7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeCo to jest hipomania? Jakie są różnice między hipomanią i manią?

Co to jest hipomania? Jakie są różnice między hipomanią i manią?

Hipomania – diagnoza, leczenie i wsparcie
Zapraszamy na wizytę do Specjalisty PsychoMedic: umów się na wizytę online lub zadzwoń: 799-399-499

Co to jest hipomania? Jakie są różnice między hipomanią i manią?

Każdej osobie zdarza się mieć dużo lepszy w stosunku do „normy”, wręcz euforyczny humor. To często pożądany stan, jednak czasami nienaturalnie podwyższony nastrój jest symptomem zaburzenia psychicznego, które może powodować negatywne konsekwencje i pogarszać codzienne funkcjonowanie. Tak właśnie jest w przypadku hipomanii.

PsychoMedic to specjalistyczna sieć poradni psychologiczno-psychiatrycznych. Zapraszamy na wizytę u naszych Specjalistów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w niesieniu pomocy Pacjentom cierpiącym z powodu hipomanii lub innych zaburzeń nastroju.


Co to jest hipomania?

Wiele osób zastanawia się, co to jest hipomania? Ta nieczęsto słyszana nazwa odnosi się do zaburzenia z kręgu zaburzeń nastroju. Epizod hipomaniakalny jest często opisywany jako pojęcie przeciwwstawne do depresji, ponieważ osoba z hipomanią ma znacząco podwyższony nastrój, jest aktywna i pełna energii. Objawy hipomanii są jednak wbrew pozorom bardzo dokuczliwe, a jej przyczyny często leżą w przewlekłym zaburzeniu, jakim jest choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD).

Niekiedy można też usłyszeć bądź przeczytać termin „osobowość hipomaniakalna”. To nazwa rzadko używana i nieformalna – nie znajdziemy jej w obecnie obowiązujących klasyfikacjach zaburzeń psychicznych. Hipomania jest zaburzeniem nastroju, natomiast niektóre jej objawy rzeczywiście mogą przypominać symptomy zaburzeń osobowości.

Hipomania – objawy

Objawy hipomanii to:

  • Euforia i/lub drażliwość,
  • Podwyższony poziom energii,
  • Zwiększona aktywność psychoruchowa,
  • Tworzenie wielu planów (i częste nierealizowanie ich),
  • Gonitwa myśli, słowotok,
  • Szybkie rozpraszanie się,
  • Osłabiona zdolność oceny sytuacji (nierozważne zakupy, przygodne kontakty seksualne).

Nienaturalnie podwyższony nastrój i inne symptomy utrzymują się w hipomanii codziennie przez co najmniej 4 dni (to minimalny czas trwania objawów, aby można było postawić diagnozę stanu hipomaniakalnego).

Mania a hipomania – różnice

Epizod hipomaniakalny bywa nazywany „lekką manią”. Tę nazwę zawdzięcza podobieństwu do zaburzenia maniakalnego; nie można jednak zapominać, że epizody hipomaniakalne i maniakalne to dwa różne stany. Hipomania a mania – jakie są różnice?

Główna różnica polega na tym, że choć hipomanię charakteryzuje zmiana w zachowaniu i funkcjonowaniu, którą zazwyczaj zauważają także inne osoby, to nie jest ona aż tak bardzo uciążliwa dla Pacjenta i jego otoczenia, jak zmiana w przypadku epizodu maniakalnego. Szczególnie widoczne i najczęstsze objawy hipomanii są nieco łagodniejsze, niż objawy manii, i obejmują przede wszystkim: większą aktywność i gadatliwość oraz przekonanie o swojej wyjątkowości. Istotną różnicą pomiędzy manią a hipomanią jest też to, że epizod hipomaniakalny nie wymaga hospitalizacji i zazwyczaj nie zwiększa ryzyka wystąpienia zaburzeń psychotycznych, do których Pacjenci z „typową” manią czasem mają skłonność. Warto jednak pamiętać, że nieleczona hipomania może przejść w manię, która ma znacznie ostrzejszy przebieg.

Hipomania – przyczyny

Wszystkie przyczyny hipomanii nie zostały jeszcze do końca poznane. Wiemy na pewno, że dużą rolę odgrywają geny – ryzyko wystąpienia stanu hipomaniakalnego zwiększa się, jeśli jeden z członków rodziny cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową. Ważne są również inne czynniki: coraz więcej mówi się o wpływie przyjmowanie niektórych leków na występowanie zaburzeń nastroju. Pod wpływem leków przeciwdepresyjnych może pojawić się hipomania polekowa (tzw. hipomania po antydepresantach). Znane są także przypadki epizodu hipomaniakalnego po porodzie – tzw. hipomania poporodowa, która najczęściej rozwija się w ciągu 24 godzin po narodzinach dziecka. Zarówno hipomania polekowa, jak i ta po porodzie powinny być skonsultowana z lekarzem psychiatrą, który w razie konieczności przepisze bezpieczne leki.

Inne przyczyny hipomanii to: choroba somatyczna, zmiany w obrębie układu nerwowego oraz doświadczenie w ostatnim czasie silnie stresującego, traumatycznego wydarzenia (hipomanię może przeżywać na przykład osoba w żałobie).

Hipomania – leczenie

To, ile trwa hipomania, w dużej mierze zależy od tego, czy Pacjent/ka jest objęty/a odpowiednią terapią. Leczenie hipomanii w pierwszej kolejności prowadzi lekarz psychiatra. W trakcie pierwszego spotkania psychiatra przeprowadza szczegółowy wywiad, dzięki czemu jest w stanie zweryfikować, czy Pacjent cierpi na hipomanię, czy też manię, oraz czy w przeszłości u osoby nie występowały epizody depresyjne (co może wskazywać na chorobę afektywną dwubiegunową). Farmakologiczne leczenie hipomanii opiera się na podawaniu leków normalizujących nastrój. W leczeniu epizodów hipomaniakalnych zalecana jest również psychoterapia, na której Pacjent/ka, przy wsparciu terapeuty/ki, może pracować nad poprawą swojego funkcjonowania społecznego, zawodowego i osobistego oraz uczyć się radzić sobie w trudnych momentach zaostrzania się objawów.

Jak wspomnieliśmy wyżej, nieleczona hipomania może prowadzić do negatywnych konsekwencji: może przejść w manię, nieleczone epizody mogą się też powtarzać. Dlatego skonsultowanie się z dobrym Specjalistą i rozpoczęcie terapii jak najszybciej to pierwszy i kluczowy krok do przywrócenia dobrej jakości swojego życia.

Leczenie hipomanii w PsychoMedic

  • Działamy już od wielu lat i przez ten czas pomogliśmy tysiącom Pacjentów, którzy doświadczali hipomanii, manii i innych zaburzeń nastroju.
  • W PsychoMedic zatrudniamy wyłącznie wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych lekarzy i psychoterapeutów. Gwarantujemy leczenie na najwyższym poziomie, prowadzone przez najlepszych Specjalistów.
  • Nasze poradnie są czynne 7 dni w tygodniu – możesz umówić się na wizytę po pracy albo w weekend. Dodatkowo oferujemy konsultacje w formie telewizyt i wideowizyt.

Umów się na wizytę online lub zadzwoń: 799-399-499

SPRAWDŹ NAJSZYBSZE TERMINY

WARSZAWA

ŁÓDŹ

KATOWICE

KRAKÓW

WROCŁAW

POZNAŃ

GDAŃSK

BYDGOSZCZ

POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW

lek. Józefowicz Olga

Rafał Ś. 2023-05-31

Oceniam na 5

lek. Korzeniewski Kajetan

Agnieszka 2023-06-07

Oceniam na 5

lek. Buna Małgorzata

IB 2023-06-07

Oceniam na 5