego, a także braku wzajemnego wsparcia w osiąganiu celów.

Jeśli uważasz, że brak zaufania to główny problem w Twoim związku, zastanów się czy Twój brak zaufania jest uzasadniony (na przykład czy druga osoba często łamała ważne obietnice), czy też wynika z Twoich subiektywnych emocji (zazdrość bez żadnego dowodu). Rozważ czy Twój brak zaufania bierze się z namacalnych dowodów, czy też odzwierciedla nieuzasadnione lęki.

Różne oczekiwania

Parom nie jest łatwo odbywać wspólną podróż zwaną życiem. Elementy, które początkowo zbliżyły do siebie dwójkę ludzi (atrakcyjność, pociąg seksualny, wspólne zainteresowania, osobowość), z czasem ustępują rzeczywistości i wymaganiom dnia codziennego. Oczekiwania dwójki ludzi co do związku mogą ulec zmianie, ponieważ zamiast myśleć o tym „czego my chcemy”, zaczynają myśleć w kategoriach „czego ja chcę”.

Oto niektóre przyczyny rozbieżności występujące u par:

Ten Jedyny/Ta Jedyna czy Ten Jedyny/Ta Jedyna na tę chwilę?

Czy Twój partner wiążę z Tobą całą przyszłość, czy może tylko tę najbliższą? Innymi słowy: Jak poważnie myśli o Tobie i czy chce długoterminowego związku? Co Ty myślisz o swoim partnerze?

Różnice w priorytetach

Twój partner ma odmienne priorytety i oczekiwania odnośnie waszego związku. Dla niektórych osób, związek i rodzina to oś życia i nic nie jest ważniejsze od tych dwóch relacji. Dla innych, związek, nawet poważny, jest tylko jednym z wielu aspektów życia.

Inne tempo życia

Kiedy jeden z partnerów uczy się i rozwija w błyskawicznym tempie, a drugi pozostaje w stagnacji, może to być źródłem rozbieżności w relacji. Przykładem może być to, że gdy jeden z partnerów wspina się po szczeblach kariery i zyskuje coraz lepszy status społeczny, drugi partner siedzi w domu, a jego kariera stoi w miejscu. Profesjonalne i społeczne kręgi pary zaczynają iść w odwrotnych kierunkach, aż w końcu partnerzy zauważają jak bardzo się różnią. Oddalili się od siebie fizycznie, intelektualnie i społecznie.

Problemy z kompatybilnością

Kompatybilność w związku to obszerny temat. W tym przypadku dotyczy ona między innymi intymności, typu osobowości oraz stylu przywiązania. Bardzo trudno jest stworzyć trwały związek w przypadku, gdy dwie osoby różnią się w tych aspektach.

Problemy z komunikacją

To bardzo ważny punkt. Liczne badania rozpoznały komunikację jako jedną z najważniejszych przyczyn terapii par, jak również zerwania czy rozwodu. Komunikacja przepełniona pogardą działa jak trucizna – niszczy zdrowie i dobre samopoczucie w związku.

Narcyzm

Badacze definiują osobowość narcystyczną jako: „zaburzenie psychiczne, w którym osoby mają wybujałe wyobrażenie o własnej wartości i głęboką potrzebę bycia podziwianym”. Narcyzm często oznacza brak prawdziwej intymności w związku. Symptomy narcyzmu to między innymi: kompleks wyższości, wybujały obraz siebie, naruszanie granic, fałszywy urok, syndrom Don Juana, manipulacja, nieodpowiedzialność, łamanie zasad, ekstremalny egoizm, a także pogarda wobec innych. Badania pokazują także, że wysoki współczynnik narcyzmu koreluje ze skłonnością do niewierności.

Przemoc w związku

Przemoc w związku można zdefiniować jako powtarzające się znęcanie nad drugą osobą. Przykłady to przemoc słowna, emocjonalna, fizyczna i/lub seksualna. Patologiczna manipulacja. Patologiczny narcyzm. Patologiczna pasywna agresja. Nadmierna kontrola i dominacja.

Używki i szkodliwe przyzwyczajenia

Nadużywanie substancji i inne szkodliwe przyzwyczajenia mimo że mogą, ale nie muszą, bezpośrednio wciągać partnera (jak na przykład sekretne uzależnienie od hazardu), mają negatywny wpływ na związek.

Oddalenie się od siebie/znużenie/nuda/rutyna

Jeśli któreś z tych stwierdzeń brzmi znajomo i możesz je odnieść do swojego związku, poniżej przedstawiamy kilka kwestii do rozważenia.

Jeśli jesteś w związku przez dwa lata lub więcej i Twój partner oddalił się od Ciebie, może to być spowodowane brakiem zaangażowania, odmiennymi oczekiwaniami, brakiem kompatybilności, albo naturalnym poszukiwaniem partnera metodą prób i błędów.

Jeżeli jesteś w długim związku, możliwe, że życiowe obowiązki (szkoła, praca, a w szczególności wychowywanie dzieci) stanęły na przeszkodzie dla waszego przywiązania i wzajemnego rozwoju. Klasycznym przykładem jest syndrom opuszczonego gniazda, gdy po dorośnięciu dzieci i opuszczeniu przez nie domu, rodzice nagle czują się dla siebie obcy, ponieważ przez lata nie skupiali się na swojej relacji.

Problemy finansowe

Im dłużej para jest w związku, tym większe prawdopodobieństwo niekompatybilności finansowej. Badania pokazują, że różnice w zarobkach są jedną z głównych przyczyn rozpadu małżeństw. Para nie musi być jednak w związku małżeńskim, żeby stawiać czoła finansowym wyzwaniom. Problemy finansowe odzwierciedlają nasze najgłębsze psychologiczne potrzeby i lęki, wśród których znajdują się zaufanie, bezpieczeństwo, władza, kontrola i             przetrwanie.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88