Nerwica – skąd się bierze? Jak z nią walczyć?
W potocznym rozumieniu nerwica jest wszystkim dobrze znana – kojarzy się z nadmierną nerwowością, pobudzeniem, niepokojem, skupieniem na sobie. Z powodzeniem do tej „wybuchowej mieszanki” możemy też dołożyć niższe poczucie wartości i bliżej nieokreślony żal do innych. Jednak w rzeczywistości za słowem nerwica kryje się o wiele wiele więcej…objawów, dyskomfortu i cierpienia.
Przyjmuje się, że przyczynami nerwic są psychologiczne konflikty, różnego rodzaju trudne sytuacje i problemy, z którymi pacjent nie potrafi sobie poradzić, życiowe obciążenia i wymagania otoczenia. Wówczas nerwica ma szerokie pole do popisu – bierze we władanie naszą sferę poznawczą (zaburzenia pamięci, poczucie obcości otoczenia, poczucie obniżonej sprawności intelektualnej i fizycznej), nasze emocje (lęk, niepokój, napięcie, fobie, obniżenie nastroju, apatia, dekoncentracja) i zachowanie (natrętne czynności, zachowania impulsywne). Skutkuje to trudnościami w kontaktach z ludźmi i stanowi utrudnienie w wypełnianiu ról społecznych, a nerwicowe dolegliwości najczęściej przypominają przesadne reakcje na sytuacje stresowe występujące u ludzi zdrowych. Dla nerwicy nie ma nic niemożliwego – by zademonstrować swoją siłę daje o sobie znać w bólach brzucha, głowy, kręgosłupa, serca, w bezsenności, itd. Jak zatem rozróżnić nerwicę od stresu, którym chcąc nie chcą wypełnione jest ludzkie życie? Symptomy, które wywołuje stres są naturalną reakcją naszego organizmu i zazwyczaj mijają bez żadnej kuracji. Jeżeli jednak taki stan utrzymuje się dłużej, czy nawet nasila pomimo tego, że sytuacja stresowa już dawno przeminęła możemy mówić o zaburzeniach nerwicowych.
Bardzo ważnym elementem rozpoczynającym leczenie zaburzeń nerwicowych jest właściwa diagnoza. Istnieje wiele objawów, które występują w nerwicy, ale też w innych zaburzeniach, np. chorobach układu nerwowego, chorobach układu krążeniowego, zatruciach, infekcjach. Diagnoza różnicowa jest więc w tym przypadku fundamentalna.
Nerwica to choroba i jak każda inna dolegliwość posiada swoje źródło. Usuwając je – usuwasz objawy. Skąd jednak wiadomo, czy udać się do lekarza psychiatry po leki czy na konsultację do psychoterapeuty?Jeżeli nerwica ma podłoże psychologiczne, to najskuteczniejszą metodą poradzenia sobie z nią jest psychoterapia, podczas której można zajrzeć w głąb siebie i przepracować życiowe trudności. Jeśli jednak objawy somatyczne i napięcie są bardzo dokuczliwe i w znacznym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie, można wesprzeć się lekami. Farmakoterapia z pewnością przyniesie ulgę przez redukcję tych najbardziej dokuczliwych.
Jeżeli podejrzewasz u siebie nerwicę, zacznij działać. Objawy nie tylko wpływają negatywnie na jakość życia, co więcej, nie leczone utrwalają nieprawidłowe schematy funkcjonowania. Nerwicę naprawdę można wyleczyć!