7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeMania

Mania

Mania – diagnoza i kompleksowe leczenie. Umów się do naszego Specjalisty:

Mania – diagnoza i kompleksowe leczenie

Mania to zaburzenie zdrowia psychicznego, które charakteryzuje się nienaturalnie podwyższonym nastrojem oraz zwiększoną aktywnością, np. ruchową. Sucha odpowiedź na pytanie, co to epizod maniakalny, może więc budzić złudne skojarzenie, że osoby cierpiące na manię mają bardzo dobry humor i więcej energii, co może im służyć w codziennym życiu. Takie myślenie to błąd – stany maniakalne negatywnie wpływają na zawodowe i społeczne funkcjonowanie Pacjenta – tym bardziej, im dłużej epizod trwa. To, ile trwa nieleczona mania, zależy do wielu czynników, ale w poważnych przypadkach stan ten może utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy.

PsychoMedic to sieć klinik działająca na skalę ogólnopolską. Nasi wysoko wykwalifikowani Specjaliści psychiatrzy i psychoterapeuci służą wsparciem Pacjentom doświadczającym manii.


Zaburzenia maniakalne – czym są?

Epizod maniakalny często przedstawiany jest jako drugi kraniec bieguna depresji – to stan, w którym osoba wyraźnie czuje zmiany w swoim nastroju, staje się bardziej euforyczna lub drażliwa, pojawia się u niej wzrost energii oraz zwiększa się poziom aktywności. Zmiana ta jest widoczna dla otoczenia Pacjenta, a sama osoba w manii odczuwa wówczas trudny do załagodzenia przymus, by zachowywać się w sposób impulsywny, a czasami ryzykowny.

Mania dwubiegunowa

Stany maniakalne najczęściej występują w chorobie afektywnej dwubiegunowej (ChAD). Nie istnieje oficjalna jednostka chorobowa „mania dwubiegunowa”, chociaż czasami można spotkać się z takim określeniem. „Dwubiegunowość” w nazwie zaburzenia wskazuje, że Pacjent doświadcza zarówno stanów maniakalnych, jak i epizodów depresji.

Mania jednobiegunowa

Specjaliści zdrowia psychicznego zauważają, że u niektórych Pacjentów nie występuje dwubiegunowość, a jedynie jednobiegunowa mania – co to oznacza? To rzadko obserwowane zaburzenie, które charakteryzuje się występowaniem symptomów typowych dla manii, ale bez doświadczania objawów depresji. W takim przypadku stany maniakalne to jedyny zauważalny problem. Specjaliści uważają jednak, że ostatecznie u większości Pacjentów wystąpi epizod depresyjny, czasami jednak dopiero po wielu latach i kilku epizodach manii.

Mania – objawy

Epizod maniakalny to nie to samo, co dobry humor utrzymujący się przez kilka czy kilkanaście dni. Warto wiedzieć, że stany maniakalne czy stany maniakalno-depresyjne przynoszą zarówno Pacjentom, jak i ich Najbliższym wiele cierpienia i trudności w życiu codziennym. Warto wiedzieć również, że wzrost energii czy euforyczny nastrój to niejedyne symptomy świadczące o zaburzeniu, jakim jest mania: objawy mogą obejmować także:

  • Podwyższone poczucie własnej wartości (czasami również tzw. przekonania wielkościowe, urojeniowe);
  • Mniejsza potrzeba snu;
  • Wzmożona aktywność;
  • Rozpoczynanie przedsięwzięć, których nie doprowadza się do końca (Pacjenci w manii łatwo ulegają rozproszeniu i mają trudności z koncentracją);
  • Pogorszona zdolność do racjonalnej oceny sytuacji i angażowanie się w ryzykowne aktywności (np. duże wydatki, przygodne relacje seksualne);
  • Mowa maniakalna, czyli słowotok polegający na przymusie opowiadania o swoich pomysłach, planach itd. (Pacjenci często mówią głośno, szybko i trudno im przerwać).

Ile trwa epizod maniakalny, czyli jak długo mogą utrzymywać się powyższe objawy? Według kryteriów diagnostycznych, kryterium diagnozy manii są symptomy utrzymujące się powyżej 7 dni. To, ile trwa nieliczona mania, jest trudne do określenia – jak już jednak zostało wyżej wspomniane, może być to czas od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Dlatego tak ważne jest szybko wdrożone i dopasowane do Pacjenta leczenie manii.

Mania – przyczyny

Niewiele zaburzeń psychicznych wywołuje tak widoczne objawy i zmiany w codziennym życiu jak mania. Przyczyny zachorowania na manię czy chorobę afektywnej dwubiegunowej nie zawsze są proste do określenia. Wskazuje się, że czynnikami ryzyka predysponującymi do zachorowania na manię są: występowanie choroby afektywnej dwubiegunowej u jednego z członków z rodziny, zaburzenia pracy hormonów i neuroprzekaźników, infekcje bakteryjne i wirusowe, przyjmowanie niektórych leków czy też niektóre choroby somatyczne i genetyczne.

Bez względu na przyczyny wystąpienia objawów, gdy tylko zauważysz u siebie albo u kogoś bliskiego niepokojące, nagłe i utrzymujące się zmiany w zachowaniu, takie jak podejmowanie ryzykownych działań, nadmierna aktywność psychoruchowa, wybujałe poczucie własnej wartości, zgłoś się do Specjalisty, który oceni, czy należy wdrożyć leczenie manii. To, ile trwa epizod maniakalny, zależy także od przebiegu terapii.

Mania – leczenie

W przypadku manii najważniejsza jest dobrze postawiona diagnoza, dlatego warto udać się do sprawdzonego Specjalisty, który ma szerokie i bogate doświadczenie w leczeniu manii oraz choroby afektywnej dwubiegunowej.

Leczenie manii obejmuje przede wszystkim farmakoterapię od psychiatry, dzięki której możliwe jest ustabilizowanie nastroju oraz zniwelowanie dokuczliwych objawów, które sprawiają Pacjentowi i jego bliskim cierpienie. Ponadto, ważnym elementem leczenia manii oraz choroby afektywnej dwubiegunowej jest psychoterapia. Spotkania z psychoterapeutą pomagają radzić sobie z trudnościami wynikającymi z manii, a Specjalista jest dużym wsparciem podczas okresów zaostrzenia objawów. Dzięki połączeniu farmakoterapii z psychoterapią Pacjenci zaczynają znowu dobrze radzić sobie w codziennym życiu: odzyskują zdolność do pełnowymiarowej aktywności zawodowej i osiągania sukcesów na polu osobistym.

Leczenie manii w klinikach PsychoMedic

Zapraszamy do wielospecjalistycznych klinik sieci PsychoMedic. W placówkach przyjmują zarówno doświadczeni i empatyczni psychiatrzy, jak i psychoterapeuci doświadczeniu w leczeniu ChAD, od lat prowadzący terapię osób cierpiących z powodu manii. Zapewniamy pełną dyskrecję, profesjonalizm oraz organizacyjne wsparcie ze strony naszego Działu Obsługi Pacjenta.

Działamy 7 dni w tygodniu, dzięki czemu żaden Pacjent nie musi długo czekać na wizytę – konsultacja psychiatryczna jest najczęściej możliwa jeszcze tego samego dnia, natomiast czas oczekiwania na konsultację psychologiczno-psychoterapeutyczną wynosi maksymalnie kilka dni.

Umów się do naszego Specjalisty:

SPRAWDŹ NAJSZYBSZE TERMINY

WARSZAWA

ŁÓDŹ

KATOWICE

KRAKÓW

WROCŁAW

POZNAŃ

GDAŃSK

BYDGOSZCZ

POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW

mgr Tomczyk Jowita

Martyna mama Antka 2023-06-02

Oceniam na 5

lek. Koreywo Regina

Kasia 2023-06-06

Oceniam na 5