7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlog7 rzeczy, które robią ludzie szczęśliwi i 7 rzeczy, których nie robią
7 rzeczy, które robią ludzie szczęśliwi i 7 rzeczy, których nie robią

7 rzeczy, które robią ludzie szczęśliwi i 7 rzeczy, których nie robią

Lata studiów nad szczęściem i dobrym samopoczuciem psychicznym udowodniły, że doświadczanie większego szczęścia jest w zasięgu niemal każdego człowieka. Nie istnieje magiczne lekarstwo na cierpienie, ale istnieją zachowania, które mogą w znaczący sposób zwiększyć nasze szanse, by czuć się dobrze w życiu.

7 rzeczy, których NIE robią ludzie szczęśliwi

  1. Nie skupiają się na tym, co złe i nieprzyjemne. Przeżuwanie negatywnych myśli zajmuje miejsce, które mogłyby zająć myśli pozytywne i tworzy w mózgu przyzwyczajenie, które pozwala negatywnym myślom powracać.
  2. Nie stresują się, gdy sprawy nie układają się po ich myśli. Weź głęboki oddech, zastanów się, jakie masz opcje działania i idź dalej. Stres i niepokój nie pozwolą twojemu umysłowi właściwie ocenić sytuacji i znaleźć dobrego rozwiązania.
  3. Nie tracą czasu ani energii na zazdroszczenie innym sukcesów. Jeśli posty twoich znajomych na Facebooku sprawiają, że czujesz się sfrustrowany swoim życiem, przestań je przeglądać. Udostępnij to, co chcesz i wyloguj się.
  4. Nie wyciągają pochopnych wniosków, jeśli sprawy nie układają się po ich myśli. Dotyczy to związków, pracy i wszystkich spraw w życiu. Takie wnioski prowadzą nas do mniej pomocnych i mniej zdrowych osądów i przekonań. Spójrz głębiej, zastanów się i poszukaj lepszych rozwiązań.
  5. Nie katastrofizują. Nikt nie funkcjonuje cały czas jak dobrze naoliwiona maszyna. Kiedy robisz z igły widły, utrudniasz sobie jedynie pracę i dokładasz sobie niepotrzebnych zmartwień.
  6. Nie tracą czasu, by osiągnąć perfekcyjne życie. Kiedy uczymy się, żeby odpuścić sprawy, których nie możemy kontrolować, uwalniamy więcej energii, by kształtować rzeczy, nad którymi mamy kontrolę.
  7. Nie spędzają tyle samo czasu na martwienie się o własne problemy, ile spędzają na zdrowych interakcjach z innymi. Skupienie się na tym, co na zewnątrz, pozwala zejść nieco z drogi wewnętrznych rozmyślań i doświadczać szczęścia, które można znaleźć w codziennym życiu. 

7 rzeczy, które robią ludzie szczęśliwi

  1. Skupiają się na tym, co dobre w ich życiu. Pozytywne myślenie buduje wdzięczność i docenianie tego, co dobre. Obie te rzeczy zwiększają poczucie szczęścia.
  2. Każdego dnia dają umysłowi możliwość zresetowania się. Medytacja daje umysłowi szansę, by pozwolił odejść negatywnym myślom i „wymazał” szkody, które poczyniło negatywne myślenie.
  3. Praktykują świadomość świata dookoła. Skupiają się na teraźniejszości, zamiast rozmyślać o przeszłości, ponieważ nie da się planować przyszłości, jeśli nie możemy pozwolić odejść przeszłości.
  4. Demaskują negatywne myśli. Kiedy umysł jest pełny negatywnych wzorców myślowych, musisz przetestować je, konfrontując z rzeczywistością. Tylko one podlegają twojej kontroli. Takie sprawy jak pogoda i działania innych ludzi są poza twoim zasięgiem. Pozwól więc odejść negatywnym myślom, które stają na drodze twojego dobrego samopoczucia. 
  5. Tworzą silną społeczną grupę wsparcia. Jej wartości nie sposób przecenić. Wszystkie badania dotyczące szczęścia wskazują, że zdrowa grupa wsparcia jest jego kluczowym czynnikiem prognostycznym.
  6. Skupiają się na przynależeniu. Kiedy znajdziesz już swoją grupę społeczną, staraj się przepracowywać różnice, wybaczać i pozostać zaangażowanym w relacje.
  7. Dają i otrzymują wsparcie w kontaktach z innymi, by cementować relacje. Dzielony kłopot jest o połowę mniejszy. Proś o wsparcie, kiedy go potrzebujesz i chętnie udzielaj wsparcia innym.

Mówi się, że szczęście jest wyborem, ale często jest ono rezultatem wielu małych wyborów, które razem podtrzymują nas na duchu i pomagają poradzić sobie, kiedy pojawią się trudne wyzwania.

Informacje o Autorze

Jestem psychologiem, psychoterapeutą - pasjonatem wiedzy psychologicznej na temat skutecznych metod leczenia trudności psychicznych i samorozwoju. Zajmuję się terapią indywidualną i grupową, poradnictwem psychologicznym. W 2013r. obroniłam doktorat w IPiN w Warszawie: "Dynamika grupy a zmiany charakterystyk indywidualnych w grupie osób z zaburzeniami odżywiania się leczonych w oddziale całodobowym w Klinice Nerwic IPIN w Warszawie". Jestem absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego kierunek Psychologia oraz podyplomowych studiów Psychoterapia na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie. Obecnie pracuje również w Klinice Nerwic w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88