Kim jest dietetyk i psychodietetyk?
Dietetyk pomaga osobom, które pragną zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe. Zajmuje się szeroko pojętym poradnictwem żywieniowym i dietoterapią chorób, w leczeniu których żywienie odgrywa kluczową rolę. Za pomocą prawidłowo dobranych posiłków skomponuje smaczne i zdrowe menu. Zadba o zdrowie i dobre samopoczucie swoich pacjentów. Dietetyk pomaga również znaleźć przyczynę problemów dietetycznych i szuka rozwiązań. Nie wystarczy wprowadzenie jedynie nowych zaleceń, najpierw trzeba ustalić przyczynę problemów żywieniowych, aby zmiana była skuteczna i trwała.
W trakcie pierwszej wizyty dietetyk poznaje nawyki żywieniowe pacjenta i ocenia ogólny stan zdrowia. Następnie wspólnie z pacjentem ustala cel i sposób jego realizacji. Na życzenie pacjenta dietetyk ustala jadłospis dostosowany do stylu życia i preferencji żywieniowych pacjenta.
Na kolejnych spotkaniach monitorowany jest stan zdrowia pacjenta i postępy w realizacji celu. Część spotkania poświęcona jest rozmowie o odczuciach, napotkanych problemach podczas zmian nawyków żywieniowych. Kolejna część spotkania to edukacja żywieniowa pacjenta.
Psychodietetyk to osoba, która:
– motywuje;
– ocenia postępy;
– koryguje cele.
Spotkania z psychodietetykiem mają na celu znalezienie przyczyn problemów z prawidłową masą ciała, oraz diagnozą pozażywieniowych aspektów nadwagi lub niedowagi. Kolejnym etapem jest zaplanowanie skutecznej zmiany nawyków żywieniowych, praca nad motywacją, wiarą w osiągnięcie sukcesu i poczuciem własnej wartości. Psychodietetyk to osoba, która jest wsparciem w trudnym okresie i pomoże w realizacji ustalonego celu.