Czy dziecko może przejść na dietę? Czy odchudzanie dziecka jest bezpieczne?
Otyłość to poważna choroba cywilizacyjna, która dotyka nie tylko coraz więcej dorosłych, ale również dzieci. W Polsce problem otyłości i nadwagi dotyczy około 10 proc. małych dzieci, 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz 22 proc. młodzieży do 15. roku życia.
Jeśli martwisz się, czy Twoje dziecko ma nadwagę, nie podejmuj działań na własną rękę. Zgłoś się do Specjalisty, który dokona rozpoznania i podpowie, jakie działania możesz podjąć, by zapewnić młodemu człowiekowi odpowiednią pomoc.
Jakie są przyczyny i skutki nadmiernej wagi u dzieci?
Otyłość i nadwaga mogą wystąpić u dziecka w każdym wieku: od niemowląt, po wiek wczesnoszkolny aż po nastoletni. Przyczyny otyłości wśród dzieci to m.in.:
- nadwaga lub otyłość u matki,
- zbyt wczesne rozszerzanie diety dziecka,
- zbyt mała ilość ruchu,
- zmuszanie dziecka do jedzenia,
- uczenie dziecka złych nawyków żywieniowych,
- stres, trudne doświadczenia życiowe,
- niedobór snu,
- wczesne podawanie przetworzonego jedzenia,
- wczesne podawanie słodkich i słonych przekąsek,
- jedzenie w pośpiechu,
- rzadkie spożywanie wspólnych posiłków.
Nadmierna masa ciała może mieć swoje przyczyny w innych schorzeniach somatycznych, dlatego ważne jest, by w razie jakichkolwiek wątpliwości, zgłosić się do lekarza pediatry, który przeprowadzi odpowiednią diagnozę zdrowia dziecka.
Liczne badania wskazują na to, że otyłość niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego dziecka. Dzieci z nadwagą są przede wszystkim stygmatyzowane przez swoich rówieśników, mogą doświadczać braku akceptacji oraz odtrącenia. Wszystko to może skutkować gorszym samopoczuciem, niską samooceną i niskim poczuciem własnej wartości. Ponadto otyłość może skutkować zwiększonym ryzykiem chorób dietozależnych w przyszłości, np. cukrzycą typu II, nadciśnieniem tętniczym, chorobami nerek, zaburzeniami płodności czy chorobami serca.
Jak bezpiecznie odchudzić dziecko?
Jeżeli uważasz, że Twoje dziecko ma nieprawidłową masę ciała i martwisz się, czy nie cierpi na otyłość, nie czekaj, tylko skonsultuj się ze Specjalistą: lekarzem pediatrą, dietetykiem lub/i psychodietetykiem. Specjalista na podstawie przeprowadzonych badań, wywiadu lekarskiego oraz obserwacji, rozpozna problem, udzieli wskazówek żywieniowych oraz podpowie Ci, jak bezpiecznie odchudzić dziecko.
Przede wszystkim warto pamiętać, że nie istnieje coś takiego jak “dieta dla dzieci”. Otyłości u dzieci nie leczy się specjalnymi restrykcyjnymi dietami, lecz zmianą stylu życia – poprzez stopniowe wprowadzanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Specjalista udzieli Ci informacji na temat tego, jak komponować posiłki dziecka, by dostarczać mu cenne składniki odżywcze potrzebne w rozwoju i jednocześnie podpowie Ci, jak wspierać młodego człowieka w procesie odchudzania.
W niektórych przypadkach cenne może również okazać się wsparcie Specjalistów z dziedziny zdrowia psychicznego: psychologa i/lub psychoterapeuty, zwłaszcza jeżeli istnieją podejrzenia, że nadmierna waga dziecka spowodowana jest trudnościami o podłożu psychicznym. Specjaliści pomogą również zniwelować negatywne skutki psychologiczne wynikające z otyłości i jednocześnie pomogą budować w dziecku poczucie własnej wartości niezależne od wyglądu i masy ciała. Współpraca z psychologiem dziecięcym może być więc ważnym elementem wieloaspektowego podejścia do leczenia otyłości u dziecka.
Jak wesprzeć dziecko w procesie odchudzania?
W odchudzaniu dziecka, a tym samym w zmianie nawyków żywieniowych, ogromną rolę odgrywa wsparcie bliskich osób. Dzieci otyłe są narażone na większą stygmatyzację, co skutkuje niższą samooceną i poczuciem własnej wartości. Bardzo ważne jest, by rodzice nie zwracali na wygląd dziecka nadmiernej uwagi, nie osądzali go i nie używali określeń, które mogą sprawiać mu przykrość. Przekazywanie dziecku negatywnych komunikatów na temat jego wagi, może bowiem doprowadzić do spadku samooceny, a dziecko może zacząć łączyć jedzenie z poczuciem winy.
Nadmierne skupienie rodziców na punkcie wagi oraz wyglądu daje dzieciom zły przykład – dziecko zaczyna skupiać się na swoim wyglądzie i zaczyna myśleć, że coś jest z nim nie tak. Kult szczupłej sylwetki w połączeniu z obsesyjnym skupianiem się na wadze, może następnie prowadzić do rozwoju zaburzeń odżywiania.
Jeżeli dziecko odczuwa negatywne skutki związane z wszechobecnym kultem szczupłej sylwetki, porównuje się do innych i zauważasz u niego objawy wskazujące na nieprawidłową relację z jedzeniem, warto z nim porozmawiać, okazać mu wsparcie oraz zrozumienie i rozważyć wizytę u psychologa lub psychoterapeuty.
Jeżeli rodzice chcą zmienić nawyki żywieniowe u dziecka, ważne jest, by zrobić to wspólnie. Wówczas mniejsze dzieci będą obserwować rodziców i uczyć się od nich na zasadzie naśladownictwa. Ponadto, jeśli młody człowiek zobaczy, że wprowadzanie nowych nawyków żywieniowych sprawia rodzicom przyjemność, z pewnością sam będzie robić to chętniej.
Czy dziecko można odchudzać samodzielnie?
Przede wszystkim należy pamiętać, że nadwaga u dziecka nie zawsze jest równoznaczna z otyłością. Dlatego tak ważne jest skonsultowanie się z lekarzem pediatrą lub dietetykiem, którzy przeprowadzą niezbędne badania i podpowiedzą, jak postępować z dzieckiem – jak rozpocząć leczenie otyłości lub jak pomóc dziecku z nadwagą, wprowadzając zdrowe nawyki żywieniowe.
Wielu rodziców zastanawia się, czy dziecko można odchudzać samodzielnie. Część z nich decyduje się na to bez wcześniejszego zastanowienia. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ odchudzanie dziecka powinno zostać przeprowadzone wyłącznie na zalecenie lekarza oraz pod jego ścisłą opieką.
Samodzielne odchudzanie dziecka przy braku wiedzy na ten temat może doprowadzić do niedoborów żywieniowych, co będzie skutkować zahamowaniem wzrostu, zaburzeniem prawidłowego rozwoju, odwodnieniem, zaburzeniami koncentracji i wieloma negatywnymi konsekwencjami wynikającymi ze zbyt restrykcyjnej diety, ubogiej w niezbędne składniki odżywcze potrzebne do rozwoju.
Jeżeli uważasz, że Twoje dziecko cierpi na otyłość lub ma nieprawidłową masę ciała, zgłoś się do PsychoMedic. W naszej placówce zdrowia psychicznego prowadzimy pełnowartościowe konsultacje stacjonarne i online ze Specjalistami, którzy udzielą młodemu człowiekowi kompleksowego wsparcia: psychologami dzieci i młodzieży, psychoterapeutami dzieci i młodzieży, dietetykami i psychodietetykami.