Program psychoedukacji dla rodziców dzieci z zaburzeniami lękowymi
Psychoedukacja rodziców dzieci z zaburzeniami lękowymi. Zapraszamy do PsychoMedic we Wrocławiu
Zapisy pod nr tel. 731-555-280
Zaburzenia lękowe u dzieci i młodzieży uznawane są za jedne z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Ze statystyk Telefonu Zaufania za rok 2022 wynika, że aż 10 082 młodych osób mówiło o tym, że odczuwa lęk i niepokój, który negatywnie wpływa na ich codzienne funkcjonowanie i aktywność.
I choć lęk pojawia się u każdego z nas i jest to w pełni naturalne, to, jednak gdy przyjmuje formę nieadaptacyjnego i silnego lęku, który utrudnia codzienne funkcjonowanie, powinien zostać objęty specjalistycznym wsparciem i pomocą.
Kiedy lęk staje się dominującym uczuciem w życiu dziecka, to normalne, że rodzice czasami nie wiedzą, jak zareagować i jak wesprzeć dziecko, by pomóc mu poradzić sobie z trudnościami. Każdy rodzic z pewnością chce zadbać o prawidłowy rozwój swojego dziecka, właściwie je wspierając, a kluczowym elementem takiego wsparcia jest psychoedukacja, która pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy lęku i zdobyć skuteczne narzędzia do tego, by udzielić dziecku wsparcia.
W PsychoMedic zapewniamy pomoc dla rodziców dzieci z zaburzeniami lękowymi w formie spotkań psychoedukacyjnych, na których Uczestnicy dowiedzą się, jak pomagać dzieciom z zaburzeniami lękowymi, jak je wspierać w procesie leczenia i jak radzić sobie z własnymi emocjami oraz obawami.
Zapraszamy serdecznie do zapisów do programu psychoedukacji wspierającego rodziców dzieci z zaburzeniami lękowymi. Spotkania w ramach programu odbywają się we Wrocławiu w naszej placówce przy ul. Grunwaldzkiej 20 lub w wygodnej formule online przez komunikator Skype.
Dla kogo przeznaczone jest wsparcie dla rodziców dzieci z zaburzeniami lękowymi?
Lęk u dzieci może pojawiać się na różnych etapach ich rozwoju i w niektórych przypadkach będzie on “normalnym” lękiem, który występuje na określonym stadium i następnie, samoistnie przemija. Jeżeli jednak lęk wyraźnie się nasila i pojawiają się nowe trudności, to wówczas taka sytuacja wymaga wsparcia psychologa lub psychiatry dzieci i młodzieży. Kluczową rolę w leczeniu zaburzeń lękowych dziecka odgrywa także wsparcie ze strony rodziców.
Wsparcie psychologiczne dla rodziców dzieci z zaburzeniami lękowymi przeznaczone jest dla rodziców, których dzieci zmagają się z:
- zespołem lęku uogólnionego,
- fobiami specyficznymi,
- lękiem separacyjnym,
- zespołem stresu pourazowego,
- napadami paniki,
- fobiami społecznymi,
- fobią szkolną.
Jesteśmy wielospecjalistyczną placówką zdrowia psychicznego i oferujemy kompleksowe wsparcie zarówno rodziców, jak i dzieci z zaburzeniami lękowymi. Zapewniamy pomoc psychoterapeuty dziecięcego, psychiatry i psychologa dzieci i młodzieży. We Wrocławiu prowadzimy również psychoterapię grupową dla młodzieży z zaburzeniami lękowymi, dlatego w razie potrzeby, nasi Specjaliści zaproponują Państwu odpowiednie metody wsparcia i pomocy.
Na czym polega program psychoedukacji dla rodziców dzieci z zaburzeniami lękowymi?
Wsparcie rodziców dzieci z zaburzeniami lękowymi w ramach programu psychoedukacji w PsychoMedic przyjmuje formę spotkań z doświadczonym terapeutą w grupie innych rodziców, którzy borykają się z podobnymi wyzwaniami. Edukacja psychologiczna rodziców dzieci z zaburzeniami lękowymi opiera się przede wszystkim na dostarczeniu wiedzy o zaburzeniach lękowych, ich mechanizmach, ich wpływu na codzienne funkcjonowanie młodego człowieka, na jego zachowania i emocje.
Podczas spotkań rodzice dowiedzą się:
- jak wspierać dziecko w pokonywaniu lęków,
- jak budować w dziecku poczucie bezpieczeństwa,
- jak rozmawiać z dzieckiem, jak lepiej zrozumieć jego potrzeby i emocje,
- jak skutecznie rozwiązywać konflikty, które pojawiają się na co dzień,
- jak budować silne i zdrowe relacje wspierające rozwój dziecka,
- jak radzić sobie z własnymi emocjami, by być większym wsparciem dla dziecka,
- jak radzić sobie z codziennym stresem i obawami o dziecko.
W trakcie spotkań osoba prowadząca zajęcia proponuje także praktyczne strategie psychologiczne dla rodziców dzieci z zaburzeniami lękowymi, które Uczestnicy mogą wdrażać w codzienne życie, aby lepiej wspierać dziecko z zaburzeniami lękowymi. Narzędzia te obejmują m.in.:
- skuteczne strategie radzenia sobie z lękiem,
- techniki relaksacyjne – głębokie oddychanie, wizualizacja, mindfulness,
- strategie rozwiązywania konfliktów,
- techniki aktywnego słuchania, wyrażania empatii i budowania zaufania,
- metody wspierania więzi rodzinnych poprzez wspólne aktywności, np. gry i zabawy rodzinne,
- strategie radzenia sobie z trudnymi zachowaniami dziecka, np. planowanie rutyn, wzmocnienia pozytywne.
Każde spotkanie to także przestrzeń do refleksji nad własnymi emocjami, zachowaniami i obawami. W grupie osób z podobnymi trudnościami Uczestnicy budują również poczucie wspólnoty, mają możliwość wymiany własnych doświadczeń i mogą wzajemnie okazywać sobie wsparcie.
Jak wygląda program wspierający rodziców dzieci z zaburzeniami lękowymi?
Spotkania w programie psychoedukacji dla rodziców dzieci z zaburzeniami lękowymi odbywają się w formie stacjonarnej lub online raz na 2 tygodnie. Spotkania trwają około 50 minut i odbywają się w grupie maksymalnie 10 osób. Aby dołączyć do grupy, wystarczy skontaktować się z nami pod nr. 731-555-280 i zarezerwować miejsce w grupie.
Dlaczego warto dołączyć?
- Indywidualne podejście – kameralne grupy pozwalają na bardziej indywidualne podejście, każdy rodzic ma przestrzeń na to, aby opowiedzieć o swoich trudnościach. Terapeuta może także dostosować techniki psychologiczne dla rodziców dzieci z zaburzeniami lękowymi do potrzeb Uczestników,
- Stały skład grup – grupy w programie psychoedukacji są grupami zamkniętymi, co oznacza, że w ciągu roku Uczestnicy się nie zmieniają, skład grupy cały czas pozostaje taki sam,
- Wygodna forma online – dzięki możliwości uczestnictwa online w grupie może uczestniczyć każdy rodzic, niezależnie od tego, gdzie aktualnie się znajduje. Taka forma daje również szansę otrzymania wsparcia osobom, które nie mają możliwości dotrzeć do placówki stacjonarnej,
- Praktyczne narzędzia – Uczestnicy w trakcie spotkań otrzymują praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak wspierać dziecko z zaburzeniami lękowymi i jak radzić sobie z innymi trudnościami.