Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

Home#TwojaPsychikaBlogJak wybrać psychiatrę? Poradnik, cz. 2
Jak wybrać psychiatrę? Poradnik, cz. 2

Jak wybrać psychiatrę? Poradnik, cz. 2

Kilka dni temu opublikowaliśmy na naszym blogu artykuł, w którym wskazywaliśmy, na co zawsze warto jest zwracać uwagę, gdy poszukujemy dla siebie lekarza psychiatry. Dziś, zgodnie z zapowiedzią, kontynuujemy ten temat i wskazujemy, jak wybrać psychiatrę tak, aby spełniał on nasze indywidualne potrzeby i żebyśmy czuli się w gabinecie bezpiecznie.

Ten artykuł opiera się o odpowiedzi, których Czytelnicy naszego bloga udzielili nam, gdy zadaliśmy im pytanie, co jest dla nich ważne przy wyborze lekarza psychiatry. Podpowiadamy, które z cech lekarza faktycznie mogą mieć wpływ na nasze poczucie bezpieczeństwa i skuteczność leczenia oraz jak wybrać psychiatrę tak, aby mieć pewność, że wybrany przez nas lekarz je spełnia.

Coraz częściej mówi się o tym, że „psychiatra to lekarz jak każdy inny” – i faktycznie, korzystanie z jego pomocy świadczy po prostu o tym, że mamy problemy zdrowotne, które wymagają terapii farmakologicznej i medycznego nadzoru. Tak samo jak wtedy, gdy leczymy się na przykład u endokrynologa czy dermatologa. Tym, co odróżnia psychiatrę od innych lekarzy jest jednak to, że jedną z kluczowych jego cech jest otwartość na drugiego człowieka i jego sposób doświadczania świata oraz „dopasowanie” do Pacjenta. Z psychiatrą rozmawia się bowiem o objawach ze strony psychiki, a zatem bardzo delikatnej i intymnej materii, często mającej związek z naszym życiem prywatnym.

Jeśli jesteś w kryzysie, doświadczasz bardzo dużych trudności w codziennym funkcjonowaniu i/lub myślisz o zrobieniu sobie krzywdy, to pamiętaj, że najważniejsze jest, abyś uzyskał/a pomoc szybko. W klinice PsychoMedic zapewnimy Ci pomoc doświadczonego lekarza psychiatry, który zrobi wszystko, aby Ci pomóc, jeszcze tego samego dnia. Gwarantujemy ciągłość leczenia: kolejne konsultacje będziesz mogł/a odbyć u tego samego psychiatry lub wybrać innego z naszego Zespołu.

Jak wybrać psychiatrę? 

Jeśli zaś chcesz zmienić psychiatrę, który prowadził Cię wcześniej, albo chcesz zgłosić się z „przewlekłym” problemem i zbierasz się do wizyty u specjalisty od zdrowia psychicznego po raz pierwszy w życiu: warto zastanowić się, jakich cech poszukujesz w psychiatrze. Dobór lekarza do swoich indywidualnych preferencji znacznie zwiększy szansę na to, że poczujesz się w gabinecie bezpiecznie, a tym samym pierwsza wizyta będzie się wiązała z mniejszym lękiem.

Wybierając psychiatrę spróbuj więc odpowiedzieć sobie na pytanie: co będzie dla mnie ważne podczas rozmowy w gabinecie?

Oto odpowiedzi, które padają najczęściej na to pytanie.

Płeć i wiek lekarza

Analizując odpowiedzi naszych Obserwatorów w social mediach na pytanie: „Co jest dla mnie ważne w kontekście lekarza psychiatry? Jak wybrać psychiatrę?” często natrafialiśmy na odpowiedzi odnoszące się do płci. Niektórzy pisali, że czują się bezpieczniej i lepiej rozumiani w towarzystwie lekarek, inni zaś opisywali, że wolą kontakt z psychiatrą-mężczyzną. Jest wielu Pacjentów, dla których płeć specjalisty nie ma znaczenia, jednak równie wielu posiada w tej kwestii preferencje. Planując pierwszą wizytę na pewno warto zadać sobie pytanie, czy to kwestia, na którą chcę zwrócić uwagę.

Kolejnym wątkiem, który może – choć nie musi – mieć dla Ciebie znaczenie w kontekście lekarza psychiatry jest jego wiek. I tu warto zastanowić się, czy kwestia wieku jest dla nas w jakiś sposób istotna, a jeśli tak, to z osobą w jakim wieku będzie nam się rozmawiało najbardziej komfortowo. Konsultacje psychiatryczne prowadzą bowiem zarówno:

rezydenci, czyli (w zdecydowanej większości) młodzi lekarze z kilkuletnim doświadczeniem w zawodzie, których atutem jest obszerna i aktualna wiedza z niedawno ukończonych studiów medycznych;

– oraz lekarze z tytułem specjalisty psychiatry, doktora nauk medycznych lub profesora, którzy siłą rzeczy są starsi, a często mają dodatkowe także szczególne doświadczenie w leczeniu konkretnych zaburzeń.

Temat tego, czym różnią się od siebie poszczególni psychiatrzy oraz jaki wpływ ma tytuł naukowy na ich uprawnienia (np. możliwość wystawienia zaświadczenia lekarskiego), opisaliśmy już w naszym wcześniejszym wpisie.

Opinie w Internecie

Gdy poszukujemy odpowiedzi na jakieś pytanie, to w dzisiejszych czasach w pierwszej kolejności sprawdzamy z reguły, co ma na dany temat „do powiedzenia” Internet. Przed wyborem lekarza psychiatry warto skorzystać z możliwości, jakie daje sieć i przejrzeć opinie na temat specjalisty, o którym myślimy. Najlepiej jest w tym celu sprawdzić profil psychiatry na portalach tematycznych: Znany Lekarz czy abcZdrowie. Przeglądając profil lekarza psychiatry z naszej poradni mogą Państwo od razu zapoznać się z opiniami innych jego Pacjentów, które znajdują się pod biogramem.

Czytając opinie warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy opisują one takiego lekarza, u którego chcielibyśmy odbyć wizytę? Czy z opinii innych Pacjentów wynika, że konsultacja odbyła się w atmosferze bez pośpiechu, a specjalista podszedł ze zrozumieniem i empatią do problemów? Zalecił leczenie, które okazało się skuteczne (choć warto pamiętać, że takiej informacji siłą rzeczy nie będzie zawierała opinia po pierwszej wizycie, jako że leki od psychiatry zaczynają działać dopiero po kilku tygodniach)? Jeśli większość opinii, które znajdujemy na stronie psychiatry jest taka jak te, które sam/a chciał/abyś móc napisać po pierwszej konsultacji, to znaczy, że znalazłeś/aś lekarza dla siebie. Jednocześnie warto też pamiętać, że opinie o specjaliście stają się wyznacznikiem dopiero wtedy, gdy jest ich wiele – co najmniej kilka – i zdecydowana większość z nich ma podobny wydźwięk. Nie warto sugerować się ani jedną, odosobnioną i negatywną opinią, ani pojedynczą opinią pozytywną.

Czas wizyty

Jak wynikało z odpowiedzi, które otrzymaliśmy, dla wielu osób ważny jest także czas wizyty, w szczególności pierwszej. Czasem Pacjentom zależy na tym, żeby czas pierwszej konsultacji był konkretnie określony i wynosił na przykład 50-60 minut.

W praktyce, w przypadku większości lekarzy, pierwsza wizyta faktycznie trwa dłużej, niż kolejne – jej czas waha się od 40 do 60 minut, zaś w przypadku kontrolnych konsultacji przewidziane jest z reguły 20-30 minut. Niektórzy lekarze – z reguły Ci najbardziej doświadczeni – potrzebują nieco mniej czasu już na pierwszą wizytę, która trwa u nich np. standardowe 30 minut.

Jest to jednak zawsze jedynie dana orientacyjna: psychiatra w naszych poradniach poświęca ostatecznie Pacjentowi zawsze tyle czasu, ile ten w rzeczywistości potrzebuje, aby powiedzieć o swoich dolegliwościach, otrzymać zalecenia i uzyskać odpowiedź na wszelkie swoje pytania oraz wątpliwości. Wiele zależy od sposobu pracy psychiatry i sposobu, w jaki organizuje on wizytę, jednak czas trwania wizyty nie ma wpływu na jakość pomocy, jaką uzyskamy. Najważniejsze jest to, aby znaleźć psychiatrę, z którym czujemy się bezpiecznie i jesteśmy w stanie ufać jego wiedzy lub kompetencjom.

Nie znalazłeś/aś odpowiedzi na wszystkie swoje pytania? Zerknij także do innych naszych artykułów o podobnej tematyce:

Pierwsza wizyta u psychiatry – najczęstsze pytania

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry?

Jak zacząć rozmowę z psychiatrą na pierwszej wizycie?

Bliska mi osoba w kryzysie psychicznym nie chce iść do psychiatry – co robić?

Jeśli chcesz uzyskać zindywidualizowaną pomoc w doborze lekarza psychiatry, zadzwoń na naszą infolinię – Dział Obsługi Pacjenta służy pomocą 7 dni w tygodniu 😊

Informacje o Autorze

Marta Sak - psycholożka, PsychoMedic.pl

Jesteś dziennikarzem/autorem/twórcą projektu i poszukujesz specjalisty,
który wypowiedziałby się w Twoim materiale internetowym, prasowym,
radiowym lub telewizyjnym?
Napisz do naszego rzecznika prasowego - Michała Naglika: naglik.m@psychomedic.pl
Więcej informacji: https://psychomedic.pl/kontakt-dla-mediow/

Klinika PsychoMedic.pl - sieć poradni zdrowia psychicznego świadcząca
pomoc w formie stacjonarnej w kilkunastu miejscach na mapie Polski oraz
w formie online.
Oferujemy wsparcie najlepszych specjalistów: psychologów,
psychoterapeutów, psychiatrów, neurologów, endokrynologów, seksuologów, dietetyka, logopedy.

Naszą misją jest zapewnienie każdemu wszechstronnej
i skutecznej pomocy, a także szerzenie rzetelnej wiedzy z zakresu
zdrowia psychicznego i medycyny.

Zadzwoń do nas: 799 399 499.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88