UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 799 399 499
8 rzeczy, których nigdy nie powinieneś pisać w smsie
Czy kiedykolwiek wysłałeś komuś sms, a po chwili zacząłeś żałować, że to zrobiłeś? A może znasz sytuację od drugiej strony, ponieważ kiedyś jakiś sms zranił cię lub wkurzył? Jeśli tak, wiesz, że źle przeprowadzona komunikacja smsowa może spowodować wiele problemów w relacji. Związki powinny być budowane przede wszystkim na kontakcie twarzą w twarz, a poważne sprawy powinny być zawsze przedyskutowane osobiście. Wielu tematów nigdy nie powinno się poruszać w smsach lub wiadomościach tekstowych na Messengerze. Poniżej znajdziesz kilka rzeczy, których lepiej unikać w smsach:
1. Skargi
Nie pisz w smsie o zachowaniu drugiej osoby, które ci się nie spodobało np. „Powinieneś być milszy dla moich rodziców”. Ze względu na brak możliwości usłyszenia tonu twojego głosu, odbiorca nie wie, jak dużym problemem jest dla ciebie wspomniana kwestia. Możesz być bardzo wkurzony albo tylko się drażnić.
2. Obraźliwe słowa
Obraźliwe słowa nie są niczym przyjemnym, niezależnie od tego czy je słyszysz, czy czytasz. W tym drugim przypadku twoja intencja jest jednak jeszcze trudniejsza do zrozumienia niż podczas rozmowy. Prawdopodobnie później będziesz tego żałować.
3. Wyjaśnienia i przeprosiny
Długie wyjaśnienia i przeprosiny mogą być zbyt złożone i skomplikowane, by pisać o nich w smsach. Zamiast tego, napisz, że chcesz przeprosić i zaproponuj spotkanie na żywo, podczas którego porozmawiacie twarzą w twarz.
4. Pytania o zachowanie drugiej osoby
„Dlaczego wczoraj nie odpisałeś?”, „Czy jesteś na mnie zły?” – tego typu pytania lepiej zadawać podczas rozmowy w cztery oczy lub przynajmniej przez telefon lub na Skypie, gdzie możesz usłyszeć ton głosu rozmówcy.
5. Ważne i szokujące informacje
Tego typu informacje powinny być zawsze przekazywane osobiście, niezależnie od tego czy chodzi o informacje dobre („Kocham cię”), czy złe („Wyniki badania wyszły źle”). Wielu ludzi nie lubi otrzymywać takich informacji w smsie i może to wpłynąć negatywnie na to, jak cię postrzegają.
6. Trudne tematy
Trudne tematy (takie jak np. kwestie opieki nad dziećmi) powinno się poruszać osobiście i traktować bardzo poważnie. W takich przypadkach nie można ryzykować wystąpienia jakichkolwiek nieporozumień spowodowanych brakiem bezpośredniej komunikacji.
7. Prywatne informacje
W smsach lepiej unikać podawania numeru karty kredytowej albo wysyłania nagich zdjęć. Jeśli nie chcesz, by przesłana wiadomość została udostępniona w internecie, nie wysyłaj jej. Telefon zawsze może paść ofiarą hakera.
8. Sekrety
Nie pisz o prywatnych i poufnych sprawach nie tylko swoich, ale również innych osób. Unikaj plotek. Nigdy nie wiesz, kto będzie miał dostęp do telefonu i felernej wiadomości.
Choć wszyscy wiemy, że o pewnych rzeczach lepiej porozmawiać osobiście, czasami nie potrafimy powstrzymać się, by wysłać sms, którego wysyłać nie powinniśmy. Dlaczego? Komunikacja smsowa wydaje się bezpieczniejsza i daje wrażenie dystansu. Nie musimy patrzeć w oczy osobie, której przekazujemy informacje, które mogą jej się nie spodobać i mamy sporo czasu, by przemyśleć naszą odpowiedź. Strach przed trudnymi rozmowami przeżywa wiele osób. Warto jednak go przełamać i zacząć temat w cztery oczy. Nie chodzi o to, by przeprowadzić rozmowę bezbłędnie. Liczą się chęci i odwaga, by rozpocząć trudny temat.