Co leczy neurolog?
Neurologia to specjalizacja w medycynie, o której większość osób nie wie za dużo. Wiedza na jej temat często kończy się na tym, że jest to dziedzina zajmująca się chorobami układu nerwowego. Układ nerwowy to jednak nie tylko mózg, ale również inne nerwy, które znajdują się w całym ciele człowieka. W jaki sposób można rozpoznać, czy dokuczające nam schorzenia są związane przede wszystkim z układem nerwowym, czy z innymi funkcjami poszczególnych narządów? Kiedy iść do neurologa? Jakie choroby diagnozuje i leczy neurolog? Jakie objawy powinny skłonić cię do wizyty u lekarza tej specjalności?
Choroby, które leczy neurolog
Neurolog leczy głównie choroby związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu, kręgosłupa i mięśni. Do neurologa z pewnością należy się zgłosić w przypadku podejrzenia lub otrzymania już wcześniej diagnozy jednej z poniższych chorób:
- padaczka,
- zwyrodnienia kręgosłupa i rwa kulszowa,
- stwardnienie rozsiane,
- choroba Alzheimera,
- udar mózgu,
- zapalenie mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych, rdzenia,
- guz mózgu,
- pląsawica Huntingtona,
- choroba Parkinsona,
- choroba Wilsona,
- migrena,
- choroba mięśni taka jak miastenia, miopatia, miotonia.
Jakie objawy powinny skłonić cię do wizyty u neurologa?
Choroby wypisane powyżej to poważne zaburzenia wymagające szybkiego podjęcia leczenia. Ich objawy nie zawsze są jednak łatwe do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Z tego względu nie należy bagatelizować żadnych objawów związanych z układem nerwowym i nie powinno się zwlekać z wizytą u neurologa. Oczywiście nie wszystkie problemy neurologiczne są zwiastunem poważnych chorób, ale ocenić zagrożenie może tylko lekarz. Objawy, z jakimi należy udać się do neurologa to:
- kurcze i drżenie mięśni,
- osłabienie siły mięśniowej,
- nagłe zaburzenia widzenia,
- bóle głowy i innych części ciała,
- zaburzenia czucia,
- zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej,
- zaburzenia przytomności,
- zaburzenia pamięci,
- zawroty głowy,
- szumy uszne.
Szczególny niepokój powinno wzbudzić nagłe pojawienie się ww. objawów lub wystąpienie tych problemów po przebytym urazie głowy. W takim wypadku często konieczna jest nawet natychmiastowa wizyta w szpitalu lub u neurologa!