Kto i jak leczy cukrzycę?
Diagnoza cukrzycy wiąże się zazwyczaj z ogromem emocji – szok, smutek, złość, a czasem nawet poczucie winy, bo „może niewystarczająco o siebie dbałem/am”. Najważniejsze, co musisz wiedzieć, jeśli niedawno zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę, to że nie jest to wyrok, który odbiera Ci możliwość czerpania z życia pełnymi garściami. To prawda, że każda choroba metaboliczna wiąże się z koniecznością regularnych kontroli lekarskich i modyfikacji stylu życia. Jeżeli jednak będziesz stosował_a się do zaleceń i dbał_a o siebie, świat nadal będzie stał przed Tobą otworem. Niektórzy mówią wręcz, że zaprzyjaźnili się ze swoją cukrzycą, bo nauczyła ich być na siebie uważnym i stawiać swoje zdrowie na pierwszym miejscu. Aby tak się stało, niezbędne jest jednak kompleksowe wsparcie specjalisty, który będzie czuwał nad procesem Twojego leczenia.
A zatem: który lekarz to „lekarz od cukrzycy”? Czy inni specjaliści, którzy nie zajmują się bezpośrednio cukrzycą, mogą Ci pomóc odzyskać dobre samopoczucie?
Cukrzyca – jaki lekarz? Czy endokrynolog leczy cukrzycę?
Specjalizacji lekarskich jest mnóstwo i łatwo się pogubić w tym, który lekarz w czym się specjalizuje. Wielu osobom z lekarzem od cukrzycy kojarzy się endokrynolog. Cukrzyca faktycznie jest – po części – obszarem zainteresowania endokrynologii. Jest to bowiem dziedzina medycyny, która zajmuje się zaburzeniami funkcjonowania gruczołów wydzielania wewnętrznego. Jednym z takich gruczołów jest trzustka, a cukrzyca typu II wynika z zaburzonego wydzielania insuliny właśnie przez trzustkę. Pacjenci, którzy zauważają u siebie niepokojące objawy, bardzo często zgłaszają się właśnie do endokrynologa. I to badania zlecane przez endokrynologów prowadzą wtedy do zdiagnozowania cukrzycy lub chorób, które poprzedzają rozwinięcie się pełnoobjawowej cukrzycy typu II – insulinooporności, stanu przedcukrzycowego.
Lekarz od cukrzycy – jak się nazywa?
Endokrynolog posiada szerszą wiedzę na temat cukrzycy, niż inni lekarze. Zdarza się, że to właśnie od tego specjalisty, po zdiagnozowaniu choroby, chory na cukrzycę otrzymuje pierwszą receptę na leki. Lekarzem, który specjalizuje się stricte w rozpoznawaniu i leczeniu cukrzycy oraz jej powikłań, jest jednak diabetolog. Pod jego opieką powinna być każda osoba, u której rozpoznano tę chorobę. Diabetolog prowadzi również kobiety z cukrzycą ciążową.
Lekarz od cukrzycy – kto może Cię wspomóc w walce o zdrowie?
Leczenie cukrzycy opiera się na zmianie stylu życia (modyfikacji diety, wprowadzeniu aktywności fizycznej) oraz farmakoterapii (w pierwszej kolejności metforminą, a gdy leczenie lekiem pierwszego rzutu nie daje efektów – insuliną). Niezbędne jest również regularne monitorowanie poziomu cukru we krwi za pomocą glukometru: małego urządzenia, z którego bez trudu można korzystać w domu, pracy czy nawet w trakcie wycieczki w plenerze.
Oprócz diabetologa, w skutecznym leczeniu cukrzycy może być pomocny:
Endokrynolog
Jego opieka jest konieczna w przypadku osób, u których cukrzyca współwystępuje z chorobami endokrynologicznymi (np. PCOS u kobiet, chorobą Hashimoto, zaburzeniami pracy tarczycy). Jeśli takie problemy nie występują, i tak warto wykonywać kontrolne badania krwi i cyklicznie omawiać ich wyniki z endokrynologiem.
Dla osób, które wymagają stałej opieki zarówno endokrynologa, jak i diabetologa, stworzyliśmy w PsychoMedic ofertę konsultacji endokrynologiczno-diabetologicznych, u lekarza, który ma obydwie te specjalizacji. Korzystanie z opieki endokrynologa-diabetologa to gwarancja kompleksowego i spójnego podejścia lekarza do Pacjenta i wszystkich jego problemów zdrowotnych. To też istotna oszczędność w stosunku do prowadzenia leczenia u dwóch odrębnych specjalistów.
Dietetyk i psychodietetyk
Pacjentom z cukrzycą zaleca się spożywanie 5 zdrowych, zbilansowanych posiłków dziennie. Ułożenie dobrego jadłospisu dla osoby z chorobą przewlekłą może być jednak dużym wyzwaniem dla kogoś, kto nie interesował się dotąd zdrowym żywieniem. Wiele osób z chorobami metabolicznymi ceni sobie więc opiekę dietetyka, który tworzy jadłospisy dostosowane do potrzeb Pacjenta, a także w prosty i przystępny sposób tłumaczy, jak można zadbać o zdrową dietę samemu. Psychodietetyk wspiera natomiast w budowaniu i utrwalaniu dobrych nawyków związanych z jedzeniem. Nie tylko uczy metod, które pomagają utrzymać motywację do zdrowego żywienia, ale i pomaga uporać się z wyrzutami sumienia i poczuciem winy, gdy coś nam nie wychodzi. Pokazuje, jak stworzyć „dobrą relację z jedzeniem” i uwolnić się od oczekiwań narzucanych przez media czy propagatorów „idealnej sylwetki”.
Psychoterapeuta
Diagnoza cukrzycy jest dla niektórych osób ogromnie obciążającym doświadczeniem. Jeżeli od czasu, gdy ją u Ciebie rozpoznano, towarzyszy Ci lęk lub niepokój, warto rozważyć konsultację z psychoterapeutą doświadczonym w pracy z osobami doświadczającymi chorób przewlekłych. Czasem nawet kilka spotkań ze specjalistą od zdrowia psychicznego pomaga zaakceptować nową sytuację, odnaleźć się w niej i radzić sobie ze zmianami, jakie wprowadza w życiu leczenie choroby metabolicznej.
Jeśli szukasz miejsca, gdzie poprowadzi Cię sprawdzony, dobry lekarz od cukrzycy – zadzwoń do nas. Nasi specjaliści doświadczeni w leczeniu cukrzycy pracują 7 dni w tygodniu od rana do wieczora, w 8 miastach Polski oraz wygodnej formule online.