Jak wygląda badanie neurologiczne?
Wizyta u lekarza specjalisty dla wielu osób często wiąże się ze stresem, który nie jest jedynie spowodowany obawą o własne zdrowie i strachem przed możliwością otrzymania niepokojącej diagnozy. Inną przyczyną stresu jest fakt, że nie wiemy, czego spodziewać się po wizycie. Tymczasem badania neurologicznego nie trzeba się bać. Nie jest ono bolesne ani skomplikowane. Jak wygląda badanie neurologiczne?
Podstawowe badanie neurologiczne
Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem neurolog wykonuje badanie fizykalne, polegające m.in. na sprawdzeniu prawidłowości odruchów neurologicznych, odczuć pacjenta i zdolności wykonywania określonych ruchów. Zależnie od celu badania neurolog wykonuje:
- badanie głowy (ocenę kształtu i symetrii czaszki, sprawdzenie czy nie występują ubytki kostne ani bolesność przy opukiwaniu),
- badanie objawów oponowych (badanie sztywności karku i kurczu mięśni zginaczy w kończynach dolnych),
- badanie nerwów czaszkowych,
- badanie czucia (na twarzy, kończynach i tułowiu),
- badanie układu ruchu (napięcia mięśni, chodu i odruchów fizjologicznych),
- badanie zdolności wykonywania ruchów celowych,
- badanie prostych zdolności umysłowych (takich jak liczenie, czytanie, pisanie, mowa),
- badanie stanu psychicznego (w przypadkach podejrzenia chorób, które mogą objawiać się m.in. zaburzeniami psychicznymi).
Inne badania zlecane przez neurologa
Neurolog może zlecić również wykonanie innych dodatkowych badań, poza swoim gabinetem. Do najpopularniejszych badań zlecanych przez neurologa należą:
- tomografia komputerowa,
- rezonans magnetyczny,
- elektroencefalografia (EEG),
- tomografia emisyjna PET-CT.