Pozwolenie na broń: kto może je uzyskać i na jakich warunkach?
W ostatnich tygodniach, w związku z niespokojną sytuacją geopolityczną, znacząco zwiększyła się liczba osób, które chciałyby otrzymać pozwolenie na broń. Dokumenty i procedury, które poprzedza uzyskanie takiego zezwolenia, budzi jednak sporo niepewności – co krok po kroku trzeba zrobić, aby mój wniosek o pozwolenie na broń (kolekcjonerską, krótką / palną, sportową lub jeszcze inną) został przyjęty? Poniżej tłumaczymy, jak uzyskać takie zezwolenie i jaką rolę pełnią w całej procedurze psychiatra oraz psycholog.
Pozwolenie na broń jest wydawane po odbyciu szeregu badań, jednak istnieją również pewne “wyjściowe” warunki, które muszą być spełnione, aby zacząć się ubiegać o otrzymanie zezwolenia na władanie środkami bojowymi. Do uzyskania pozwolenia zawsze trzeba:
- Mieć ukończone 21 lat – poza sytuacjami, gdy chodzi o pozwolenie na broń sportową dla ucznia, na wniosek szkoły lub stosownej organizacji – wówczas zezwolenie może zostać wydane osobie, która ukończyła 18 lat. Takie same zasady dotyczą zagadnienia, jak uzyskać pozwolenie na broń myśliwską, będąc np. młodym członkiem Polskiego Związku Łowieckiego;
- Posiadać adres zameldowania na pobyt stały na terenie Rzeczpospolitej Polskiej;
- Nie być prawomocnie skazanym przez Sąd za popełnienie jakiegokolwiek przestępstwa;
- Nie być uzależnionym od alkoholu lub jakiejkolwiek innej używki (stąd można się spodziewać pytania o używki w trakcie rozmowy z psychologiem lub psychiatrą);
- Podać konkretną przyczynę, dla której chcemy posiadać broń (np. posiadanie dużego majątku zagrożonego potencjalną kradzieżą). W przypadku chęci posiadania broni do celów kolekcjonerskich, sportowych, łowieckich lub do rekonstrukcji historycznych, trzeba natomiast posiadać dokumenty potwierdzające, że jest się członkiem stowarzyszenia tematycznego.
Jeżeli spełniasz wyżej opisane warunki, możesz zacząć starać się o pozwolenie na broń. Jak uzyskać dokumenty, które muszą zostać załączone do wniosku?
Jak uzyskać pozwolenie na broń?
Poniższe zasady dotyczą uzyskania takich zezwoleń, jak:
- pozwolenie na broń palną i sportową,
- pozwolenie na broń krótką,
- pozwolenie na broń kolekcjonerską,
- pozwolenie na broń do ochrony osobistej (czyli inaczej mówiąc: na użytek własny),
- pozwolenie na broń do ochrony osób i mienia.
Do wszystkich zdobytych dokumentów trzeba załączyć podanie o pozwolenie na broń. Wniosek powinien zawierać podstawowe dane osobowe (między innymi stały adres, serię i numer dowodu osobistego) oraz informacje na temat broni, którą chcemy władać: rodzaj broni, cel, w jakim chcemy ją nabyć, jej ilość itp. Szczegółowe informacje i wzory pism do pobrania znajdują się na każdej stronie internetowej Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji dla danego regionu Polski.
Istnieją również okoliczności, w przypadku których nie jest wymagane formalne posiadanie zezwolenia na władanie bronią. Nie jest wymagane na przykład pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich, jeżeli owa broń pochodzi sprzed roku 1885, jeżeli broń, którą posiadamy jest bezużyteczna lub jeśli broń ma zostać częścią zbiorów muzealnych.
Dokumenty do pozwolenia na broń – procedury krok po kroku
Aby uzyskać pozwolenie na broń w Polsce, należy:
Przejść przez badania medyczne i psychologiczne
Tym, kto wydaje pozwolenie na broń w “ostatecznej wersji” przed przekazaniem wniosku do komendy policji, jest psycholog, po uprzednim przejściu przez osobę ubiegającą się wszelkich badań lekarskich.
To, jakie badania trzeba przejść do uzyskania pozwolenia na broń i jak one wyglądają, opisujemy w tekście o zaświadczeniu psychiatry do zezwolenia na broń. Serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszej korzystnej oferty badań psychiatrycznych do uzyskania pozwolenia.
Zdać egzamin
Zdanie egzaminu koordynowanego przez Komendę Wojewódzką Policji (to z KWP należy się skontaktować celem umówienia egzaminu) jest niezbędne, aby uzyskać pozwolenie na broń. Wymagania obejmują zarówno posiadanie wiedzy teoretycznej (znajomość przepisów związanych z posiadaniem broni i amunicji) oraz praktycznej – w szczególności należy umieć określić części posiadanej broni, znać zasady bezpieczeństwa, umieć postępować z bronią niesprawną oraz umiejętnie posługiwać się posiadaną bronią.
Złożyć wniosek o pozwolenie na broń
Wniosek składa się do lokalnego komendanta policji, wraz z zaświadczeniem o pomyślnym przejściu badań lekarskich oraz psychologicznych. Na tym etapie należy uiścić również opłatę skarbową za uzyskanie zezwolenia (aktualna wysokość opłat jest dostępna na stronie każdej Komendy Wojewódzkiej).
Zarejestrować kupioną broń na policji (w ciągu 5 dni od kupna), okazując swój dowód osobisty oraz dowód nabycia broni.
Wystawiamy zaświadczenia od psychiatry niezbędne do uzyskania zezwolenia na broń. Oferujemy dogodne terminy wizyt dostępne przez 7 dni w tygodniu. Możesz umówić się na konsultację stacjonarną do jednej z naszych poradni mieszczących się na terenie całej Polski, lub na wizytę w formie online, Skype lub przez telefon.