7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogJak rozpoznać autyzm?
Jak rozpoznać autyzm

Jak rozpoznać autyzm?

Rodzice są pierwszymi i najlepszymi obserwatorami swojego dziecka. Cieszą się z każdego postępu w jego rozwoju: pierwszego kroku, pierwszego słowa. Niestety, zdarza się, że tego postępu nie widać, lub jest on bardzo powolny. Brak reakcji na słowa rodzica czy niechęć do zabaw z dorosłymi i innymi dziećmi u dwulatka (w wieku, w którym można zaobserwować pierwsze objawy autyzmu) są częstym powodem do niepokoju. „Czy to oznaka autyzmu?” – zastanawiają się zaniepokojeni rodzice. Pojedyncze nietypowe zachowanie z pewnością nie powinno nas martwić. Jeśli jednak dostrzeżemy więcej problematycznych objawów, warto udać się z dzieckiem do specjalisty. Jakie zachowania i cechy dziecka mogą wskazywać na autyzm? 

Problemy z rozwojem mowy

Dziecko w wieku dwóch lat nadal nie potrafi nazywać osób i przedmiotów. Ma trudności z wypowiedziami dwuwyrazowymi. Nie rozumie prostych poleceń. Nie używa gestów (wskazywania palcem, pokazywania „pa pa”) w celu zrekompensowania trudności w używaniu języka.

Utrudniony kontakt wzrokowy

Dziecko nie patrzy w oczy ani na wskazywane mu przedmioty. Jeśli utrzymuje kontakt wzrokowy, jego spojrzenie wydaje się dziwne: obojętne lub przenikliwe i wpatrujące.

Niechęć do kontaktu fizycznego

Dziecko bardzo nie lubi przytulania ani prowadzenia za rączkę przez rodzica, odrzuca je kontakt fizyczny.  

Nietypowy sposób zabawy

Dziecko nie bawi się zabawkami w sposób zgodny z ich przeznaczeniem np. nie jeździ samochodzikami po podłodze tylko przesuwa je przed oczami, lub układa w szeregu. Zabawy tematyczne (np. opiekowanie się lalką), naśladujące zachowania dorosłych są mu całkowicie obce. Woli bawić się samo i złości się, kiedy wspólną zabawę proponuje inne dziecko, lub dorosły.

Objawy opisane powyżej mogą pojawiać się u różnych dzieci w różnym natężeniu, a ich występowania nie należy kojarzyć z jednoznaczną oznaką autyzmu. Naturalne różnice w rozwoju i temperamencie dzieci powodują często wyciągnięcie mylnych, pochopnych wniosków. Jeśli jednak zauważasz powyższe zachowania u dziecka i rodzicielska intuicja sugeruje ci, że coś jest nie tak, udaj się po profesjonalną diagnozę autyzmu. Diagnoza to cały proces wymagający kilku wizyt, ale warto zrobić wszystko, by upewnić się, czy dziecko rozwija się prawidłowo i nie cierpi na żadne zaburzenia.  

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88