7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

Home#TwojaPsychikaAktualnościBlogJak zadbać o zdrowie psychiczne po pandemii i odnaleźć się w nowej normalności?
Jak zadbać o zdrowie psychiczne po pandemii i odnaleźć się w nowej normalności?

Jak zadbać o zdrowie psychiczne po pandemii i odnaleźć się w nowej normalności?

Liczba osób zaszczepionych codziennie powiększa się o kilkaset tysięcy, znoszone zostają kolejne obostrzenia, spada liczba zachorowań. Ciężko powiedzieć, czy to już koniec pandemii, ale z pewnością najbliższy czas będzie dla nas wszystkich okresem tworzenia nowej normalności. Dla wielu osób to dobra wiadomość: wreszcie można iść przez ulicę bez maseczki, zjeść obiad w restauracyjnym ogródku czy zorganizować większe spotkanie ze znajomymi. Mało mówi się o tym publicznie, ale równie wielu ludzi doświadcza w związku z końcem pandemii trudne emocje. Teoretycznie wreszcie dzieje się to, na co czekaliśmy od miesięcy, ale gdy wreszcie można znowu zacząć żyć, niektórzy z nas – na myśl o wychodzeniu z domu i powrotu do pełni życia zawodowego i społecznego – odczuwają lęk, niechęć, niepewność. Doświadczają kryzysu wiary w siebie, trudności z produktywnością, skupieniem się w pracy zdalnej. Czują się bezradni i nie wiedzą, jak „powrócić do życia”. To skutek wyczerpania psychicznego i obniżonego nastroju, który pojawił się u tysięcy osób w reakcji na pandemię i drastyczną zmianę warunków życia.

Być może Twoje zdrowie psychiczne po pandemii miewa się kiepsko, nie odczuwasz radości na myśl o tym, że wreszcie zaczyna się lato i na wiele rzeczy nie masz siły. Jeżeli tak jest, to przede wszystkim pamiętaj, że Twoje doświadczenie jest udziałem także tysięcy innych ludzi na całym świecie. To, że tak czujesz, jest całkowicie okej, nie ma w tym nic dziwnego ani nienormalnego. Mamy nadzieję, że pomysły opisane poniżej pozwolą uczynić Twoje najbliższe tygodnie choć nieco łatwiejszymi, nabrać energii i zacząć powolutku budować własną wersję nowej normalności po pandemii koronawirusa.

Sprawdź, czego potrzebujesz, żeby poczuć się lepiej i odpuść sobie

Jeśli masz poczucie, że wpadłeś/as w marazm i przeżywasz trudny okres, pamiętaj: nie musisz tworzyć wielkich planów i na siłę korzystać z możliwości, które daje aktualne zniesienie ograniczeń. Zacznij od zastanowienia się, jak naprawdę się czujesz. Samo przyznanie się sobie, że mam się nie najlepiej i potrzebuję czasu, aby się to zmieniło, przynosi ulgę. Wyznacz sobie na początek jeden cel: zadbać o swoje zdrowie psychiczne po pandemii, być dla siebie dobrym i łagodnym. Sięgnij po wsparcie zaufanych osób i opowiedz im o tym, co czujesz. Poczucie bycia usłyszanym i zrozumianym także jest dużym odciążeniem dla naszej psychiki.

Wiele osób mówi w ostatnich tygodniach także o przemęczeniu i dużych trudnościach z utrzymaniem motywacji i skupienia w pracy czy szkole. Jeżeli jest to także Twoje doświadczenie, to pamiętaj, że jedyną receptą na zmianę tego stanu rzeczy jest duża wyrozumiałość dla samego siebie i zaakceptowanie, że najbliższy czas może być mało produktywny i może okazać się pewnym przestojem w rozwoju. Spróbuj pomyśleć nad tym, co możesz sobie teraz „odpuścić”: czy możesz przekazać choć część swoich obowiązków komuś innemu, dać sobie więcej czasu na sfinalizowanie ważnego projektu albo przenieść akademicki egzamin na wrzesień. Zmniejszenie liczby obowiązków może przynieść w kryzysowym momencie dużą ulgę i z perspektywy czasu okazać się doświadczeniem rozwojowym. Nauczy zdrowego zadbania o siebie i pokaże, że świat się nie zawali, gdy ten jeden raz nie będziemy pierwsi.

Zastanów się, co naprawdę mogłoby sprawić Ci przyjemność

Jeśli ostatnie miesiące były dla Ciebie ciężkie, możesz nie mieć siły na imprezowanie czy spotkania w dużych grupach i jest co całkowicie w porządku. Nie musisz od razu „wracać do życia z przytupem” tylko dlatego, że po raz pierwszy od wielu miesięcy można zrobić to i to, że inni tak robią czy że to sugeruje medialny przekaz.

W trudniejszych chwilach w życiu warto zastanowić się nad tym, co dotychczas pomagało nam je przetrwać i co jest pierwszą, choćby najmniej przemyślaną odpowiedzią na pytanie „czego teraz potrzebuję?”. Spróbuj sprawdzić, czy istnieje coś małego, co możesz zrobić, co będzie odmianą po miesiącach izolacji, a co sprawi, że poczujesz się lepiej. Być może będzie to weekend w gospodarstwie agroturystycznym, być może kameralne spotkanie z najbliższymi znajomymi, z którymi w ostatnich miesiącach byliście w kontakcie tylko przez telefon. Powrót do normalności zacznij od czegoś, do czego nie będziesz musiał/a się zmuszać.

Wyrób w sobie nowy nawyk

Na nasze zdrowie psychiczne po pandemii (jak i w ogóle na stan umysłu w trudnym okresie w życiu czy po stresujących wydarzeniach) dobrze wpływa wprowadzenie drobnej, ale pozytywnej zmiany w codziennej rutynie. Być może jest coś, o czym szczególnie często myślałeś/aś w trakcie pandemii albo co było Twoim zwyczajem przed jej rozpoczęciem, ale co ze względu na obostrzenia albo chłodną porę roku było niemożliwe? Niech to będzie coś prostego i możliwego do osiągnięcia w Twojej aktualnej kondycji: np. wyrobienie w sobie nawyku krótkiej przejażdżki rowerowej codziennie po pracy albo skorzystanie z otwartej gastronomii i przeniesienie się z pracą z domu do ulubionej kawiarni. Drobna zmiana w planie dnia jest dla naszego umysłu sygnałem, że coś zmienia się na lepsze i bodźcem do zmiany także w nastawieniu.

Pamiętaj: jeśli jest Ci bardzo ciężko, jeśli mimo starań Twoja kondycja psychiczna nie zmienia się albo pogarsza, jeśli doświadczasz coraz większych trudności w codziennym funkcjonowaniu, skorzystaj ze wsparcia specjalisty – psychoterapeuty lub psychiatry. 

Przeczytaj także inne nasze artykuły o podobnej tematyce:

Blue Monday nie istnieje, ale pomimo to wielu z nas czuje się dziś źle. Co można z tym zrobić?

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2020. Jak inwestować w zdrowie na co dzień?

Mindfulness – jak uporać się z natrętnymi myślami? PsychoMedic.pl

Informacje o Autorze

Marta Sak - psycholożka, PsychoMedic.pl

Jesteś dziennikarzem/autorem/twórcą projektu i poszukujesz specjalisty,
który wypowiedziałby się w Twoim materiale internetowym, prasowym, radiowym lub telewizyjnym?
Napisz do naszej rzeczniczki prasowej: Justyny Nalewajek-Szaniawskiej: nalewajek.j@psychomedic.pl
Więcej informacji: https://psychomedic.pl/kontakt-dla-mediow/

Klinika PsychoMedic.pl - sieć poradni zdrowia psychicznego świadcząca pomoc w formie stacjonarnej w kilkunastu miejscach na mapie Polski oraz w formie online.
Oferujemy wsparcie najlepszych specjalistów: psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów, neurologów, endokrynologów, seksuologów, dietetyka, logopedy.

Naszą misją jest zapewnienie każdemu wszechstronnej i skutecznej pomocy, a także szerzenie rzetelnej wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego i medycyny.

Zadzwoń do nas: 799 399 499.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88