7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeAktualnościBlogSzkoleniaJaki kurs psychoterapii wybrać? Wskazówki dla przyszłych profesjonalistów
Jaki kurs psychoterapii wybrać? Wskazówki dla przyszłych profesjonalistów

Jaki kurs psychoterapii wybrać? Wskazówki dla przyszłych profesjonalistów

Już jakiś czas temu pisaliśmy o tym, jak zostać psychoterapeutą – to znaczy co warto zrobić przed podjęciem kształcenia specjalistycznego w tym kierunku, aby upewnić się, czy to ścieżka dla Ciebie. Dziś piszemy z kolei, jakie kolejne kroki należy podjąć i jaki kurs psychoterapii wybrać, aby móc się na stałe związać zawodowo z pomaganiem ludziom.

Czym jeden kurs psychoterapii może różnić się od innych i jak wybrać ten właściwy?

Szkół psychoterapii są w Polsce dziesiątki. Różnią się one między sobą czasem trwania i ceną, a także podejściem (nurtem terapeutycznym), w duchu którego kształcą przyszłych terapeutów.

Za główne nurty psychoterapii uważa się: nurt psychodynamiczny, psychoanalityczny, poznawczo-behawioralny, humanistyczny, Gestalt, integracyjny i systemowy. O każdym z nich możesz przeczytać nieco więcej w podlinkowanym wpisie blogowym. To w tych podejściach kształci większość spośród szkół psychoterapii i wszystkie te podejścia uważa się za profesjonalne i skuteczne – mimo, że znacząco różnią się pomiędzy sobą stosowanymi metodami. Warto dowiedzieć się więcej o każdym z nich, a jeżeli to możliwe, to również postarać się o obserwację pracy terapeuty pracującego w każdym z wymienionych podejść. Na tej podstawie można podjąć mądrą decyzję, jaki nurt jest Ci najbliższy i w jakim chcesz pracować.

Cechy wspólne, które posiada każdy profesjonalny kurs psychoterapii, to natomiast: czas trwania i rekomendacja przynajmniej jednego z towarzystw psychoterapeutycznych. Kurs psychoterapii powinien trwać 4 lata, w czasie których powinny być realizowane zarówno zajęcia teoretyczne, jak i z praktycznej pracy z Pacjentem. Istotnym elementem każdego wartego uwagi kursu psychoterapii są również treningi ukierunkowane na – ogromnie ważny dla jakości wykonywanej pracy – rozwój osobisty przyszłych psychoterapeutów. Są to treningi terapeutyczny, interpersonalny i inne.

Dobrze jest również zweryfikować, czy szkoła posiada akredytację jednego z ogólnopolskich towarzystw psychoterapeutycznych. Najlepiej, aby posiadała pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Psychologicznego lub Psychiatrycznego, ewentualnie głównego towarzystwa zrzeszającego terapeutów danego nurtu (takim jest np. Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej).

Kiedy można o sobie powiedzieć, że jest się terapeutą?

Pełne uprawnienia do samodzielnego prowadzenia psychoterapii uzyskuje się po ukończeniu 4. roku kursu. Zdobycie dyplomu ukończenia szkoły pozwala także ubiegać się później o certyfikat psychoterapeuty. Zgodnie z przyjętym jednak w Polsce poglądem, psychoterapię długoterminową może prowadzić już absolwent 2. roku szkolenia psychoterapeutycznego. Ukończenie 2. roku szkolenia (akredytowanego przez jedno z towarzystw) uprawnia również do odpłatnego prowadzenia terapii w placówkach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czy ukończony kurs psychoterapii daje jednocześnie certyfikat psychoterapeuty?

Słowo „certyfikat” kojarzy nam się z dyplomem wręczanym przy ukończeniu jakiegoś kursu lub szkolenia. W przypadku szkoły terapii jest jednak inaczej – na przykład dyplom ukończenia szkoły akredytowanej przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne nie jest równoznaczny z dokumentem, jakim będzie certyfikat psychoterapeuty PTP.

O certyfikat psychoterapeuty można ubiegać się po spełnieniu szeregu warunków. Jeżeli na przykład będziesz chciał_a uzyskać certyfikat PTP, będziesz musiał_a odbyć (i przedłożyć dokumenty to potwierdzające) określoną przez towarzystwo liczbę godzin terapii własnej, treningów rozwojowych, superwizji (spotkań ze starszym stażem terapeutą, które służą rozwojowi kompetencji) oraz godzin pracy indywidualnej z Pacjentem. Podobne wymogi ma Polskie Towarzystwo Psychologiczne i inne.

Już na etapie wyboru szkoły terapii warto porównać podany w ofercie program zajęć z wymogami, które stawiają towarzystwa psychoterapeutyczne do uzyskania certyfikatu. Profesjonalna szkoła psychoterapii powinna zapewniać swoim słuchaczom wszelkie zajęcia takiego rodzaju i takiej ilości, jaka jest potrzebna do późniejszego ubiegania się o certyfikat. Tym, co pozostaje do „odhaczenia” poza zajęciami szkoły, jest natomiast zrealizowanie określonej liczby godzin pracy z Pacjentami (poddawanej superwizji także po ukończeniu szkoły) i określonej liczby godzin terapii własnej.

Posiadamy ofertę stażowo-szkoleniową skierowaną dla studentów ostatnich lat psychologii i słuchaczy szkół psychoterapii. Przygotowujemy do odpowiedzialnego wykonywania zawodu 😊

Dowiedz się więcej, klikając jedną z poniższych grafik:

Akademia Terapeuty Szkolenia Online

Informacje o Autorze

Marta Sak - psycholożka, PsychoMedic.pl

Jesteś dziennikarzem/autorem/twórcą projektu i poszukujesz specjalisty,
który wypowiedziałby się w Twoim materiale internetowym, prasowym, radiowym lub telewizyjnym?
Napisz do naszej rzeczniczki prasowej: Justyny Nalewajek-Szaniawskiej: nalewajek.j@psychomedic.pl
Więcej informacji: https://psychomedic.pl/kontakt-dla-mediow/

Klinika PsychoMedic.pl - sieć poradni zdrowia psychicznego świadcząca pomoc w formie stacjonarnej w kilkunastu miejscach na mapie Polski oraz w formie online.
Oferujemy wsparcie najlepszych specjalistów: psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów, neurologów, endokrynologów, seksuologów, dietetyka, logopedy.

Naszą misją jest zapewnienie każdemu wszechstronnej i skutecznej pomocy, a także szerzenie rzetelnej wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego i medycyny.

Zadzwoń do nas: 799 399 499.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88