7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeTokofobia – zaświadczenie do cesarskiego cięcia

Tokofobia – zaświadczenie do cesarskiego cięcia

Według badań nawet 80% kobiet obawia się porodu. U większości z nich te obawy nie są w stanie zdominować pragnienia posiadania potomstwa ani radości, którą niesie za sobą oczekiwanie na dziecko już podczas ciąży. Czasem jednak lęk przed porodem potrafi sterroryzować i zniszczyć marzenia i plany życiowe kobiet. Tak właśnie objawia się tokofobia – nienaturalny lęk przed ciążą i/lub porodem, który może być niebezpieczny zarówno dla przyszłej mamy, jak i rozwijającego się w jej łonie dziecka.

Nasi specjaliści mają wieloletnie doświadczenie we współpracy z ginekologami z klinik położniczych w całej Polsce. Wiemy, jak pomagać i jakie dokumenty są honorowane na oddziałach ginekologiczno-położniczych.

Tokofobia – objawy

Tokofobia objawia się przede wszystkim paraliżującym strachem przed porodem. Kobieta boi się nie tylko bólu, ale również śmierci własnej i/lub dziecka, a także urodzenia dziecka ciężko chorego lub z niepełnosprawnością. Strach wiąże się również z brakiem zaufania do personelu medycznego.

Objawy tokofobii przypominają  te, które dają inne zaburzenia lękowe. Ich przyczyny koncentrują się jednak stricte wokół sytuacji ciąży i porodu. Należą do nich:

  • koszmary senne,
  • natrętne, katastroficzne myśli dotyczące porodu i komplikacji okołoporodowych,
  • niepokój,
  • drażliwość,
  • bóle głowy i brzucha, wymioty (pojawiają się częściej niż u innych ciężarnych),
  • problemy z koncentracją i wykonywaniem codziennych obowiązków (spowodowane nieustannym lękiem).

Tokofobia – rodzaje i przyczyny

Lęk przed porodem może pojawić się zarówno przed zajściem w ciążę, jak i już w trakcie oczekiwania na dziecko.  

Tokofobia dzieli się na pierwotną i wtórną.
Ta pierwotna występuje u kobiet, które nigdy wcześniej nie rodziły. Jej przyczyny mogą być bardzo różne: zdarza się, że lęk jest wywołany traumatycznym doświadczeniem przemocy seksualnej, brakiem wsparcia emocjonalnego od bliskich albo obawą o to, czy po urodzeniu dziecka kobieta poradzi sobie finansowo. Tokofobia może również wystąpić u osoby, która w przeszłości doświadczyła wielu trudnych dla siebie zdarzeń, co sprawiło, że teraz ma niskie poczucie własnej wartości i obawia się różnych wyzwań. Tokofobię pierwotną często rozpoznaje się także u Pacjentek, które miały styczność z drastycznymi opisami porodów innych kobiet (np. matek, sióstr, przyjaciółek), które rodziły wcześniej.

Tokofobia wtórna występuje zaś u kobiet, które same rodziły już wcześniej i dla których poprzedni poród był bardzo trudnym przeżyciem (wówczas doświadczona trauma jest główną przyczyną tokofobii). Trudne historie kobiet, za którymi stoi ich obezwładniający lęk, i tu są bardzo różne: czasem traumatyczne wspomnienia wiążą się z doświadczeniem podczas porodu skrajnie silnego bólu, kiedy indziej z niebezpiecznymi komplikacjami lub obcesowością i brakiem profesjonalizmu personelu medycznego. Tokofobia wtórna jest również częsta wśród Pacjentek, które przeżyły urodzenie martwego dziecka lub poronienie.

Tokofobia – pomoc specjalisty nadzieją dla kobiety

W wielu sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest umożliwienie cierpiącej kobiecie urodzenia dziecka przez cesarskie cięcie. Nasi lekarze psychiatrzy wystawiają zaświadczenia o rozpoznaniu tokofobii, która jest dla ginekologa-położnika poważnym wskazaniem do skierowania ciężarnej do porodu poprzez cesarskie cięcie. Silny stres i strach mogą bowiem doprowadzić do niezamierzonego braku współpracy ciężarnej z personelem medycznym podczas porodu naturalnego. Taka sytuacja jest zaś potencjalnie niebezpieczna zarówno dla rodzącej kobiety, jak i jej dziecka.

W naszym społeczeństwie tokofobia pozostaje niestety tematem tabu. Niektórzy traktują ten problem jako „wymysł” kobiety spowodowany huśtawką hormonalną. W poważnym traktowaniu tokofobii nie pomaga brak sprecyzowanych kryteriów diagnostycznych. Z tego względu część lekarzy nie podchodzi do trudności ciężarnych z właściwym wyczuciem. Potrzeba wiele delikatności i taktu, by zrozumieć cierpienie kobiety, która pomimo pragnienia posiadania dziecka panicznie boi się porodu. Najważniejszą formą leczenia tokofobii jest psychoterapia. Zapytaj też psychiatrę o taką możliwość pomocy dla siebie.

Dla nas – specjalistów PsychoMedic.pl – tokofobia jest poważnym problemem wymagającym interwencji. Naszym nadrzędnym celem jest wsparcie kobiety i umożliwienie jej urodzenia dziecka w sposób, który będzie dla niej najbezpieczniejszy i najbardziej komfortowy.

Nasi psychiatrzy pomogli już setkom Pacjentek z tokofobią, dlatego wiedzą, jak ją zdiagnozować oraz jak należy przygotować zaświadczenie dla lekarza ginekologa.
Wybierając konsultację z psychiatrą PsychoMedic.pl możesz mieć pewność, że spotkasz się ze zrozumieniem, delikatnością i chęcią pomocy na każdym etapie kontaktu z naszą kliniką.

Jeżeli nie masz możliwości lub siły dojechać do kliniki, możesz skorzystać z wizyty zdalnej – przez nasz system online, skype lub telefon.
Wtedy również otrzymasz zaświadczenie dla lekarza ginekologa – prześlemy je do Ciebie pocztą lub kurierem (do ustalenia z recepcją, w zależności od terminu porodu). Skan zaświadczenia podpisanego i podstemplowanego przez lekarza oraz klinikę otrzymasz natomiast od razu po wizycie.

Zaświadczenie jest dodatkowo płatne – informację o jego aktualnej cenie znajdziesz w naszym cenniku

Zaświadczenie o rozpoznaniu tokofobii i wskazaniu do cesarskiego cięcia możesz otrzymać już na podstawie jednego spotkania ze specjalistą psychiatrą. Jesteśmy do Twojej dyspozycji pod numerem 22-253-88-88. Zadzwoń do nas, aby poznać szczegóły.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ PRZEZ INTERNET LUB ZADZWOŃ: 799-399-499

SPRAWDŹ NAJSZYBSZE TERMINY

POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW

5 0d34ec82-2197-8c40-df49-3efd5846bf2a
lek. Koreywo Regina

Kasia 2023-06-06

Oceniam na 5

4 0ad8e94d-652b-ab3c-f9ba-0b6deed36dd1
lek. Bakir-Szara Karin

Magda 2023-05-31

Oceniam na 5

7 1590f5a1-dd93-af22-778b-46f054dc9885
lek. Dulko Stanisław

pacjent 2023-06-02

Oceniam na 5