7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

Home#TwojaPsychikaBlogSeksuolog – czy może wyleczyć zaburzenia erekcji?
Seksuolog - jak może pomóc w leczeniu zaburzeń erekcji?

Seksuolog – czy może wyleczyć zaburzenia erekcji?

Seksualność to jeden z najważniejszych obszarów życia dorosłego człowieka, mający przeważnie bardzo duży wpływ na poczucie szczęścia i psychicznego dobrostanu. Kiedy doświadczamy na tym polu jakichś trudności, zazwyczaj negatywnie przekładają się one na nasze samopoczucie, a niekiedy także na całe codzienne funkcjonowanie. Jednym z najbardziej dotkliwych problemów, które mogą stać się udziałem aktywnych seksualnie mężczyzn, są zaburzenia erekcji. Kłopoty ze wzwodem to nierzadko przyczyna dużej frustracji, wstydu, a także obniżenia poczucia własnej wartości.

Szacuje się, że na problemy z erekcją cierpi w Polsce okresowo nawet do 2 milionów mężczyzn. Warto pamiętać, że w dzisiejszym świecie istnieją sposoby, aby skutecznie radzić sobie z większością problemów natury seksualnej. Możliwe jest także profesjonalne leczenie erekcji, prowadzące do odzyskania pełnej sprawności w tym obszarze.

Z artykułu dowiesz się, jakie czynniki (zarówno biologiczne, jak i psychologiczne) powodują problem z erekcją, jaki lekarz może w takiej sytuacji pomóc, a także gdzie zgłosić się po profesjonalne wsparcie.

Czym są zaburzenia erekcji i jakie są ich rodzaje?

Zaburzenia erekcji diagnozuje się, kiedy u mężczyzny występuje niezdolność do uzyskania lub utrzymania wzwodu członka, co powoduje niemożność odbycia stosunku seksualnego albo jego przedwczesne zakończenie. Przypadłość ta dotyka mężczyzn w różnym wieku, coraz częściej także młodych – poniżej 30. roku życia. Zaburzenia erekcji nie są zjawiskiem jednorodnym. Mogą mieć charakter tymczasowy lub przewlekły.

Istnieją różne klasyfikacje zaburzeń erekcji. Ze względu na stopień nasilenia dzielimy je na 3 rodzaje:

• niezdolność do uzyskania lub utrzymania wzwodu pozwalającego na odbycie stosunku,
• niezdolność utrzymania wzwodu do końca trwania stosunku,
• całkowita niezdolność do odbycia stosunku.

Natomiast biorąc pod uwagę kryterium sytuacyjne, wyróżniamy:

zaburzenia zgeneralizowane – czyli występujące niezależnie od sytuacji i okoliczności,
zaburzenia sytuacyjne – mające związek z określonymi okolicznościami, konkretną partnerką/partnerem, rodzajem aktywności seksualnej, itp.

Zaburzenia erekcji – najczęstsze przyczyny

Seksualność człowieka nie sprowadza się jedynie do czysto fizycznej sprawności. Ma ona swój istotny komponent emocjonalny, intelektualny, a także społeczno-kulturowy – łączący się z systemem przekonań i wierzeń, którymi kierujemy się w życiu. Wszelkie trudności, jakie napotykamy w tym obszarze, mogą mieć rozmaite przyczyny. Te przyczyny są związane nie tylko z kondycją organizmu i zdrowiem fizycznym, ale także z czynnikami emocjonalnymi i psychologicznymi.

Wśród najczęstszych powodów zaburzeń erekcji wymienić można między innymi: niewłaściwą dietę, brak aktywności fizycznej, niezdrowy styl życia, nałogowe palenie papierosów, czy nadużywanie substancji psychoaktywnych. Warto jednak wiedzieć, że problemy ze wzwodem mogą być także konsekwencją różnego rodzaju chorób, takich jak na przykład:

• cukrzyca,
• otyłość,
• stwardnienie rozsiane,
• choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, udar mózgu, i inne),
• zespół metaboliczny,
• niewydolność wątroby lub nerek,
• choroby tarczycy,
• uraz rdzenia kręgowego,
• choroba Parkinsona,
• zaburzenia hormonalne, i inne.

Na zaburzenia erekcji (lub całkowity jej brak) nierzadko mają też wpływ czynniki natury psychologicznej, w tym między innymi:

depresja,
zaburzenia lękowe,
• chroniczny stres,
pracoholizm,
• wypalenie zawodowe,
• traumatyczne doświadczenia z przeszłości (o podłożu seksualnym, ale nie tylko),
• niska samoocena, kompleksy,
• konflikty i/lub problemy w związku,
• u młodych mężczyzn – niepokój związany z brakiem doświadczenia,
• obawa przed niechcianą ciążą, i inne.

Gdzie szukać pomocy?

Nieleczone problemy z erekcją mogą nieść ze sobą wiele negatywnych konsekwencji, takich jak brak czerpania satysfakcji ze zbliżeń, czy znaczne obniżenie poczucia własnej wartości. Co gorsza, w niektórych przypadkach mogą nawet doprowadzić do rozpadu związku. Dla wielu mężczyzn zaburzenia wzwodu to bardzo wstydliwy temat, o którym trudno im z kimkolwiek porozmawiać. Między innymi z tego powodu przez długi czas zwlekają z sięgnięciem po profesjonalną pomoc. Tymczasem niekiedy naprawdę niewiele potrzeba, aby szybko i skutecznie pozbyć się problemu. Aby jednak mogło do tego dojść, niezbędne jest wykonanie pierwszego kroku i umówienie się do Specjalisty.

Wielu mężczyzn zastanawia się, do kogo powinni się zgłosić, kiedy w ich życiu pojawiają się problemy z erekcją – jaki lekarz może w takiej sytuacji pomóc? Czy istnieje ktoś taki, jak „lekarz od erekcji”? Specjalistą, który zajmuje się trudnościami w obszarze życia seksualnego, jest seksuolog, czyli lekarz lub psycholog, którzy ukończyli specjalizację z zakresu seksuologii. W pierwszej kolejności warto się udać do lekarza seksuologa, który dokona diagnozy o charakterze medycznym (psycholog nie ma takich uprawnień) i kompleksowo spojrzy na stan zdrowia Pacjenta. Aby skutecznie zaradzić zaburzeniom erekcji, kluczowe jest rozpoznanie ich przyczyn, a więc stwierdzenie, czy mają one bardziej podłoże somatyczne (związane ze zdrowiem fizycznym), czy na przykład psychologiczne.

Lekarz seksuolog może zalecić Pacjentowi wykonanie szeregu dodatkowych badań. Wśród podstawowych znajdują się rozszerzona morfologia krwi, a także pomiar EKG serca oraz ciśnienia tętniczego. Niezbędne może okazać się także wykonanie kompleksowych badań diagnostycznych, takich jak na przykład:

• badanie urologiczne,
• USG członka,
• rezonans magnetyczny,
• kontrola endokrynologiczna,
• badanie radiologiczne tętnic (arteriografia),
• kawernozografia (badanie rentgenowskie służące do oceny przepływu krwi przez prącie),
• badanie neurologiczne, i inne.

Problemy z erekcją – jak leczyć?

W przypadku, gdy zrealizowana diagnostyka wykaże, że problemy ze wzwodem mają źródło w zaburzeniach funkcjonowania organizmu, leczenie w pierwszej kolejności skupia się na wyeliminowaniu przyczyny medycznej. Zatem jeśli mężczyzna cierpi na przykład na zbyt niski poziom androgenów, wdraża się leczenie hormonalne. Jeśli problemem są choroby układu nerwowego – konieczne jest leczenie neurologiczne, itd. Natomiast kiedy dojdzie do wykluczenia somatycznego podłoża problemów, niezbędne będzie przyjrzenie się potencjalnym uwarunkowaniom psychologicznym, które mogą wywoływać zaburzenia erekcji. Leczenie w takiej sytuacji polega przede wszystkim na odbyciu profesjonalnej psychoterapii, prowadzonej najczęściej w nurcie psychodynamicznym lub poznawczo-behawioralnym. Wielu Specjalistów zaleca łączenie obu sposobów leczenia (czyli farmakoterapii z terapią psychologiczną), praktyka kliniczna pokazuje bowiem, że działanie takie przynosi zazwyczaj najlepsze rezultaty.

Leczenie zaburzeń erekcji – sięgnij po profesjonalne wsparcie w PsychoMedic

Zachęcamy do skorzystania z profesjonalnego wsparcia seksuologicznego w PsychoMedic. W naszej poradni mogą Państwo sięgnąć po pomoc zarówno lekarza seksuologa, jak i psychoterapeuty posiadającego specjalizację w zakresie seksuologii, a także – w razie potrzeby – endokrynologa, neurologa, czy psychiatry. Na naszej stronie internetowej znajdą również Państwo kwestionariusz do samobadania zaburzeń erekcji (test online). Posiadamy wieloletnie doświadczenie w skutecznym leczeniu wszelkiego rodzaju zaburzeń i trudności o podłożu seksualnym. Gwarantujemy profesjonalizm, empatyczne podejście oraz pełną dyskrecję.

Informacje o Autorze

Marta Sak - - dziennikarka, rzeczniczka prasowa Kliniki PsychoMedic.pl.
Jesteś dziennikarzem/autorem/twórcą projektu i poszukujesz specjalisty,
który wypowiedziałby się w Twoim materiale internetowym, prasowym,
radiowym lub telewizyjnym? Napisz: marta.s@psychomedic.pl
Więcej informacji: https://psychomedic.pl/kontakt-dla-mediow/

Klinika PsychoMedic.pl - sieć poradni zdrowia psychicznego świadcząca
pomoc w formie stacjonarnej w kilkunastu miejscach na mapie Polski oraz
w formie online.
Oferujemy wsparcie najlepszych specjalistów: psychologów,
psychoterapeutów, psychiatrów, neurologów, endokrynologów, seksuologów, dietetyka, logopedy.

Naszą misją jest zapewnienie każdemu wszechstronnej
i skutecznej pomocy, a także szerzenie rzetelnej wiedzy z zakresu
zdrowia psychicznego i medycyny.

Zadzwoń do nas: 799 399 499.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88