Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeStaż-udział w psychoterapii pacjenta

Staż-udział w psychoterapii pacjenta

Propozycja dla psychologów szkolących się w psychoterapii
studentów psychologii oraz kierunków pokrewnych
Obserwacja procesu psychoterapii pacjenta
(nurt systemowy, psychodynamiczny, poznawczo-bahawioralny)
i udział w zespole reflektującym/odzwierciedlającym
+
możliwość przyjrzenia się superwizji zespołu PsychoMedic.pl
prowadzonej przez certyfikowanego superwizora

 

Staż - obserwacja psychoterapii pacjenta

Twoje marzenie o obserwowaniu procesu psychoterapeutycznego pacjenta może się spełnić! Ponadto, udział w zespole reflektującym/ odzwierciedlającym da Ci możliwość podzielenia się z pacjentem, pod koniec sesji, swoimi refleksjami i odczuciami na temat tego, co wydarzyło się na obserwowanym przez Ciebie spotkaniu. Metoda ta pomoże Ci rozwijać Twoje zaciekawienie innymi ludźmi i motywami ich postępowania, pomoże Ci lepiej zrozumieć złożoność sytuacji pacjenta, kontekst powstania i utrzymywania się problemów/objawów, nauczy cię formułowania hipotez w bezpieczny, nieoceniający sposób – tak aby pacjent, w oparciu o to co usłyszy na sesji, mógł sam odnaleźć najlepsze dla siebie odpowiedzi.

Edycje płatnego programu stażowego prowadzonego przez certyfikowanych psychoterapeutów PTP rozpoczynają się w momencie zgłoszenia się 2 stażystów oraz pacjenta gotowego poddać się psychoterapii.


PŁATNOŚĆ:

Koszt udziału w 24 sesjach psychoterapeutycznych (około 6 m-cy, częstotliwość 1x/tyg.)
w charakterze stażysty-obserwatora to 1.476pln.

Płatność przelewem bankowym na konto: 49 2490 0005 0000 4600 4904 0901 (Alior Bank).


REKRUTACJA:

Osoby zainteresowane udziałem w programie stażowym zapraszamy do kontaktu mailowego staz@psychomedic.pl .
Otrzymają Państwo maila zwrotnego oraz zostaną umówieni na spotkanie zapoznawcze/kwalifikujące z jedną z psychoterapeutek.

Wszelkie dodatkowe informacje pod numerem tel. 575-005-635,  Martyna Lasota.

Zapraszamy!

 

 


 

 

STAŻ W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH:

Co proponujemy i kto może skorzystać z naszego stażu?

Zapraszamy psychologów szkolących się w psychoterapii, studentów psychologii i kierunków pokrewnych na staż polegający na obserwacji procesu krótkoterminowej, indywidualnej psychoterapii pacjenta (pół roku – 24 spotkania) w połączeniu z aktywnym udziałem w zespole reflektującym/odzwierciedlającym według koncepcji reflecting team norweskiego psychiatry, Toma Andersena. Terapia jest prowadzona przez certyfikowanych psychoterapeutów zespołu PsychoMedic.pl.

Jak często odbywają się sesje i czy trzeba być na wszystkich spotkaniach?

Sesje odbywają się co tydzień, przez pół roku o stałej godzinie.

Z tego względu ważne jest, aby zgłaszały się do nas osoby, które będą dyspozycyjne przez najbliższe 6 miesięcy, tzn. będą mogły przychodzić na spotkania. Oczywiście może się zdarzyć, że któryś ze stażystów nie będzie mógł być obecny na 1-2 spotkaniach ale ważne, by to ustalić wcześniej z terapeutą prowadzącym. Częstsze nieobecności będą utrudniały stażyście zrozumienie i wczucie się w proces terapeutyczny. Stała obecność tych samych stażystów jest ważna dla zapewnienia pacjentowi stabilnych warunków na jego terapii.


Jaka będzie rola stażysty w terapii pacjenta i czym jest zespół reflektujący?

Dwoje stażystów utworzy stały zespół reflektujący, którzy przez pół roku będzie obecny na wszystkich spotkaniach z pacjentem, od pierwszych konsultacji aż do zakończenia krótkoterminowego procesu terapii.

Udział w zespole reflektującym polega na dzieleniu się przez jego członków refleksjami związanymi z przebiegiem spotkania. Dzieje się to zwykle w drugiej połowie sesji, w obecności pacjenta, po zatrzymaniu dotychczasowej, indywidualnej rozmowy z pacjentem przez psychoterapeutę. Stażyści tworzący zespół reflektujący w trakcie swojego komentarza patrzą i mówią do siebie, dzięki temu pozostają w pewnym dystansie do tego co dzieje się na spotkaniu. Pacjent i terapeuta wysłuchują refleksji zespołu i w dalszej części sesji mogą się do wysłuchanego komentarza odnosić i rozwijać swoją rozmowę wzbogaconą o spojrzenie innych.


W jaki sposób może to być pomocne dla pacjenta?

W tym podejściu i w koncepcji reflecting team ważne jest to, że opisów może być tyle, ile opisujących sytuację osób. Każde z tych spojrzeń może być inne, a przez to wnoszące i pomocne. Pacjent rozmawia o sobie z psychoterapeutą ale może też usłyszeć jakie hipotezy na temat jego sytuacji, problemów czy mocnych stron mają członkowie zespołu reflektującego. Dzięki temu pacjent w krótkim czasie może uzyskać wielość perspektyw i poznać inne niż dotąd spojrzenie na siebie i swoją sytuację, co może przyczynić się do lepszego zrozumienia siebie i szybszego procesu zdrowienia. Pacjent otrzymuje też dużo uwagi, zainteresowania i zaciekawienia nim co pomaga w rozwijaniu samodzielnego myślenia o sobie, zadawania sobie ważnych pytań i szukania na nie odpowiedzi.


Jak pacjenci dowiadują się o możliwości takiej terapii i czy sami ją wybierają?

Pacjenci zgłaszają się do nas sami w odpowiedzi na nasze ogłoszenie opisujące sposób pracy i warunki uczestnictwa w terapii za niższą opłatą – bo właśnie dzięki udziałowi stażystów w terapii i zespole reflektującym, i wniesieniu za to opłaty, mamy możliwość zaoferowania pacjentom psychoterapii za niższą stawkę (60zł dla pacjenta). Dzięki temu z terapii u certyfikowanych psychoterapeutów mogą skorzystać osoby w trudniejszej sytuacji finansowej, które są otwarte na obecność stażystów. Pacjenci zgłaszający się do tej terapii są wcześniej informowani o tym jak będzie przebiegała wspólna praca i ponownie w czasie konsultacji mogą doświadczyć jak będą się w takiej sytuacji czuli. Jeśli w trakcie konsultacji okazałoby się, że z jakichś powodów ta sytuacja byłaby dla danego pacjenta niekorzystna, zostanie skierowany do innej formy pomocy terapeutycznej.


Co dla siebie wyniosę z udziału w tym stażu?

Obserwacja procesu terapii pacjenta i udział w zespole reflektującym pomoże Ci: rozwijać Twoją empatię i zdolność rozumienia innych, zobaczyć złożoność sytuacji pacjenta,

poznać przyczyny oraz kontekst powstania i utrzymywania się jego objawów i problemów. Będzie okazją do nauczenia się przez Ciebie formułowania i wypowiadania wyjaśniających je hipotez w bezpieczny, nieoceniający sposób – tak aby pacjent, w oparciu o to co usłyszy na sesji, mógł sam odnaleźć najlepsze dla siebie odpowiedzi.

Będziesz mógł doświadczyć tego co pomaga a co utrudnia pacjentowi wprowadzanie zmian w procesie terapii. Zobaczysz też jak sam będziesz sobie radził z emocjonalnym zaangażowaniem i obciążeniem psychicznym, które wiąże się z pracą psychoterapeuty. Może to być pomocne w wybraniu dalszej drogi zawodowej w Twojej przyszłości.

 

 


 

 

PROWADZĄCE:

Psychoterapię pacjenta prowadzą certyfikowane psychoterapeutki PTP:
ul. Filtrowa 62, czwartki 8.00-16.00, piątki 8.00-13.00.

 

 

 

Please specify image url

Zofia Sabat, mgr

Psycholog, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Od ponad 10 lat prowadzi indywidualną, długoterminową psychoterapię w podejściu psychodynamicznym. Pracuje z osobami dorosłymi i z młodzieżą. Prowadzi terapię rodzin i par w podejściu systemowym.

Czytaj więcej…

Psycholog, Psychoterapeuta Warszawa

ul. Przy Bażantarni 11 – czwartki 15.00-21.00, soboty 9.00-16.00; ul. Filtrowa 62 – niedziele 14.00-21.00.

Please specify image url

Alina Suchecka, mgr

Certyfikowana psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Pracuje w nurcie integratywnym w terapii indywidualnej dla dorosłych oraz adolescentów; łączy podejście systemowe i psychodynamiczne w terapii rodzin, par i małżeństw.

Czytaj więcej…

Psychoterapeuta

 

 

Koordynator Programu Stażowego:

Martyna Lasota, tel. 575-005-635

staz@psychomedic.pl