7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

Home#TwojaPsychikaBlogPierwsza wizyta u psychiatry – najczęstsze pytania
Pierwsza wizyta u psychiatry

Pierwsza wizyta u psychiatry – najczęstsze pytania

W naszych wcześniejszych wpisach wyjaśnialiśmy, jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry oraz o co specjalista może zapytać w trakcie pierwszej konsultacji. Dziś zebraliśmy wszystkie Wasze pytania oraz wątpliwości w jednym miejscu.

Jeżeli myślicie o konsultacji psychiatrycznej, to przede wszystkim pamiętajcie, że nie warto zwlekać i czekać, aż zrobi się „naprawdę źle”. Lekarz już po pierwszej konsultacji zaproponuje rozwiązanie, które nie tylko pozwoli zapobiec dalszemu rozwojowi Twoich dolegliwości, ale i sprawi, że będziesz miał/a realną szansę poczuć się lepiej.

Ile trwa pierwsza wizyta u psychiatry?

Wiele zależy od indywidualnej sytuacji Pacjenta, jego potrzeb oraz problemu, z którym się zgłasza, jednak standardowy czas trwania konsultacji psychiatrycznej to 40-60 min. Część lekarzy, dzięki swojej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu, przeprowadza jednak pierwszorazowe konsultacje szybciej, czyli w 20-30 min.

Jak wygląda wizyta u  psychiatry? Co mówić?

Wizyta u lekarza psychiatry to w zdecydowanej większości rozmowa. Najpierw lekarz zapyta Cię o podstawowe dane osobowe, a następnie najpewniej zada pytanie o to, co i od jak dawna się dzieje. Nie martw się – nawet, jeżeli nie będziesz wiedział/a, jak opisać swój stan, to psychiatra pomoże Ci dodatkowymi pytaniami i pokieruje rozmową tak, aby dowiedzieć się wszystkiego, co jest mu niezbędne do postawienia diagnozy. Nie musisz więc planować rozmowy z psychiatrą.

 Trudności psychiczne często wynikają z przyczyn środowiskowych (np. rodzinnych) i innych problemów zdrowotnych, dlatego lekarz zada Ci także pytania o przebieg dzieciństwa i młodości, o Twoją obecną sytuację życiową i materialną, a także o choroby przewlekle oraz przebyte urazy i operacje. Po zebraniu całego wywiadu lekarz postawi wstępną diagnozę oraz zaproponuje leczenie.

Na pierwszej wizycie psychiatra może także zlecić Ci dodatkowe badania (np. krwi), aby wykluczyć somatyczne podłoże Twoich trudności.

Pierwsza wizyta u psychiatry i zwolnienie – czy to możliwe?

Tak, zwolnienie lekarskie lekarz może wystawić już na pierwszej wizycie. Od niego zależy jednak, czy i na ile zwolnienie zostanie wystawione.

Kiedy odbywa się kolejna (druga) wizyta u psychiatry?

Termin kolejnej wizyty lekarz ustali z Tobą na koniec pierwszej konsultacji. Z reguły kolejną konsultację zaleca się w przeciągu miesiąca-półtora od pierwszej wizyty.

Czy wizyta u psychiatry jest anonimowa?

Przed wizytą musimy (na podstawie ustawy o działalności leczniczej) poprosić Cię o okazanie dowodu osobistego i o Twoje podstawowe dane osobowe, czyli imię, nazwisko, numer PESEL oraz adres zamieszkania. W przypadku wizyty online lekarz poprosi Cię o okazanie dowodu przed rozpoczęciem rozmowy. Dane Pacjentów są jednak przechowywane wyłącznie w specjalnym, zaszyfrowanym systemie medycznym. Jako Klinika nie ujawniamy informacji żadnym osobom trzecim – zarówno co do faktu, jak i przebiegu leczenia.

Informacje o Autorze

Marta Sak - psycholożka, PsychoMedic.pl

Jesteś dziennikarzem/autorem/twórcą projektu i poszukujesz specjalisty,
który wypowiedziałby się w Twoim materiale internetowym, prasowym, radiowym lub telewizyjnym?
Napisz do naszej rzeczniczki prasowej: Justyny Nalewajek-Szaniawskiej: nalewajek.j@psychomedic.pl
Więcej informacji: https://psychomedic.pl/kontakt-dla-mediow/

Klinika PsychoMedic.pl - sieć poradni zdrowia psychicznego świadcząca pomoc w formie stacjonarnej w kilkunastu miejscach na mapie Polski oraz w formie online.
Oferujemy wsparcie najlepszych specjalistów: psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów, neurologów, endokrynologów, seksuologów, dietetyka, logopedy.

Naszą misją jest zapewnienie każdemu wszechstronnej i skutecznej pomocy, a także szerzenie rzetelnej wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego i medycyny.

Zadzwoń do nas: 799 399 499.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88