7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlog„Podczas wywiadu z pacjentem neurolog często wnioskuje więcej, niż podczas badania”. Rozmowa z dr Magdaleną Podbrożną

„Podczas wywiadu z pacjentem neurolog często wnioskuje więcej, niż podczas badania”. Rozmowa z dr Magdaleną Podbrożną

Telemedycyna, jako zjawisko o ogromnym potencjalne, każdego roku cieszy się coraz większym zainteresowaniem pacjentów na całym świecie. Jako jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny na szczególne zainteresowanie pacjentów zasługuje właśnie teraz, gdy okoliczności utrudniają osobistą wizytę w gabinecie lekarskim. Jedną z podstawowych zalet wizyt lekarskich online oraz konsultacji telefonicznych jest fakt, że możemy umówić je w każdej chwili oraz odbyć bez wychodzenia z domu. Czy telekonsultacje możemy jednak stawiać na równi z osobistym pojawieniem się u lekarza? Informacji na ten temat udziela nam specjalistka kliniki PsychoMedic, lekarz neurolog, dr Magdalena Podbrożna.

Czy obserwuje Pani zwiększone zainteresowanie konsultacjami online w trakcie obecnej pandemii?

Od momentu wystąpienia pandemii praktycznie w ogóle nie umawiam się z pacjentami stacjonarnie. Aktualnie prowadzę tylko konsultacje online oraz telefonicznie. Plusem takich wizyt jest to, że pacjent może umówić i odbyć konsultację w każdej chwili. Nie musi przy tym dojeżdżać do placówki, narażać się na zbędne niebezpieczeństwo związane z kontaktem z innymi osobami, tracić czas na dojazd, stać w korkach. Do odbycia takiej konsultacji wystarczy ciche pomieszczenie, komputer lub telefon.

W jaki sposób pacjent powinien przygotować się do tego rodzaju wizyty?

Moje doświadczenie pokazuje, że pacjenci są bardzo dobrze przygotowani do takich konsultacji. Przed konsultacją należy przygotować informacje na temat swoich objawów (początku i okoliczności ich wystąpienia, czasu trwania, przebiegu), okoliczności, w jakich się one nasilają, co powoduje, że się zmniejszają lub ustępują. Przed wizytą należy przesłać lekarzowi wyniki wcześniejszych badań. Bardzo istotne jest przygotowanie informacji na temat chorób towarzyszących oraz przebytych, przyjmowanych leków, schorzeń występujących w rodzinie pacjenta. Na tej podstawie pacjent otrzymuje informacje odnośnie wskazanych kolejnych badań diagnostycznych. Podczas konsultacji on-line i telefonicznej pacjent uzyska konsultację wyników wcześniej wykonanych badań. Dzięki tym informacjom jestem też w stanie stwierdzić, czy pacjent wymaga osobistego kontaktu z lekarzem lub skierowania do placówki medycznej.

Jakie niezbędne dokumenty / zaświadczenia może uzyskać pacjent w ramach konsultacji online lub telefonicznej?

Podczas konsultacji pacjent może oczywiście uzyskać e-receptę, e-zwolnienie czy niezbędne zaświadczenia. Są one przeze mnie podpisywane, a następnie skanowane i przesyłane do pacjenta lub bezpośrednio do placówki PsychoMedic. Odpowiednie dokumenty jak najbardziej można zatem uzyskać bez wychodzenia z domu – są one w pełni wartościowe i równoważne z tymi wystawionymi podczas wizyty w gabinecie.

A czy sama wizyta online / konsultacja telefoniczna w przypadku neurologii są równoważne z tradycyjną wizytą?

Tak, warto to podkreślić – wizyta neurologiczna online lub konsultacja telefoniczna są równoważne z osobistą wizytą w gabinecie lekarskim. Wśród neurologów istnieje nawet takie powiedzenie: „lepszy ślepy neurolog niż głuchy neurolog”. Odnosi się ono do faktu, że często podczas samego wywiadu z pacjentem specjalista neurolog jest w stanie wywnioskować więcej, niż podczas podstawowego badania neurologicznego. Już sam wywiad neurologiczny pozwala rozpoznać chorobę, która wymaga pilnej hospitalizacji. Większość pacjentów ambulatoryjnych nie wymaga jednak natychmiastowej reakcji, a jak już wspomniałam, dalszy przebieg leczenia oraz badania diagnostyczne bez problemu jesteśmy w stanie zaplanować zdalnie.

Czy zdarzają się sytuacje, w których wizyta online lub konsultacja telefoniczna nie są wystarczające, a pacjent i tak proszony jest o odbycie tradycyjnej wizyty?

Oczywiście w każdym przypadku neurolog może uznać, że pacjent wymaga osobistego pojawienia się w gabinecie lekarskim I przeprowadzenia bezpośredniego badania neurologicznego z zastosowaniem narzędzi neurologicznych . Wówczas umawiana jest tradycyjna wizyta. Jednak szczęśliwie wielu pacjentom udaje się pomóc poprzez wizytę on-line lub telefoniczną . Jak już wspomniałam, w przypadku neurologii kluczowy jest bowiem najczęściej dogłębny wywiad z pacjentem. Po odbytej konsultacji online zdarzyło mi się jednak skierować pacjenta do szpitala w trybie pilnym.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88