Rozwód, rozstanie
Jak poradzić sobie ze zdradą i rozstaniem? Jak odnaleźć w sobie siłę po zerwaniu wieloletniej relacji?
Z pomocą przyjść może profesjonalna terapia po rozstaniu.
Nie mieszkasz w Warszawie? Sprawdź, gdzie jeszcze się znajdujemy!
Umów się online na wizytę lub zadzwoń: 799-399-499
W klinikach psychologiczno-psychiatrycznych PsychoMedic stawiamy sobie za cel udzielanie profesjonalnego i wszechstronnego wsparcia wszystkim, którzy tego potrzebują: niezależnie od rodzaju i nasilenia doświadczanych problemów natury psychicznej czy emocjonalnej. Jednym z obszarów naszego działania jest pomoc w kryzysach życiowych, do jakich niewątpliwie należą rozstanie z partnerem / partnerką, a w przypadku związków sformalizowanych – także rozwód czy separacja.
Niemal każde rozstanie boli i niesie ze sobą dużą życiową zmianę. Nierzadko obniża też znacznie nasze poczucie bezpieczeństwa, samoocenę i pewność siebie. Wiele osób nie wie, jak poradzić sobie z bolesnym rozstaniem, jak przetrwać ogrom cierpienia – zwłaszcza wtedy, gdy zakończenie relacji spada na nas jak „grom z jasnego nieba”. Osobą, do której zdecydowanie warto się zwrócić w takiej sytuacji, może być doświadczony psycholog. Po rozstaniu często trudno nam bowiem znaleźć w sobie wystarczająco dużo siły, aby uchronić się przed załamaniem czy samodzielnie poradzić sobie z napływem negatywnych myśli na temat swojej przyszłości. Profesjonalna psychoterapia po rozstaniu może w ogromnym stopniu ułatwić przejście przez ten trudny okres, pomóc w akceptacji zaistniałego stanu rzeczy i wreszcie – przywrócić radość życia i wiarę w to, że wiele dobrego jest jeszcze przed nami.
Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów?
Nawet, jeśli długoletni i pozornie dobrze funkcjonujący związek małżeński kończy w pewnym momencie rozwód, przyczyny tej sytuacji mają zazwyczaj źródło w kumulujących się przez dłuższy czas trudnościach w relacji. Najczęściej należą do nich nierozwiązane problemy z przeszłości i brak dobrej komunikacji między partnerami. Zgodnie ze statystykami, w dzisiejszych czasach najczęstsze przyczyny rozwodów to:
- Niezgodność charakterów
- Zdrada
- Problemy finansowe i związane z tym nieporozumienia
- Uzależnienie jednego z partnerów (od alkoholu, innych używek lub uzależnienie behawioralne)
- Brak satysfakcji z życia seksualnego
- Różnice światopoglądowe
Rozstanie z partnerem może być szczególnie trudne, jeśli u jego źródeł leży zdrada – szczególnie taka, której się zupełnie nie spodziewaliśmy. Rozstanie po zdradzie jest zazwyczaj dodatkowo obciążające dla osoby zdradzonej, zostawia ją bowiem z silnym przekonaniem, że jest niewystarczająca, co w istotny sposób narusza jej samoocenę i poczucie własnej wartości. Warto wiedzieć, że zdrada może mieć bardzo różny charakter i dotyczyć nie tylko niedochowania wierności małżeńskiej w sensie czysto fizycznym. Niekiedy zdarza się bowiem, że w związku ma miejsce wieloletnia tzw. zdrada emocjonalna, polegająca na utrzymywaniu bliskiej więzi emocjonalnej z inną osobą, przy jednoczesnym fantazjowaniu o posiadaniu z nią relacji romantycznej lub seksualnej. Rozwód staje się wówczas jedynie formalnym przypieczętowaniem rozpadu związku, który od dawna nie funkcjonował prawidłowo.
Niezależnie jednak od tego, jakie są przyczyny rozwodu, sam proces rozstawania się jest zazwyczaj długotrwały i stanowi spore obciążenie dla obu stron. Niesie też ze sobą ogromny ładunek niepewności. Decydując się na ten krok, nie jesteśmy bowiem w stanie precyzyjnie przewidzieć wszystkich konsekwencji, z jakimi wiązać się będzie rozstanie. Brak poczucia bezpieczeństwa sprawia, że wiele osób dotyka tak zwana „depresja po rozwodzie”, która potrafi osobę nią dotkniętą zupełnie „wyłączyć” z normalnego funkcjonowania. Właśnie dlatego tak istotne jest – w razie potrzeby – zapewnienie sobie profesjonalnego wsparcia po rozwodzie. Najlepszą formą takiego wsparcia jest terapia po rozstaniu.
Rozwód i co dalej?
W jaki sposób przebiega i co zmienia rozwód w naszym życiu? Na to pytanie nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi: tak jak różne mogą być powody rozwodu, tak też różny bywa jego przebieg i potencjalne konsekwencje.
Warto wiedzieć, że na prawne konsekwencje rozwiązania związku małżeńskiego ma również wpływ to, jak formalnie zakończy się rozwód. Definicja ustawowa mówi bowiem o dwóch rodzajach rozwodów:
- Z orzeczeniem o winie – kiedy winnym zakończenia małżeństwa uznany zostaje jeden lub oboje małżonkowie
- Bez orzekania o winie – za porozumieniem stron
Co zmienia rozwód z orzeczeniem o winie? Poza aspektem czysto psychologicznym takiego rozstrzygnięcia, niesie ono również ze sobą konkretne skutki prawne. Małżonek uznany za winnego rozpadu małżeństwa może zostać pociągnięty do płacenia alimentów na rzecz eksmałżonka, sam natomiast nie ma możliwości upominania się o alimenty – nawet gdyby popadł w niedostatek.
Rozwód często zresztą definiuje się na rożne sposoby: rozwiązanie stosunku małżeńskiego w sądzie to tzw. rozwód prawny, ale mówi się także o rozstaniu w sensie całkowitego zerwania się więzi między małżonkami (rozwód emocjonalny), czy rozwodzie w sensie oficjalnego rozdzielenia czasu przeznaczanego przez każdego z małżonków na opiekę nad dziećmi (rozwód rodzicielski). Warto pamiętać, że rozwód rodziców jest zazwyczaj przeżywany przez ich pociechy jako bardzo bolesne rozstanie – zazwyczaj bowiem jeden rodzic wyprowadza się z domu, przez co dzieci tracą do niego dotychczasowy, „całodobowy” dostęp. Wspomniana wyżej depresja po rozstaniu może dotknąć zarówno rodziców, jak i dzieci – zwłaszcza wtedy, gdy mama i tata, pochłonięci własnymi przeżyciami, zapominają w tym trudnym czasie o zatroszczeniu się o potrzeby dziecka.
Rozwód a dziecko – rozstanie rodziców a psychika dziecka
„Rozwód a dzieci” to kwestia, która zawsze budzi wiele emocji. Rozstanie rodziców to dla naszych pociech zazwyczaj obciążające doświadczenie i duża zmiana w życiu, z którą nierzadko trudno jest im poradzić sobie samodzielnie.
W każdej z placówek PsychoMedic pracują terapeuci rodzinni, którzy od lat skutecznie wspierają rodziny w kryzysowych momentach życia: także wtedy, gdy para przechodzi przez rozwód, a dziecko przeżywa z tego powodu trudności emocjonalne i np. przestaje radzić sobie z obowiązkami szkolnymi. W każdej z naszych poradni zapewniamy również wsparcie psychologa dziecięcego, który w razie potrzeby skutecznie pomoże małemu Pacjentowi przetrwać najtrudniejszy czas po rozstaniu rodziców i pomoże mu odnaleźć się w nowej sytuacji.
Jak sobie poradzić po rozstaniu?
Na pytania, które najczęściej zadają sobie osoby przeżywające rozstanie: „jak sobie poradzić w nowej sytuacji?”, „jak teraz żyć?”, nie ma prostych odpowiedzi. To naturalne, że po zerwaniu więzi z drugim człowiekiem, która trwała kilka lub nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, odczuwamy smutek i wewnętrzne rozdarcie. Mówi się, że czas leczy rany – i często tak jest, ale warto pamiętać, że czas może też okazać się niewystarczającym lekarstwem na naprawdę bolesne rozstanie.
W naszym wpisie blogowym opisaliśmy dla Was „domowe sposoby” na to, jak poradzić sobie z rozstaniem. Jeśli po rozstaniu przez długi czas nie potrafimy jednak dojść do siebie, widzimy wszystko w szarych barwach lub podejrzewamy, że dotknęła nas depresja po rozwodzie, warto poszukać dla siebie profesjonalnej pomocy. Prowadzona pod okiem doświadczonego specjalisty psychoterapia po rozstaniu pozwoli nam znacznie szybciej stanąć na nogi i wrócić do pełni życiowych sił.
Psychoterapia po rozstaniu – korzyści z profesjonalnej pomocy
Nieleczona depresja po rozstaniu może „zabrać” nam kilka lat życia – czyli czas, który moglibyśmy wykorzystać na podejmowanie nowych wyzwań, w tym także odnalezienie szczęścia u boku innego partnera. Im szybciej podjęta zostanie terapia po rozstaniu, tym większa szansa, że kolejne lata naszego życia będą spokojne i spełnione. Psychoterapia uczy nie tylko, jak przejść przez aktualne ciężkie chwile i jak poradzić sobie z rozstaniem. Jej długofalowym celem jest również wsparcie Pacjenta_ki w zbudowaniu stabilnej siły psychicznej i wzmocnienie samoakceptacji. Praca nad sobą, pod okiem dobrego Specjalisty, pozwala wykorzystać nawet bardzo trudne doświadczenia do rozwoju i pracy nad trwałą poprawą jakości życia.