Jak rozpoznać uzależnienie od internetu?
XXI wiek to wiek internetu. Trudno dzisiaj wyobrazić sobie życie bez niego. Gdyby nagle internet przestał istnieć, konieczne byłyby wielkie zmiany w sposobie funkcjonowania całego społeczeństwa. Zmiany wymagałby sposób rekrutacji pracowników (który odbywa się dziś głównie przez internet), sposób docierania do klienta i szukania informacji… To tylko niektóre z koniecznych zmian. Internet ułatwia życie, ale ma także swoją mroczną stronę. Nie chodzi tu tylko o szkodliwe treści przekazywane często przez to medium, ale również o niebezpieczeństwo uzależnienia od internetu, które tak jak każdy nałóg ma katastrofalne skutki. Jeśli bliska nam osoba spędza zbyt dużo czasu w sieci, warto przyjrzeć się, czy nie mamy do czynienia z uzależnieniem od internetu. Jak je rozpoznać? Jakie objawy wskazują na uzależnienie od internetu?
Zaniedbywanie obowiązków rodzinnych i szkolnych/zawodowych
Internet jest powszechnie używany do pracy, ale może również stać się czynnikiem utrudniającym jej wykonywanie. Tak dzieje się w przypadku uzależnienia od internetu. Jeśli konieczność sprawdzenia czegoś w internecie, odwiedzenia ulubionej strony internetowej, czy zagrania w gry online prowadzi do zaniedbania obowiązków zawodowych, możemy podejrzewać uzależnienie od internetu. Nałóg ten dotyczy niestety coraz młodszych osób, w tym dzieci i młodzieży. Jeśli dziecko zaniedbuje naukę i nie odrabia lekcji, ponieważ czas na to przeznaczony poświęca w całości na internet, możemy mieć już do czynienia z uzależnieniem.
Porzucenie innych zainteresowań i rezygnacja z kontaktów towarzyskich w realnym świecie
Jeśli bliska dorosła osoba lub dziecko zaczyna rezygnować z wszystkich zainteresowań i pasji, które do tej pory były dla niej ważne na rzecz internetu, stanowi to poważny powód do niepokoju. Osoby uzależnione rezygnują nie tylko z zajęć, które do tej pory lubiły, ale także z kontaktów z innymi ludźmi. Spotkania ze znajomymi wymagają poświęcenia czasu, który uzależniony woli przeznaczyć na surfowanie po internecie.
Brak kontroli nad czasem spędzanym w internecie
Osoba uzależniona nie potrafi kontrolować czasu spędzanego w sieci. Nie pomagają ani ograniczenia nadawane sobie samodzielnie (w przypadku dorosłych), ani zakazy rodziców (w przypadku dzieci). Osoba uzależniona nie jest w stanie odpowiedzieć, ile czasu spędziła w internecie, lub stosuje wymówki i kłamstwa, by udowodnić, że ma nad wszystkim kontrolę.
Ograniczanie czasu na jedzenie i sen
Jedzenie, sen i inne potrzeby fizjologiczne dla osoby uzależnionej nie są priorytetowe. Ich zaspokojenie zajmuje czas, który można spędzić przy komputerze. Z tego powodu uzależnieni od internetu często rezygnują z posiłków i niewiele śpią.
Silne zdenerwowanie i rozdrażnienie w przypadku ograniczenia dostępu do internetu
Jeśli w wyniku problemów technicznych lub innych okoliczności zewnętrznych dostęp do internetu jest utrudniony, osoba uzależniona jest rozdrażniona, nerwowa, a czasem nawet agresywna. Dotyczy to także dzieci, którym rodzice próbują ograniczyć dostęp do sieci. Wszelkie ograniczenia dotyczące internetu prowadzą do konfliktów i kłótni w rodzinie.
Pomoc dla osób uzależnionych od internetu