7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogZaburzenia psychiczne partnera, przez które możesz czuć się zaniedbany/a
Zaburzenia psychiczne partnera, przez które możesz czuć się zaniedbany/a

Zaburzenia psychiczne partnera, przez które możesz czuć się zaniedbany/a

Każdy  ma swoje przywary. Niektóre z nich sprawiają jednak, że partnerzy takich osób czują się zaniedbani, nieważni i mają wrażenie, że druga osoba myśli tylko o sobie i interesuje ją wyłącznie jej własny świat. Takie wrażenie może odnieść partner osoby, która nigdy nie potrafi zrobić nic na czas, wciąż poprawia ułożenie przedmiotów w domu, lub wybiera granie w gry komputerowe zamiast spotkania z ukochaną. Choć powodem może być rzeczywiście zwykły egoizm, czasami przyczyna leży głębiej i jest nią łagodna forma jakiegoś zaburzenia psychicznego. Jakie zachowania partnera mogą o nich świadczyć?

Depresja

Łatwo rozpoznać depresję u osoby, która cały czas leży w łóżku, na każdą propozycję odpowiada: „wszystko mi jedno”, widzi świat w czarnych barwach, albo – co gorsza – mówi o samobójstwie. W łagodnej formie depresja może jednak objawiać się nadmierną cichością, niezwracaniem uwagi na to, co dzieje się wokół, brakiem zainteresowania jakąkolwiek aktywnością i twoimi sprawami oraz ciągłym zmęczeniem. O depresji świadczyć może także ciągłe zamartwianie się i ogólny brak energii.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, nazywane często również nerwicą natręctw, kojarzą się zwykle z ciągłym myciem rąk, czy perfekcyjnym ścieleniem łóżka. W łagodnej formie nie tak łatwo je zauważyć. Mogą objawiać się nieustanną potrzebą „poprawiania” przedmiotów w domu np. ustawiania lekko przekrzywionych obrazów. Pod wpływem stresu zaburzenia nasilają się jeszcze bardziej. W przypadku osób, u których przeważają obsesyjne myśli, możemy często dostrzec wycofanie i wyobcowanie z powodu skupienia na spirali negatywnych myśli w głowie. Skupienie na drobiazgach i wieczne zamyślenie sprawiają, że partner takiej osoby czuje się nieważny i brakuje mu uwagi najbliższej osoby.

Zespół stresu pourazowego (PTSD)

Wszyscy słyszeliśmy, że na zespół stresu pourazowego cierpią często żołnierze, którzy wrócili z misji wojennych. Powracające uporczywe myśli i wspomnienia mogą spowodować u nich siedzenie całymi godzinami bez ruchu bez kontaktu z zewnętrznym światem. Zespół stresu pourazowego może jednak pojawić się również wskutek doświadczenia molestowania seksualnego lub innych traumatycznych przeżyć. Wspomnienia mogą powrócić za każdym razem, gdy ktoś opowie o podobnym zdarzeniu, lub osoba cierpiąca na PTSD usłyszy o nim w telewizji. Oceniając wyłącznie po zachowaniu i nie zastanawiając się, o czym myśli taka osoba, łatwo odnieść wrażenie, że w ogóle się nami nie interesuje.

ADHD

Ludzie cierpiący na ADHD (to zaburzenie nie dotyczy wyłącznie dzieci!) są impulsywni, zapominalscy i często kierują się głównie swoimi emocjami, robiąc po prostu to, na co mają ochotę.  Często zachowują się jak nastolatki, na których nie można polegać. Nie jest to jednak ich świadomy wybór, ale zachowanie podyktowane upośledzeniem funkcji związanych z kontrolą impulsów, skupieniem się i organizacją.

Uzależnienie

Myśląc o uzależnieniach, często widzimy przed oczami alkoholika lub narkomana. Jednakże oprócz uzależnień od substancji, coraz częściej spotyka się uzależnienia behawioralne np. od gier komputerowych lub internetu. Jeśli twój partner jest uzależniony, możesz czuć się zepchnięty na boczny tor. Nic dziwnego, uzależnienie jest dla nałogowca najważniejsze i poza nim nie istnieją żadne priorytety. 

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania mają cechy zarówno zaburzeń lękowych, jak i uzależnień. Osoba cierpiąca na takie zaburzenia nie potrafi myśleć o niczym innym niż (nie)jedzenie, wygląd fizyczny, waga, liczenie kalorii. Te kwestie są dla niej znacznie ważniejsze niż potrzeby partnera.

Przewlekły ból

Każdy z nas doświadczył kiedyś w życiu tymczasowego, fizycznego bólu. Ból przewlekły to jednak zupełnie inna kategoria. Nie jest on być może tak silny jak ból spowodowany np. urazem, ale ze względu na jego ciągły charakter potrafi dać się we znaki. Osoba, która go doświadcza, może zrobić się zrzędliwa, nieprzyjemna dla otoczenia i wycofana.

Autyzm

Osoby z autyzmem wysoko funkcjonującym nie odróżniają się w sposób szczególny od otoczenia. Są często bardzo inteligentne i świetnie radzą sobie w pracy. Mają jednak trudności w intymnych związkach. Nie przepadają za kontaktem fizycznym, zamykają się podczas spotkania z grupą ludzi, nie potrafią rozmawiać o ludziach i emocjach. Zamiast wysłuchać partnera i spróbować wczuć się w jego sytuację, skupiają się wyłącznie na racjonalnym rozwiązywaniu problemów, co powoduje, że wydają się mało wrażliwi.

Co możesz zrobić, jeśli podejrzewasz jeden z powyższych problemów u swojego partnera? Porozmawiaj z nim o zachowaniach, które cię martwią i powiedz konkretnie, jakiej zmiany w postępowaniu od niego oczekujesz. Zaburzenia opisane powyżej nie oznaczają, że musisz pogodzić się z obecnym stanem rzeczy! Powiedz, jakie zaburzenia u niego podejrzewasz i przygotuj się, że na początku partner może zareagować złością lub zaprzeczeniem. Zaproponuj jemu/jej wizytę u specjalisty, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem ww. problemów. Właściwa diagnoza i ewentualna psychoterapia mogą okazać się kluczem do zmiany jakości waszego związku.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88