7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

Home#CoPsychologiaMówiOBlog„Życzę ci dobrze”. Co powiedzieć podczas dzielenia się opłatkiem?
"Życzę ci dobrze". Jak składać życzenia?

„Życzę ci dobrze”. Co powiedzieć podczas dzielenia się opłatkiem?

Święta Bożego Narodzenia należą do najbardziej rodzinnych dni w roku. Niektórzy z nas czekają na „Gwiazdkę” z ekscytacją, dla innych zaś jest to trudny czas, w którym do głosu dochodzą dawne niesnaski czy światopoglądowe i pokoleniowe różnice. Nie zawsze mamy wpływ na to, jakie słowa i życzenia usłyszymy od bliskich przy wigilijnym stole. W pełni możemy kontrolować jedynie to, co sami powiemy i jak się zachowamy. Podpowiadamy, jak składać życzenia, aby nikogo nie uraziły, a utwierdziły w przekonaniu, że mamy dobre intencje.

Niezależnie od tego, ile masz lat, skąd pochodzisz i z jakim nastawieniem szykujesz się na tegoroczne Święta – życzymy Ci, wszystkiego, co dla Ciebie najlepsze i czego potrzebujesz. Będziemy dumni, jeżeli wykorzystasz nasze porady, jak składać życzenia, i wykorzystasz którąś z naszych propozycji przy swoim świątecznym stole. Mamy nadzieję, że życzliwa postawa, którą się wykażesz, do Ciebie wróci, a w Nowym Roku zaznasz dużo ciepła i uprzejmości ze strony innych.

Jak składać życzenia? Czego potrzebuje każdy z nas?
Co za tym idzie – czego można życzyć, aby okazać szacunek i życzliwe nastawienie?

  • Bądź bezpieczny/a, szczęśliwy/a, zdrowy/a.

To zdanie wywodzi się z mindfullnessu i tzw. medytacji życzliwości. W praktyce uważności dwie osoby mówią do siebie powyższe zdanie kilka razy, patrząc sobie w oczy, a czasem trzymając się za ręce. Jednocześnie są to uniwersalne życzenia na każdą okazję, bowiem odnoszą się do tego, czego każdy z nas potrzebuje – zdrowia, poczucia bezpieczeństwa i szczęścia (mówiąc ogólnie, bo każdy rozumie to ostatnie trochę inaczej).

  • Dbaj o siebie. Obyś zawsze mógł/mogła robić to, czego potrzebujesz.

Nie można czerpać pełnej satysfakcji z życia, jeżeli nasze potrzeby nie są spełnione. Dlatego dobrze jest życzyć sobie wzajemnie, abyśmy zawsze dążyli do poszukiwania i osiągania tego, co jest nam indywidualnie potrzebne, aby czuć się dobrze.

  • Życzę Ci wielu dobrych chwil i miłych zdarzeń każdego dnia.

To właśnie dobre i pozornie małe zdarzenia – takie, jak miła rozmowa z nieznajomym w tramwaju lub filiżanka pysznej kawy – najbardziej wpływają na nasze samopoczucie i poczucie spełnienia. Wbrew pozorom te urywki codzienności, zebrane razem „do kupy”, mają większą siłę rażenia, niż wielkie wydarzenia (np. nowy związek czy awans zawodowy), które zdarzają się maksymalnie kilka razy do roku.

  • Życzliwych ludzi wokoło, którzy będą dla Ciebie źródłem siły.

Nigdy nie wiemy, czy i kiedy w naszym życiu wydarzy się coś trudnego. Gdy jednak staniemy już oko w oko z obciążającą sytuacją, w kontekście zdrowia psychicznego będą liczyły się dwie rzeczy: odporność psychiczna i wsparcie ze strony ludzi, którzy nas otaczają. To dwa najważniejsze czynniki, które najskuteczniej chronią przed długofalowymi konsekwencjami stresu.

  • Nowych, cennych doświadczeń.

Jeżeli dobrze znamy osobę, której składamy życzenia (i jej preferencje), możemy doprecyzować, o co nam chodzi: możemy życzyć podróży w nowe miejsca, ciekawych zawodowych wyzwań lub okazji do poznawania nowych ludzi. To życzenia odnoszące się do potrzeby zmiany i rozwoju, którą – wbrew powszechnej opinii – odczuwa zdecydowana większość ludzi na każdym etapie życia.

Jak składać życzenia – czego nie mówić?

Jeżeli nie przyjaźnimy się z kimś, nie znamy się z kimś na wylot – lepiej jest unikać życzeń odnoszących się do konkretnych osiągnięć i życiowych wydarzeń. Nigdy nie wiemy, czy ktoś nie cierpi z powodu braku tego, czego życzymy (np. bezpłodności, jeśli życzymy „dzidziusia”, albo braku partnera, gdy życzymy „przyzwoitego faceta”). Dlatego lepiej jest unikać życzeń:

  1. Nowej pracy
  2. Nowego partnera
  3. Szybkiego zamążpójścia/urodzenia dziecka
  4. Lepszych/wysokich zarobków
  5. Nowego domu, mieszkania
  6. Utraty wagi/przytycia.

Informacje o Autorze

Marta Sak - psycholożka, PsychoMedic.pl

Jesteś dziennikarzem/autorem/twórcą projektu i poszukujesz specjalisty,
który wypowiedziałby się w Twoim materiale internetowym, prasowym, radiowym lub telewizyjnym?
Napisz do naszej rzeczniczki prasowej: Justyny Nalewajek-Szaniawskiej: nalewajek.j@psychomedic.pl
Więcej informacji: https://psychomedic.pl/kontakt-dla-mediow/

Klinika PsychoMedic.pl - sieć poradni zdrowia psychicznego świadcząca pomoc w formie stacjonarnej w kilkunastu miejscach na mapie Polski oraz w formie online.
Oferujemy wsparcie najlepszych specjalistów: psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów, neurologów, endokrynologów, seksuologów, dietetyka, logopedy.

Naszą misją jest zapewnienie każdemu wszechstronnej i skutecznej pomocy, a także szerzenie rzetelnej wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego i medycyny.

Zadzwoń do nas: 799 399 499.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88