mgr Karolina Dyrda
Psycholog, Psychoterapeuta
Psycholog, pedagog specjalny, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna pracująca z pacjentami od 2000r. Doktorantka trzeciego roku w Klinice Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, uczestniczka szkolenia w Szkole Psychoterapii Centrum CBT-EDU. Ukończyła Psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, Pedagogikę Specjalną na Uniwersytecie Szczecińskim oraz Podyplomowe Studium Trenerów Grupowych w Laboratorium Psychoedukacji.
Specjalizuje się w prowadzeniu psychoterapii indywidualnej pacjentów (młodzież, dorośli) z całościowymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami lękowymi, depresją, innymi zaburzeniami emocjonalnymi, niską samooceną oraz zaburzeniami odżywiania.
Zajmuje się diagnozą psychologiczną dzieci, młodzieży i dorosłych z całościowymi zaburzeniami rozwoju (autyzm dziecięcy, zespół Aspergera).
Od 2000 roku pracuje z dziećmi i osobami dorosłymi z autyzmem i Zespołem Aspergera, na początku w Krajowym Towarzystwie Autyzmu w Szczecinie, a następnie przez 12 lat w Fundacji SYNAPSIS.
Jest absolwentką dwuletniego Studium Pomocy Dzieciom Autystycznym i ich Rodzinom, organizowanym przez Fundację SYNAPSIS oraz Kursu Neurobiologicze Podstawy Integracji Sensorycznej przeprowadzonym w PSTIS. W Centrum CBT ukończyła także Kurs Psychoterapii Dzieci i Młodzieży oraz Neuropsychologię Kliniczną Dziecka.
Brała udział w wielu szkoleniach związanych z diagnozą i terapią osób z autyzmem dotyczących m.in. diagnozy funkcjonalnej (PEP-R, AAPEP, TTAP, CCP), alternatywnej komunikacji, zachowań trudnych, treningu kompetencji społecznych, a także w dwuletnim cyklu szkoleń prowadzonych przez trenerów z Opleidingscentrum Autisme Theo Peeters z Belgii, uzyskując certyfikat koterapeuty Modelu TEACCH.
Wiedzę z zakresu terapii osób ze spektrum autyzmu zdobywała również podczas wizyt studyjnych w ośrodkach dla osób z autyzmem w Holandii i Danii.
Specjalizuje się w terapii grupowej dorosłych osób z zespołem Aspergera. Przez kilka lat realizowała w Fundacji projekty ”Samodzielność dorosłych osób z autyzmem lub zespołem Aspergera”. W latach 2011 – 2012 realizowała w Fundacji SYNAPSIS innowacyjny projekt aktywizacji społecznej i zawodowej osób z autyzmem i zespołem Aspergera „Zatrudnij Asa”.
W roku 2012 za skuteczne wprowadzanie programu wszechstronnego wsparcia dla dorosłych osób z zespołem Aspergera i przygotowania ich do podejmowania zatrudnienia, została wybrana Człowiekiem Roku Fundacji SYNAPSIS.