Coaching – forma pomocy skoncentrowana na celu
Co to jest coaching?
Coaching jest formą pomocy człowiekowi oraz sposobem na wspieranie jego funkcjonowania. Ma doprowadzić klienta do pożądanej przez niego zmiany na poziomie zachowania czy też funkcjonowania zawodowego, społecznego, poznawczego, emocjonalnego.
Coaching jest metodą pracy która jest nastawiona na konkretny cel. Czasami klient przychodzi już z określonym celem, a czasami podczas pracy okazuje się, że prawdziwy cel jest zupełnie inny niż ten z którym początkowo przyszedł. Na sesjach klient z pomocą coacha dookreśla cel oraz wyznacza wskaźniki, które będą świadczyć o tym, że cel został osiągnięty: „skąd pan/pani będzie wiedział/a, że cel jest osiągnięty? Po czym pan/pani pozna, że osiągnął/osiągnęła cel?” – są to bardzo ważne pytania zadawane przez coacha w procesie coachingowym.
Po zdefiniowaniu i sprecyzowaniu prawdziwego celu praca coacha koncentruje się na wsparciu klienta w jego realizacji, wydobyciu a później wzmocnieniu zasobów klienta w taki sposób, by mógł osiągać zaplanowane cele. Coach wzmacnia pewność siebie klienta tak, by nie tylko rozpoznał swoje zasoby (mocne strony, umiejętności) ale by był w stanie z nich korzystać.
Bardzo ważnym aspektem coachingu jest to, że klient (tak jak pacjent w psychoterapii) sam generuje rozwiązania, coach jest tylko przewodnikiem i pomocnikiem w tym procesie. Coach nie zna rozwiązania – zna je klient, coach za pomocą odpowiednich narzędzi jedynie pomaga klientowi znaleźć rozwiązanie. Przede wszystkim uaktywnia kreatywność klienta bo to ona jest nośnikiem zmiany.
Coach dba o potrzeby klienta ale także zwraca uwagę na to, jakie konsekwencje będzie miała zmiana (osiągnięty cel) dla środowisko: pracowników, przełożonych, członków rodziny, przyjaciół itd. Coach dba o cały społeczny ekosystem klienta. Czasami okazuje się, że osiągnięcie wymarzonego celu przynosi dużo bolesnych konsekwencji dla najbliższych – wtedy klient sam decyduje czy będzie realizował swój pierwotny cel, czy może chce go przeformułować, gdyż koszty jakie może ponieść system ze zmiany są zbyt bolesne.
Coaching a psychoterapia
W pracy psychoterapeutycznej nie zawsze cel jest tak wyraźnie określony i ukierunkowany, gdyż punktem wyjścia są raczej problemy pacjenta niż określone cele. Do terapii trafiają osoby cierpiące z powodu zaburzeń chronicznych czy sytuacyjnych, coaching jest natomiast dla osób dobrze funkcjonujących psychicznie ale napotykających trudności w realizacji swoich celów.
Psychoterapia ma uwolnić od cierpienia a coaching poszukuje sposobów realizacji celów i wspomaga rozwój zawodowy i osobisty.
Coaching jest nastawiony na teraźniejszość i przyszłość i ma charakter krótkoterminowy. Oczywiście może być wznawiany co pewien czas, ale zawsze ma charakter zadaniowy ściśle związany z realizacją wyznaczonych celów.
Podsumowanie
“Wielkie rzeczy nie powstają w wyniku impulsu, a w wyniku poskładania małych rzeczy w jedną całość”
Vincent Van Gogh
Coaching jest metodą prowadzącą do zmiany każdego, kto chce osiągnąć konkretny cel zawodowy czy osobisty. Po ustaleniu i doprecyzowaniu celu praca koncentruje się na uświadomieniu klientowi jego własnych zasobów niezbędnych do osiągnięcia i wykonania zadania w najbardziej skuteczny sposób. Coaching pomaga ułożyć małe rzeczy w całość, pomaga przełożyć impulsy w realne działanie.