Psychoterapia rodzin
Psychoterapia rodzinna: Warszawa, Łódź, Kraków, Gdańsk i inne duże miasta na terenie Polski
Skuteczna i kompleksowa pomoc długoterminowa w poradniach zdrowia psychicznego PsychoMedic.
ZAPISZ SIĘ PRZEZ INTERNET LUB ZADZWOŃ: 799-399-499.
Kiedy w najbliższej rodzinie pojawiają się konflikty albo różne trudne doświadczenia i kłopoty, z którymi trudno sobie samodzielnie poradzić – najczęściej jest to odczuwalne (w mniejszym lub większym stopniu) przez wszystkich jej członków. Rodzina jest bowiem jak system naczyń połączonych, w którym każdy ma wpływ na każdego. Nawet jeśli problem dotyczy tylko jednej osoby, będzie on także oddziaływał na pozostałych członków rodziny. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku rodzin, których członkowie mieszkają pod wspólnym dachem i są ze sobą w nieustannej, codziennej interakcji.
W sytuacji, w której trudne doświadczenia i cierpienie psychiczne stają się udziałem całej rodziny, szczególnie pomocna może okazać się terapia rodzinna. Jest to forma pomocy psychologicznej, która swoim działaniem obejmuje jednocześnie całą rodzinę lub – w zależności od konkretnej sytuacji – wybranych jej członków (na przykład rodzica i dziecko). Terapeuta rodzinny w oparciu o wiedzę na temat rodzaju problemu, z jakim zgłasza się do niego rodzina, może zadecydować, którzy jej członkowie i na których etapach terapii powinni w niej uczestniczyć.
PsychoMedic to sieć klinik psychologiczno-psychiatrycznych, w których mogą Państwo uzyskać kompleksową pomoc w różnego rodzaju trudnościach o podłożu psychicznym. W każdej z naszych placówek realizujemy różne formy terapii: krótko- i długoterminową, indywidualną oraz grupową. W naszej ofercie znajduje się również terapia par oraz terapia rodzinna. Warszawa, Katowice, Kraków, Wrocław i Gdańsk to tylko niektóre spośród siedzib naszych placówek stacjonarnych, gdzie mogą Państwo uzyskać tego typu pomoc – a lista miejscowości, w których mamy swoje oddziały, systematycznie się powiększa. Pracujemy także w trybie online, dzięki czemu jesteśmy dostępni również dla tych z Państwa, którzy nie mają możliwości pojawić się w naszych klinikach osobiście.
Co istotne, mamy również wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu terapii indywidualnej – jeżeli więc w toku spotkań z terapeutą rodzinnym ujawni się taka potrzeba, członkowie rodziny mogą również skorzystać ze spotkań z doświadczonym Specjalista w formie „jeden na jeden”.
Terapia rodzinna – na czym polega i w jakich sytuacjach może być szczególnie wskazana?
Pomimo tego, że ta forma pomocy staje się z roku na rok coraz popularniejsza, wiele osób w dalszym ciągu nie wie, na czym polega terapia rodzinna. Opiera się ona przede wszystkim na regularnych spotkaniach oraz rozmowach, których celem jest dotarcie do źródła problemów rodziny oraz wypracowanie sposobów na ich przezwyciężenie. Psychoterapeuta rodzinny tak kieruje rozmową, aby w najskuteczniejszy, a zarazem najbardziej bezpieczny i komfortowy dla wszystkich sposób umożliwić członkom rodziny komunikację, znalezienie porozumienia i docelowo – rozwiązanie problemu. Niekiedy proponuje też zgłaszającej się rodzinie konkretne sposoby pracy pomiędzy sesjami – np. wspólne wykonywanie ćwiczeń psychologicznych lub korzystanie w codziennych rozmowach z omówionych na terapii technik efektywnej komunikacji.
Psychoterapia rodzinna może być szczególnie pomocna w sytuacjach, gdy:
- Rodzina jest skonfliktowana, nie potrafi ze sobą rozmawiać, nieustannie się kłóci,
- W rodzinie brakuje bliskości, nie ma przestrzeni na wyrażanie emocji, członkowie rodziny nie czują się w swoim towarzystwie swobodnie,
- Potrzeby poszczególnych członków rodziny nie są realizowane, co rodzi frustrację,
- Rodzina doświadcza kryzysu życiowego, który jest związany na przykład ze śmiercią bliskiej osoby, utratą pracy przez jednego z rodziców, brakiem stabilności finansowej, poważną chorobą jednego z członków rodziny itp.,
- W rodzinie dochodzi do aktów przemocy fizycznej,
- Jeden z rodziców (lub oboje) mają problemy o podłożu psychicznym – na przykład zmagają się z uzależnieniem, zaburzeniami osobowości, mają trudność z radzeniem sobie z emocjami itp.,
- Dziecko (lub dzieci) sprawiają kłopoty wychowawcze i/lub zachowują się w nietypowy albo niepokojący sposób (np. izolują się od rodziny lub rówieśników, są agresywne, mają napady lęku,
- Któryś z członków rodziny (zazwyczaj jest to dziecko w okresie dojrzewania) doświadcza zaburzeń odżywiania, na przykład anoreksji lub bulimii.
Psychoterapeuta rodzinny jest niejednokrotnie pierwszą osobą, która – po długim czasie braku właściwej komunikacji lub trwania konfliktu – pozwala członkom rodziny wzajemnie się usłyszeć i zrozumieć swoje potrzeby. Jednym z kluczowych elementów terapii jest nauka umiejętności dobrego rozmawiania ze sobą.
Terapeuta rodzinny doskonale wie, jak rozmawiać z uczestnikami terapii, aby każdy z nich czuł się wysłuchany i w takim samym stopniu ważny. Jest neutralny, nie „trzyma strony” żadnego z członków rodziny i nikogo nie obwinia. Zdaje sobie za to sprawę z wzajemnych powiązań pomiędzy członkami rodziny, która zawsze tworzy pewien określony system zależności (dlatego też psychoterapia rodzinna nazywana bywa czasem systemową terapią rodzin). W czasie terapii Specjalista uczy rodzinę współdziałania oraz poszukiwania i korzystania z posiadanych przez nią zasobów.
Terapia rodzinna – jak wygląda w praktyce i ile trwa?
Psychoterapia rodzinna rządzi się zazwyczaj nieco innymi prawami, niż terapia indywidualna. Sesje terapeutyczne są przeważnie dłuższe (mogą trwać nawet do 90 minut), ale za to rzadsze – najczęściej odbywają się co 2-3 tygodnie lub raz na miesiąc. Cały proces może być prowadzony przez jednego albo dwóch psychoterapeutów. Aby terapia rodzinna przyniosła możliwie jak najlepsze skutki, powinna trwać od kilku do kilkunastu miesięcy, choć w niektórych przypadkach okres ten może być dłuższy.
W przypadku rodzin z dziećmi, terapia odbywa się z uwzględnieniem specyfiki wieku najmłodszych członków rodziny. W naszych poradniach prowadzimy psychoterapię rodzinną w przestrzennych, ale jednocześnie przytulnych salach, wyposażonych w zabawki dla dzieci na różnym etapie rozwoju.
Psychoterapia rodzinna – jak się przygotować?
Każda terapia rodzinna poprzedzona jest konsultacjami z terapeutą rodzinnym, które opierają się na wnikliwej i starannie przeprowadzonej diagnozie problemów, z jakimi zmaga się rodzina poszukująca pomocy. Ważne więc, aby już na tym etapie możliwie otwarcie rozmawiać z psychoterapeutą: im więcej dowie się on o panującej w rodzinie sytuacji, tym skuteczniej będzie w stanie jej pomóc. Na pierwszych spotkaniach terapeuta rodzinny zazwyczaj stara się poznać problem z perspektywy wszystkich uczestników spotkań, zatem można się spodziewać, że każdy z członków rodziny uczestniczących w sesjach otrzyma pytanie, co jego/ją tutaj sprowadza. Warto też pamiętać, że psychoterapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa i że nigdy nie będzie on Was oceniał czy reagował zdziwieniem albo oburzeniem na jakąkolwiek informację. To osoba, z którą możecie bezpiecznie poruszyć nawet najtrudniejsze kwestie – także związane z przemocą czy trudnymi zachowaniami jednego z członków rodziny, na które nie ma zgody pozostałych.
Umów się na wizytę
Każdy przyjmujący w PsychoMedic psychoterapeuta rodzinny to wysoko wykwalifikowany Specjalista z wieloletnim doświadczeniem. Aby umówić się na wizytę, wystarczy skorzystać z naszej strony internetowej (wchodząc w zakładkę „Umów wizytę” lub rezerwując spotkanie bezpośrednio z poziomu biogramu wybranego terapeuty) albo zadzwonić pod numer telefonu: 799-399-499. Działamy przez 7 dni w tygodniu, zawsze od wczesnych godzin porannych do godz. 21. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – nasz Dział Obsługi Pacjenta z przyjemnością udzieli Państwu pomocy.
Zapraszamy do kontaktu!