7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogJak zwiększyć potencjał umysłowy przed pracą?
praca-PsychoMedic.pl

Jak zwiększyć potencjał umysłowy przed pracą?

Prawie każdy z nas każdego dnia próbuje poradzić sobie z niezliczoną ilością osobistych i związanych z pracą wyzwań. Ta niekończąca się skuteczność we wszystkich dziedzinach naszego życia może wyssać naszą silę i optymizm.

Na szczęście istnieje kilka prostych rzeczy, które możemy zrobić, aby poprawić naszą fizyczną i umysłową sprawność, co wpływa znacząco na jakoś naszego życia. Oto kilka pomysłów do wypróbowania każdego dnia przed pójściem do pracy.

  1. Czytaj

Jednym z najlepszych sposobów na stymulowanie naszego mózgu jest czytanie – czy będzie to książka, gazeta, czy artykuł online – to bez znaczenia. Wzbogacanie naszego mózgu o nowe informacje jest niezbędne dla naszego fizycznego i psychicznego zdrowia, co potwierdzają neurochirurdzy. Poświęcając choć chwilę rano na czytanie będziesz mógł uspokoić i zresetować swoje priorytety na nadchodzący dzień, skupiając się na czymś innym niż codzienność życia. Warto więc poświęcić choć pół godziny np. podczas jazdy metrem na lekturę ciekawej książki.

  1. Poćwicz trochę

Jak powszechnie wiadomo – ćwiczenia fizyczne pozwalają nam utrzymać zdrowie psychiczne oraz przede wszystkim fizyczne. Szybki trening przed pracą jest więc świetnym sposobem, by zwiększyć efektywność naszego mózgu. Ćwiczenia faktycznie zmieniają chemię mózgu, a ich efekt został porównany do stosowania leków przeciwdepresyjnych. W wyniku wysiłku fizycznego uwalniają się w mózgu neuroprzekaźniki, które odgrywają kluczową rolę w jego pracy. Co najważniejsze – ćwiczenia pozwalają pompować krew i tlen do mózgu, dzięki czemu nasza istota szara osiąga najwyższą wydajność. Prowadzi to do lepszego osądu rzeczywistości, szybszej decyzyjności i wyostrzenia pamięć.

  1. Medytuj

Jak pokazują badania, medytacja może pomóc w poprawie uwagi, koncentracji, w zmniejszeniu lęku i depresji oraz może usprawnić nasz ogólny „makijaż psychologiczny”. Badania wykazały, że ciało migdałowate – część mózgu, która jest niejako źródłem trosk oraz niespokojnych emocji – zmniejsza objętość swoich komórek właśnie dzięki medytacji. Ludzie, którzy medytują są też w stanie szybciej i skuteczniej wyszukać lub przywołać informacje.

  1. Słuchaj muzyki klasycznej

Łagodna, spokojna muzyka Mozarta i Beethovena od dawna uważana jest za korzystnie wpływającą na wydajność mózgu. Jedno z najbardziej znanych badań odnosi się do tzw. „efektu Mozarta” , który mówi o tym, że słuchanie muzyki klasycznej może poprawić naszą zdolność myślenia długoterminowego i abstrakcyjnego. Słuchanie muzyki klasycznej podczas porannej toalety, ubierania się czy ćwiczeń znacząco poprawia płynność słowną, funkcjonowanie poznawcze oraz ogólne skupienie się i koncentrację.

  1. Graj w szybkie gry oparte na logice

Nieustanne próby nauczenia się czegoś nowego i świeże odkrywanie wiedzy sprzyja mózgowi tworząc nowe połączenia nerwowe. Warto stawiać na zadania, które są nie tylko trudne, ale też zróżnicowane, jak np. Sudoku lub inne gry pamięciowe. To naprawdę wpływa na sprawność umysłową i pomaga budować zasoby poznawcze. Warto też stale zwiększać wydajność swojego mózgu i wybierać coraz to nowe gry – bardziej złożone oraz te, które angażują różne części mózgu.

  1. Zrób listę wdzięczności

To może wydawać się nieprawdopodobne, ale naukowo udowodniono, że kiedy zwrócimy uwagę na te rzeczy w życiu, za które jesteśmy wdzięczni, nasz mózg faktycznie działa lepiej. Badania obrazowe mózgu wykazały, że ćwiczenie wdzięczności dosłownie wspomaga nasz mózg. Aby to zrobić wystarczy każdego dnia wypisać pięć rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni. W jednym z eksperymentów, gdy ludzie wykonywali to ćwiczenie, zauważyli znaczący pozytywny wpływ na ich poziom szczęścia w ciągu zaledwie trzech tygodni. Ludzie, którzy regularnie wyrażają swoją wdzięczność są zdrowsi, bardziej optymistyczni, dokonują większych postępów w realizacji swoich celów, mają lepsze samopoczucie i są bardziej przyjaźni dla innych.

  1. Pamiętaj o dostatecznej ilości snu

Jak wykazano w licznych badaniach sen wspomaga naszą zdolność do przypominania sobie. A to bezpośrednio wypływa na naszą zdolność do kontrolowania zarówno naszego zachowania, jak i uczenia się. Brak snu może prowadzić do spadku wydajności psychicznej porównywalnej do bycia pijanym. Najlepszym sposobem, by przygotować swój organizm do morderczej pracy następnego dnia jest dostarczenie mu odpowiedniej ilości snu. Warto przestrzegać pewnego „harmonogramu snu” i nie zaburzać go w sposób znaczny, np. w weekendy oraz praktykować relaksujące rytuały na dobranoc, jak czytanie książki.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88