Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu. Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Warszawa 22 253 88 88

Łódź 42 644 44 44

HomeBez kategoriiZaburzenia seksualne u kobiet – rodzaje, przyczyny i sposób leczenia
Zaburzenia seksualne u kobiet

Zaburzenia seksualne u kobiet – rodzaje, przyczyny i sposób leczenia

Seks jest ważną częścią życia każdego człowieka i w dużej mierze wpływa na ogólną jakość życia i dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Wbrew stereotypom seks jest ważny nie tylko dla mężczyzn, ale także dla kobiet. Niestety, kobiety często doświadczają zaburzeń seksualnych, które nie pozwalają w pełni cieszyć się tą sferą życia. Mogą one spowodować niechęć do seksu, której skutkiem są narastające problemy w związku. Z tego względu zaburzeń seksualnych nigdy nie należy lekceważyć. Wdrożenie odpowiedniego leczenia to pierwszy krok na drodze do szczęśliwego życia seksualnego. Co warto wiedzieć o zaburzeniach seksualnych u kobiet?

Rodzaje zaburzeń seksualnych u kobiet

Zaburzenia seksualne dotyczą różnych kwestii związanych z życiem seksualnym. Występują przed lub w trakcie aktywności seksualnych. Mogą mieć charakter ciągły, ale mogą również pojawiać się sporadycznie w niektórych okresach życia. Kobiety mogą doświadczać jednocześnie kilku rodzajów zaburzeń lub tylko jednego. Jednakże każdy przypadek należy potraktować poważnie.

Najczęstsze rodzaje zaburzeń seksualnych u kobiet to:
a) obniżenie libido, czyli zmniejszona ochota na seks,
b) problemy z osiągnięciem lub utrzymaniem pobudzenia seksualnego podczas aktu płciowego, pomimo początkowej ochoty na seks i prawidłowego poziomu libido,
c) trudności w osiągnięciu orgazmu.

Przyczyny zaburzeń seksualnych u kobiet

Zaburzenia seksualne u kobiet mogą mieć wiele różnych przyczyn związanych zarówno ze sferą fizyczną, jak i psychiczną. Czasami przyczyny te mogą występować razem i wtedy należy podjąć leczenie kompleksowe skupiające się na każdym z tych czynników.

Najczęstsze przyczyny zaburzeń seksualnych u kobiet to:

  • choroby somatyczne takie jak zapalenie stawów, choroby układu moczowego i jelita grubego, choroby neurologiczne i schorzenia powodujące przewlekły ból,
  • przyjmowane leki m.in. antydepresyjne i antyhistaminowe,
  • zmiany hormonalne, zwłaszcza te występujące po urodzeniu dziecka i po menopauzie,
  • zaburzenia psychiczne takie jak depresja i stany lękowe,
  • stres,
  • problemy w związku (niekoniecznie związane z seksem),
  • przebyte urazy na tle seksualnym,
  • kompleksy.

Sposób leczenia zaburzeń seksualnych u kobiet

Jak widzimy, istnieje wiele przyczyn problemów seksualnych u kobiet, dlatego sposób leczenia nie u każdej pacjentki będzie taki sam. Niezależnie od tego, jaką przyczynę możesz podejrzewać, poszukiwanie pomocy najlepiej rozpocząć od lekarza seksuologa. Nie bój się opowiedzieć szczerze o swoich problemach i zapytać o wszystko, co cię niepokoi. Lekarz z pewnością nie będzie zaskoczony. Większość kobiet doświadcza w swoim życiu zaburzeń seksualnych, choćby przez krótki okres czasu. Ten temat nie jest więc obcy żadnemu seksuologowi.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel. Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88


Brak komentarzy

Zamieść komentarz