Trudności ze snem – skąd się biorą? Jak im zaradzić?
Problemy ze snem najczęściej spowodowane są zaburzeniami somatycznymi lub trudnościami natury psychicznej. Tak zwane parasomnie są grupą zaburzeń, polegających na występowaniu w trakcie snu nieprawidłowych lub niepożądanych zachowań. Mechanizmy powstawania parasomnii nie są do końca poznane, choć wiadomo, że wiążą się z pracą układu nerwowego.
Jeśli zjawisko chodzenia osób dorosłych w czasie snu występuje regularnie wymaga już konsultacji specjalistycznej i diagnostyki. Szacuje się, że skłonność do chodzenia we śnie występuje u kilkunastu procent populacji, jednak zjawisko to nie wygląda identycznie u każdego lunatyka. Najczęściej jednak śpiący wstaje i zaczyna chodzić lub wykonywać różne czynności, przy czym jego umysł znajduje się ciągle w stanie snu, więc niemożliwa jest świadoma kontrola zachowania, a co za tym idzie pamięć i wspomnienie wykonywanych czynności. Podczas wędrówek nocnych może występować zaburzona koordynacja, dlatego też lunatyzm może być niebezpieczny.
Wraz z wiekiem rośnie częstość zaburzeń snu i pogarsza się jakość snu. Bardzo ważna w leczeniu bezsenności jest więc dokładna diagnostyka, ustalająca źródło trudności oraz trening behawioralny zmian nawyków związanych ze snem. Z pewnością pomóc mogą też leki nasenne, jednak tutaj trzeba być bardzo ostrożnym! Mogą one uzależniać i skutkować działaniami niepożądanymi przynosząc jedynie krótkotrwałą ulgę. Należy je stosować jedynie po konsultacji lekarskiej.