UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 799 399 499
Uzależnienie od gier komputerowych – objawy i leczenie
Gry komputerowe/wideo są formą rozrywki, która ma wielu zwolenników wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Ze względu na szeroki wybór gatunków i tytułów gier niemal każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Niestety, gry są bardzo wciągające, dlatego łatwo stracić kontrolę nad czasem spędzanym przy komputerze lub konsoli. O ile granie w rozsądnych ilościach nie niesie ze sobą zgubnych skutków, o tyle poświęcanie całego czasu wolnego na grę może prowadzić do uzależnienia. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci, ponieważ pogłębiające się problemy z rówieśnikami i trudności z nauką spowodowane nałogiem mają negatywny wpływ na ich dalszy rozwój. Jednakże uzależnienie od gier nie dotyczy tylko dzieci, ale osób w każdej grupie wiekowej. Co powinniśmy wiedzieć o tym nowym nałogu?
Objawy uzależnienia od gier komputerowych
Jeśli podejrzewasz u siebie lub bliskiej osoby/dziecka uzależnienie od gier, zwróć uwagę na następujące objawy:
- okłamywanie rodziców/innych domowników w kwestii czasu spędzanego na graniu
- zaniedbywanie innych zainteresowań, obowiązków szkolnych/zawodowych i kontaktów towarzyskich z powodu gier komputerowych
- rozdrażnienie i nerwowość w przypadku braku możliwości zagrania w grę
- nadpobudliwość
- zaburzenia lękowe
- zaburzenia snu
- problemy z koncentracją
- częste zmiany nastroju
- obsesyjne myślenie o graniu w czasie wykonywania innych czynności
- wydawanie zbyt dużej ilości pieniędzy na gry komputerowe, prowadzące do problemów finansowych
Leczenie uzależnienia od gier komputerowych
Jeśli podejrzewasz uzależnienie od gier komputerowych u siebie lub u swojego dziecka, możesz spróbować samodzielnie ograniczyć czas spędzany przy komputerze/konsoli. W tym celu warto przygotować sobie plan dnia, w którym wyznaczysz porę przeznaczoną na grę, a resztę czasu zagospodarujesz na inne czynności np. aktywność fizyczną. Na początku uzależnienia takie podejście może pomóc. Jeśli jednak problem trwa już jakiś czas i próby samodzielnego zwalczenia uzależnienia nie pomagają, będziesz potrzebował wsparcia specjalisty. Udaj się do psychologa, który zna specyfikę uzależnienia od gier komputerowych i poproś o pomoc. Psychoterapia pomoże odkryć mechanizmy twojego uzależnienia lub uzależnienia twojego dziecka i wskaże drogę do rozwiązania problemu. Taką pomoc możesz uzyskać m.in. w PsychoMedic – naszej sieci klinik specjalizującej się w pomocy psychologicznej. Nasi wykwalifikowani terapeuci, mogący poszczycić się wiedzą i bogatym doświadczeniem w pracy z uzależnionymi od gier czekają na Ciebie w Warszawie, Łodzi i… całej Polsce, dzięki możliwości konsultacji online. Pomagamy zarówno dorosłym, jak i dzieciom w każdym wieku.