7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogNiechciane natrętne myśli – czym są i jak je przezwyciężyć?
Niechciane natrętne myśli - czym są i jak je przezwyciężyć?

Niechciane natrętne myśli – czym są i jak je przezwyciężyć?

Każdy z nas doświadcza czasem natrętnych myśli, które wydają się poza naszą kontrolą. Ich treść może być odczuwana jako obca, absurdalna lub zagrażająca i może minąć po paru chwilach.  Natrętne myśli mogą być zmartwieniami o to, co może stać się tobie albo komuś bliskiemu lub nieść obawę o błąd, który możesz popełnić albo okropny impulsywny akt, którego możesz dokonać.

Dla niektórych ludzi natrętne myśli stanowią część ataków paniki lub zaburzeń lękowych. Są odczuwane jako skutek zaburzeń lękowych, a często nawet dotyczą samych zaburzeń lękowych, dodając do nich jeszcze więcej lęku, niż ten odczuwany dotychczas. Utrzymują one zaburzenia lękowe, powodując nakręcanie spirali strachu. Przykładem może być myśl: „Co jeśli mam właśnie atak serca?” podczas ataku paniki.

Istnieje również inna grupa, którą można określić jako niechciane natrętne myśli. Są to myśli, które powodują ból i cierpienie. Wydają się pojawiać znikąd, przychodzą z niepokojącym „łup” i wyzwalają niepokój, poczucie winy, obrzydzenie, panikę i smutek. Treść tych myśli często skupia się na obrazach o treści seksualnej, brutalnej lub nieakceptowalnej społecznie. Typowe przykłady zawierają zabicie kogoś, krzywdzenie dzieci i zwierząt, wyrzucenie kogoś przez okno, gwałt, czy rozebranie się w miejscu publicznym. Niektóre myśli odnoszą się do nagłych wątpliwości: „Czy skrzywdziłem kogoś lub popełniłem jakiś straszny błąd i tego nie zauważyłem?”, „Co jeżeli nie jestem tym, kim się wydaję?”.

Ludzie, którzy doświadczają takich myśli, zaczynają bać się, że mogą popełnić czyny, które pojawiają się w ich umyśle. Boją się również, że te myśli mówią o nich coś okropnego. Z tego powodu wstydzą się ich i utrzymują w tajemnicy.

Wiele niechcianych natrętnych myśli ma charakter łagodny. Są to powracające wątpliwości dotyczące związku, decyzji małych i dużych, orientacji seksualnej lub tożsamości, zmartwienia o bezpieczeństwo, religię, śmierć lub pytania, na które nie można odpowiedzieć z całkowitą pewnością. 

Wokół niechcianych natrętnych myśli narosło wiele mitów. Jednym z najbardziej niepokojących jest ten mówiący, że podświadomie chcesz zrobić rzeczy, o których myślisz. To nieprawda, a nawet można powiedzieć, że jest wręcz odwrotnie. Tym, co sprawia, że myśli powracają, jest walka z nimi. Ludzie próbują z nimi walczyć, ponieważ ich treść wydaje im się obca, nie do zaakceptowania i niezgodna z tym, kim są. Ludzie mający myśli pełne przemocy są zwykle łagodni. Ci, którzy mają niechciane natrętne myśli o samobójstwie, kochają życie, a ci, którzy mają myśli o wykrzykiwaniu bluźnierstw w kościele, cenią swoje życie religijne.

Drugi mit mówi o tym, że każdej myśli warto się bliżej przyjrzeć. W rzeczywistości jednak niechciane natrętne myśli nie przekazują żadnej ważnej informacji, choć tak może się nam wydawać.

Ludzie doświadczający takich myśli muszą nauczyć się nowego sposobu radzenia sobie z nimi. Walka z myślami lub tłumienie ich nie pomagają, a jedynie sprawiają, że myśli wciąż powracają. Konieczne jest także zrozumienie, że ich treść jest nieistotna i nieważna. Są to myśli-śmieci stanowiące szczątki strumienia świadomości. Jeśli nie potraktujesz ich poważnie i nie będziesz się na nich skupiać, same w końcu odpłyną.

Taka myśl, nawet jeśli jest przerażająca, nie jest impulsem. Ludzie doświadczający tego typu myśli nie mają problemu z kontrolą impulsów. Ich problemem jest właśnie nadmierna kontrola. Próbują kontrolować swoje myśli, a sami przecież najlepiej wiemy, co dzieje się, kiedy próbujemy nie myśleć o różowych słoniach.  Jedynym sposobem poradzenia sobie z takimi myślami jest zredukowanie swojej wrażliwości na nie. Nie robi się tego poprzez zapewnienie, że nie są one prawdziwe lub nigdy nie znajdą odzwierciedlenia w rzeczywistości, ale poprzez wzniesienie się ponad nie.

Oto kilka kroków, które należy podjąć, by poradzić sobie z niechcianymi natrętnymi myślami:

  1. Określ te myśli jako „natrętne”.
  2. Przypomnij sobie, że te myśli są automatyczne, nieważne i nie zależą od ciebie.
  3. Zaakceptuj i wpuść te myśli do swojego umysłu. Nie próbuj ich odpychać.
  4. Pamiętaj, że mniej znaczy więcej. Zatrzymaj się. Daj sobie czas. Nie musisz się spieszyć.
  5. Spodziewaj się, że myśli powrócą.
  6. Rób dalej to, co robiłeś przed pojawieniem się natrętnej myśli, pozwalając, by niepokój był nadal obecny.

Nie próbuj:

  1. Zajmować się myślami w jakikolwiek sposób.
  2. Odpychać od siebie myśli.
  3. Próbować odkryć, co te myśli „znaczą”.
  4. Sprawdzać, czy to „działa”.

To podejście może być trudne do zastosowania, ale jeśli spróbujesz tego przez kilka tygodni, możesz zauważyć spadek częstotliwości i intensywności niechcianych natrętnych myśli.

Informacje o Autorze

Jestem psychologiem, psychoterapeutą - pasjonatem wiedzy psychologicznej na temat skutecznych metod leczenia trudności psychicznych i samorozwoju. Zajmuję się terapią indywidualną i grupową, poradnictwem psychologicznym. W 2013r. obroniłam doktorat w IPiN w Warszawie: "Dynamika grupy a zmiany charakterystyk indywidualnych w grupie osób z zaburzeniami odżywiania się leczonych w oddziale całodobowym w Klinice Nerwic IPIN w Warszawie". Jestem absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego kierunek Psychologia oraz podyplomowych studiów Psychoterapia na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie. Obecnie pracuje również w Klinice Nerwic w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88