7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogSekrety wspaniałych związków
Sekrety wspaniałych związków

Sekrety wspaniałych związków

Ludzie, którzy doznali rozczarowania podczas poszukiwania partnera, często podchodzą bardzo pesymistycznie do swoich szans zbudowania szczęśliwego, spełnionego związku. Czasami wygłaszają stwierdzenia takie jak: „Wszyscy dobrzy faceci (lub kobiety w zależności od płci i preferencji) są już zajęci”, „Nie znam nikogo, kto ma szczęśliwy związek, a nie chcę godzić się na byle co”, „Jestem zbyt popaprany, by zbudować zdrowy związek”, „Być może jestem po prostu jednym z tych ludzi, którzy nie są stworzeni do małżeństwa”. Samo zapewnianie tych osób, że zbudowanie szczęśliwego związku jest możliwe zwykle nie wystarczy, dlatego potrzebujemy dowodu, by poprzeć takie twierdzenie. Za dowód może posłużyć 50 par we wzorowych związkach, z którymi psychologowie Linda i Charlie Bloom przeprowadzili wywiady, by odkryć zasady, które pomogły im spełnić marzenie o szczęśliwym związku, pomimo napotykanych trudności takich jak problemy zdrowotne i finansowe, depresja, śmierć bliskich osób, PTSD i różne formy rodzinnych dysfunkcji doświadczonych w dzieciństwie. Oto motywy, które najczęściej przewijały się w ich odpowiedziach:

  1. Świadomość wartości spełnionego związku.
  2. Zobowiązanie, by poświęcać czas, energię i troskę, które są potrzebne, by związek się rozwijał.
  3. Mądre dbanie o własne korzyści. Ufanie, że to, co jedna osoba inwestuje w dobre samopoczucie partnera, poprawia również jakość jej własnego życia.
  4. Uczenie się przez całe życie. Pragnienie, by uczyć się i wykorzystywać lekcje, które przynoszą życiowe doświadczenia.
  5. Poczucie własnego celu życia, które jest niezależne, ale wspierane przez własne zobowiązanie w związku.
  6. Odpowiedzialność. Rozpoznanie, że każdy z partnerów odgrywa jakąś rolę w tym, gdzie związek znajduje się teraz i ma moc, by wpłynąć na to, gdzie zmierza.
  7. Żadnego obwiniania. Zamiast szukania winy w drugiej osobie zadawanie sobie pytania: „Co mogę zrobić, co pomoże nam poprawić sytuację?”
  8. Uczenie się i praktykowanie sztuki radzenia sobie z różnicami.
  9. Chęć szukania pomocy na zewnątrz, kiedy jest taka potrzeba.
  10. Dbanie o jakość związku jako wysoki priorytet.
  11. Otwartość i pozwalanie sobie na okazanie słabości. Brak reakcji defensywnych.
  12. Uważne słuchanie bez przerywania, osądzania, poprawiania lub dawania nieproszonych rad.
  13. Patrzenie na drugą osobę, które pokazuje, że w nią wierzymy. Widzenie dobrych cech partnera i piękna w nim.
  14. Równość. Prawdziwe partnerstwo nie jest hierarchiczne, ale oparte na równym podziale władzy.
  15. Hojność. Chodzi tutaj o hojność ducha, w której troska danej osoby rozszerza się poza własne potrzeby i pragnienia.
  16. Dbanie o siebie. Zobowiązanie, by inwestować czas i energię w związek bez zaniedbywania własnych potrzeb.
  17. Humor i chęć do zabawy. Znalezienie czasu na zabawę, przyjemność i radość.
  18. Wdzięczność. Kultywowanie i wyrażanie podejścia wdzięczności może być najważniejszą pozycją na tej liście.

Wspaniałe związki nie powstają z dnia na dzień. Jest to ciągły proces, ale jeśli podejmiesz zobowiązanie, by taki zbudować, w miarę upływu czasu i praktyki stanie się to coraz łatwiejsze i będzie wydawało się bardziej naturalne, gdy tylko stare mechanizmy obronne będą zanikać. Spróbuj sam. Co masz do stracenia?

Informacje o Autorze

Jestem psychologiem, psychoterapeutą - pasjonatem wiedzy psychologicznej na temat skutecznych metod leczenia trudności psychicznych i samorozwoju. Zajmuję się terapią indywidualną i grupową, poradnictwem psychologicznym. W 2013r. obroniłam doktorat w IPiN w Warszawie: "Dynamika grupy a zmiany charakterystyk indywidualnych w grupie osób z zaburzeniami odżywiania się leczonych w oddziale całodobowym w Klinice Nerwic IPIN w Warszawie". Jestem absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego kierunek Psychologia oraz podyplomowych studiów Psychoterapia na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie. Obecnie pracuje również w Klinice Nerwic w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88