7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeZaświadczenie do linii lotniczych o posiadaniu zwierzęcia na pokładzie

Zaświadczenie do linii lotniczych o posiadaniu zwierzęcia na pokładzie

Podróż samolotem ze zwierzęciem zaświadczenie od lekarza
Dowiedz się więcej o emotional support animal i umów wizytę:

Dla wielu osób lot samolotem jest niezwykle stresujący. Do najczęściej występujących fobii swoistych, czyli zaburzeń lękowych polegających na odczuwaniu niepokoju w kontakcie z jakimś przedmiotem czy sytuacją, zalicza się właśnie latanie samolotami. Niektóre z osób doświadczających zaburzeń psychicznych potrzebują wsparcia podczas wykonywania różnych czynności – w tym także przemieszczania się publicznymi środkami transportu.

Linie lotnicze mają restrykcyjne przepisy dotyczące przewozu osób i zwierząt. Jeśli zastanawiasz się, czy możesz przewieźć zwierzę na pokładzie samolotu, ponieważ potrzebujesz wsparcia swojego pupila, na tej stronie znajdziesz odpowiedź. W niektórych przypadkach będzie to niemożliwe, w innych zaświadczenie do linii lotniczych może okazać się konieczne.

Emotional support animal co to?

Emotional support animal to anglojęzyczne określenie, które można tłumaczyć jako “zwierzę wspierające emocjonalnie” lub “zwierzę wsparcia emocjonalnego”. Ten termin po raz pierwszy został oficjalnie użyty przez Departament Transportu USA, aby uregulować transport zwierząt w samolocie. Zaświadczenie, które dzięki tym przepisom można było uzyskać, pozwalało na przewożenie zwierząt w samolocie (dokładniej w jego kabinie) ze swoim opiekunem. Obecnie praktycznie nie jest możliwe podróżowanie z tzw. emotional support animal.

Warto jednak pamiętać, że niektóre linie – w przypadku podróży do lub ze Stanów Zjednoczonych – pozwalają na przewóz na pokładzie psa asystującego, będącego jednocześnie psem wsparcia emocjonalnego. Może towarzyszyć osobie ze stwierdzoną niepełnosprawnością ruchową, sensoryczną, psychiatryczną, intelektualną lub inną niepełnosprawnością umysłową. Aby to było możliwe, konieczne jest zaświadczenie do linii lotniczych.

Europejskie linie lotnicze są bardziej restrykcyjne i zwierzę na pokładzie samolotu nie jest częstą sytuacją — niewielu przewoźników zgadza się na przewożenie psów czy kotów. Wyjątek stanowią zwierzęta do 8 kg, które mogą być przewożone za dodatkową opłatą na pokładzie samolotu w transporterze, oraz psy asystujące (niezależnie od gabarytów). Zwierzęta o wadze większej niż 8 kg muszą być przewożone w luku bagażowym (wyjątek stanowi wyszkolony pies asystujący).

Pies wsparcia emocjonalnego: zaświadczenie

Pacjenci, którzy planują podróż i czują, że potrzebują wsparcia, często zastanawiają się, jak uzyskać zgodę na przewóz psa na pokładzie samolotu i gdzie się zgłosić. Aby taka podróż była możliwa, pupil musi uzyskać odpowiedni status psa asystującego. Zaświadczenie potwierdzające konieczność podróżowania z takim psem może być wymagane przez linie lotnicze – warto sprawdzić to wcześniej i upewnić się, jakie dokumenty będą potrzebne przed wejściem na pokład.

Pies wsparcia emocjonalnego: zaświadczenie w PsychoMedic

Jeśli cierpisz na chorobę lub niepełnosprawność, które uprawniają do podróżowania z psem asystującym i planujesz podróż samolotem ze zwierzęciem, zaświadczenie może okazać się koniecznie. Zapraszamy do PsychoMedic — nasze kliniki psychologiczno-psychiatryczne są zlokalizowane w wielu miastach w całej Polsce, a dodatkowo oferujemy konsultacje online. Zaświadczenie do linii lotniczych o podróżowaniu ze zwierzęciem wystawiają nasi doświadczeni psychiatrzy. Lekarze z naszego Zespołu od lat pomagają Pacjentom z trudnościami psychicznymi, którzy potrzebują różnych form terapii i wsparcia. Doskonale rozumiemy, jak ważne jest dla Pacjentów z niepełnosprawnością, aby w stresujących momentach towarzyszył im przyjazny, bliski im pupil.

Pomożemy Ci wyruszyć w bezpieczną i komfortową podróż. Oferujemy szybkie terminy konsultacji z wykwalifikowanym psychiatrą.

Zwierzę na pokładzie samolotu: kto może się ubiegać o zaświadczenie?

Badania pokazują, że zwierzęta wsparcia emocjonalnego pomagają Pacjentom na wiele różnych sposobów — zmniejszają ich poziom stresu, ułatwiają zrelaksowanie się czy też wspierają w sytuacjach, które wywołują trudne emocje. Niestety linie lotnicze przestały uznawać „emotional support animal”, co spowodowało, że mniejsza liczba Pacjentów może podróżować z psami czy kotami stanowiącymi emocjonalne wsparcie.

W Polsce możemy spotkać się z określeniem “pies asystent/asystujący”. Takie zwierzęta pomagają przede wszystkim osobom niepełnosprawnym lub chorującym przewlekle, np. na cukrzycę lub epilepsję. Z takimi Pacjentami zwierzęta mogą w większości przypadków podróżować nieodpłatnie na pokładzie samolotu. Wówczas zwierzę nie jest zamknięte w transporterze i może towarzyszyć osobie przez cały czas.

Przewożenie zwierząt w samolocie o czym pamiętać?

Jeśli chcesz podróżować ze zwierzęciem, warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim zanim zaczniesz planować lot, sprawdź dokładnie przewoźnika i zasady transportu zwierząt. Nie wszystkie linie pozwalają na przewożenie zwierząt na pokładzie, nawet jeśli są to psy czy koty do 8 kg. Po drugie, pamiętaj, że zwierzę koniecznie powinno mieć aktualne badania weterynaryjne. Przebadanie zwierzęcia przed wylotem jest wyrazem dbania o jego zdrowie, ale także o bezpieczeństwo własne oraz współpasażerów. Upewnij się również, czy linie lotnicze nie mają dodatkowych procedur, takich jak korzystanie z obroży czy kagańca lub dotyczących gabarytów zwierzęcia. Przelot ze zwierzęciem często trzeba zarejestrować na 48 godzin przed planowaną podróżą. Pamiętaj, że wszystkie zawarte tu informacje dotyczą ogólnych przepisów — szczegółowe procedury, wymagania i zakazy skonsultuj z pracownikiem linii lotniczych przed podróżą.

Pies na pokładzie — zaświadczenie w PsychoMedic

POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW

1 0190f702-6a03-c5d2-fb8e-e0fa340ff4a0
lek. Jankowski Konrad

Ania 2023-06-05

Oceniam na 5

2 01f02272-652a-a289-80c8-9fb7fc2adc3f
mgr Czesnoić Paulina

Julia 2023-05-31

Oceniam na 5

5 0d34ec82-2197-8c40-df49-3efd5846bf2a
lek. Koreywo Regina

Kasia 2023-06-06

Oceniam na 5