Co to jest anoreksja? Co warto wiedzieć o tej chorobie?
Kult szczupłej sylwetki jest zauważalny wszędzie: w telewizji, gazetach, internecie, a nawet wśród znajomych, które co rusz skarżą się, że są za grube, choć wagi można im pozazdrościć. Ten trend ma swoje zalety. Dzięki dążeniu do szczupłej sylwetki coraz więcej osób dba o zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną. Niestety, istnieje również druga strona medalu, bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia. Chodzi tutaj o zaburzenia odżywiania, na które cierpią coraz młodsze nastolatki. Co więcej, ten problem nie dotyczy już wyłącznie dziewcząt! Najczęstsze zaburzenie odżywiania to anoreksja – poważna choroba wyniszczająca ciało, często aż do śmierci.
Na czym polega anoreksja?
Pełna, łacińska nazwa jednostki chorobowej, jaką jest anoreksja to anorexia nervosa, czyli w tłumaczeniu na język polski jadłowstręt psychiczny. Czy to możliwe, by odczuwać wstręt do jedzenia, skoro jedzenie jest niezbędne do życia? Niestety tak. Osoba chora na anoreksję myśli obsesyjnie o jedzeniu, starając się ograniczyć je maksymalnie, by schudnąć i utrzymać oczekiwaną wagę. Jednakże dla osoby z anoreksją żadna waga nie jest wystarczająco niska. Z tego powodu nigdy nie rezygnuje z odchudzania, nawet wtedy, gdy przekroczy już najniższe dopuszczalne normy wagi. Skutki mogą okazać się tragiczne. Brak odpowiednich składników odżywczych w pożywieniu prowadzi do poważnych chorób, a w rezultacie na końcowym etapie może spowodować śmierć. Anoreksja jest chorobą psychiczną z największym ryzykiem zgonu, większym nawet, niż ryzyko, jakie niesie ze sobą depresja.
Rodzaje anoreksji
Choć dawniej mówiąc o anoreksji, mieliśmy na myśli zwykle jedynie radykalne ograniczanie jedzenia, dzisiaj zaburzenia odżywiania kwalifikujemy inaczej. Z tego względu dokonano podstawowego podziału na dwa rodzaje anoreksji:
a) Typ restrykcyjny
Ten rodzaj anoreksji polega na drastycznym ograniczaniu jedzenia do minimalnych ilości. Od czasu do czasu stosowane są środki przeczyszczające.
b) Typ bulimiczno-przeczyszczający
Przez większość czasu chory drastycznie ogranicza jedzenie, ale czasami miewa okresy żarłoczności, kiedy przejada się, a następnie prowokuje wymioty lub stosuje leki przeczyszczające.