7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogJak kochać osobę z depresją?
Jak kochać osobę z depresją

Jak kochać osobę z depresją?

Życie partnera osoby z depresją może być naprawdę ciężkie. Choroba bliskiej osoby może doprowadzić do zaniedbania kontaktów towarzyskich, konieczności przejęcia większej ilości obowiązków domowych czy problemów finansowych w sytuacji, gdy osoba z depresją nie może chodzić do pracy. Jak sobie radzić, gdy twój partner ma depresję?

Dowiedz się jak najwięcej na temat depresji

Depresja może być bardzo zwodnicza. Jednego dnia twój partner może „wyglądać normalnie”, a kiedy indziej płakać zwinięty w łóżku. Może to spowodować u ciebie dezorientację i trudności w zrozumieniu przez co on/ona przechodzi i zasiać w tobie przekonanie, że chory ma większą kontrolę nad swoim nastrojem, niż ma w rzeczywistości. Czytanie fachowej literatury i informacji na sprawdzonych stronach internetowych ułatwi ci zrozumienie, że depresja jest poważną chorobą i chory nie ma nad nią żadnej kontroli.

Zachęcaj do leczenia

Problemy natury psychicznej często naznaczone są w społeczeństwie piętnem. Ty lub twój partner możecie myśleć, że to tylko trudny etap, który minie. Czasami zastanawiacie się, czy sytuacja jest już na tyle poważna, by szukać pomocy specjalisty. Zawsze lepiej jednak poszukać pomocy wcześniej niż później. Psychoterapia i odpowiednio dobrane leki powinny pomóc złagodzić objawy i skrócić czas trwania depresji.

Bądź zły na sytuację, nie na partnera

Czasami ciężko to odróżnić, ale to rozróżnienie jest bardzo ważne. Atakowanie charakteru lub samej osoby partnera może jeszcze bardziej zniszczyć jego zachwiane przez depresję poczucie własnej wartości. Pamiętaj, że twój partner nie jest winny zachorowania na depresję.

Pozostań w tej samej drużynie

Choć sytuacja jest stresująca, żadne z was nie jest jej winne. Podkreślaj, że jesteś przy nim/niej i razem przejdziecie przez tę trudną sytuację.

Nie wchodź w tryb „naprawiania”

To naturalne, że widząc cierpienie partnera, chcemy pomóc. Może to jednak przyjąć formę próby rozwiązania problemu. Często takie rozwiązanie nie istnieje. Wychodzenie częściej z domu, ograniczenie cukru, czy ćwiczenia fizyczne nie sprawią, że depresja zniknie. Choć ciężko w to uwierzyć czasem wystarczy po prostu słuchać i dać przestrzeń drugiej osobie, by mogła doświadczać swoich uczuć.  

Skup się na osiągnięciach, nawet gdy wydają się małe

Kiedy ludzie w depresji zaczynają zdrowieć, znacznie lepiej odpowiadają na wsparcie i pozytywne wzmocnienie niż na krytykę. Spróbuj skupiać się na osiągnięciach partnera, nawet jeśli są niewielkie. Jeśli twój partner nie czuł się na siłach, by przebrać się rano, a pewnego dnia decyduje się na ten krok, jest to ważna zmiana i należy pokazać partnerowi, że ją zauważyliśmy np. mówiąc: „Widzę, że dzisiaj rano się przebrałeś. Wyobrażam sobie, że musiało to być dla ciebie trudne, skoro kiepsko spałeś ostatniej nocy”.

Poszukaj terapii par raczej wcześniej niż później

Nie bój się szukać na zewnątrz pomocy dla związku, jeśli często się kłócicie i nie możecie się dogadać. To może być dobre uzupełnienie dla terapii indywidualnej służącej walce z depresją. Terapia par uczy umiejętności komunikacyjnych, które mogą pomóc ludziom zrozumieć, jak poruszać ważne kwestie. Poza tym mniej stresu w domu tworzy lepsze środowisko dla leczenia depresji.

Pamiętaj o własnych potrzebach

Nie porzucaj swoich zainteresowań i przyjaciół. Dbanie o siebie jest koniecznością, nie przejawem egoizmu. W innym wypadku będziesz mieć żal do partnera, a związek na tym ucierpi.

Okaż współczucie 

Zauważ, że zarówno ty, jak i twój partner robicie wszystko, co w waszej mocy w tym momencie. Dajcie sobie nawzajem kredyt zaufania.   

Informacje o Autorze

Jestem psychologiem, psychoterapeutą - pasjonatem wiedzy psychologicznej na temat skutecznych metod leczenia trudności psychicznych i samorozwoju. Zajmuję się terapią indywidualną i grupową, poradnictwem psychologicznym. W 2013r. obroniłam doktorat w IPiN w Warszawie: "Dynamika grupy a zmiany charakterystyk indywidualnych w grupie osób z zaburzeniami odżywiania się leczonych w oddziale całodobowym w Klinice Nerwic IPIN w Warszawie". Jestem absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego kierunek Psychologia oraz podyplomowych studiów Psychoterapia na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie. Obecnie pracuje również w Klinice Nerwic w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88