Czy warto iść do dietetyka?
Dietetyk to dla wielu jedna z tych „tajemniczych” specjalizacji. Wiadomo, że zajmuje się zdrowym żywieniem, ale co to dokładnie oznacza? Czy pomoże schudnąć? Czy i w jaki sposób może pomóc mi dietetyk, czy warto?
Na wstępie warto wyjaśnić różnicę pomiędzy dietetykiem a psychodietetykiem. Obydwaj ci specjaliści będą mieli wiedzę z zakresu psychologii, medycyny i żywienia. Dietetyk specjalizuje się jednak w edukowaniu na temat zasad zdrowego żywienia i opracowywaniu planu żywienia dopasowanego do stanu zdrowia, wieku i założonych celów osoby. Psychodietetyk wspiera natomiast przede wszystkim w zmianie nawyków żywieniowych i podejścia do żywienia (wielu nazywa to „relacją z jedzeniem”). Ważnym elementem jego pracy jest wsparcie w odbudowie samooceny i szacunku do własnego ciała. Szerzej wyjaśniliśmy to w podlinkowanym wpisie blogowym.
Wizyta u dietetyka – czy warto?
Od problemu, z jakim się zgłaszasz, zależy to, czy powinieneś_aś zgłosić się do dietetyka czy psychodietetyka. Jeżeli po lekturze tego tekstu dalej nie będziesz miał_a pewności, możesz skontaktować się z naszym Działem Obsługi Pacjenta lub umówić się na wstępną konsultację do dowolnego z tych specjalistów. Dietetyk/psychodietetyk w razie konieczności pokieruje Cię dalej.
Zamiast pytać, czy warto iść do dietetyka, lepiej byłoby zapytać – dlaczego warto 😊
Wizyta u dietetyka: dowiesz się, po jakie produkty sięgać, a jakich lepiej unikać
Współczesny świat daje nam ogromny wybór. Na każdym kroku czekają na nas zarówno sklepy ze zdrową żywnością i oferty zdrowych „diet pudełkowych”, jak i restauracje czy sklepy spożywcze serwujące zapiekanki, hot-dogi i inne „fast-foody”. To, wbrew pozorom, jeszcze bardziej utrudnia zrozumienie, co i dlaczego warto jeść. Jeśli zastanawiasz się nad tym, na jakich podstawach zbudować swoją dietę, czego warto jeść jak najwięcej, a czego nieco mniej – wizyta u dietetyka będzie najlepszym wyborem.
Konsultacja dietetyczna jest zalecana szczególnie osobom uprawiającym sport wyczynowy i tym, u których dieta może mieć szczególne przełożenie na stan zdrowia: kobietom w ciąży, osobom ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową, metaboliczną, endokrynologiczną, czy z problemami zdrowotnymi spowodowanymi przez otyłość. Z porad dietetyka może skorzystać jednak każda osoba, której zależy na tym, by żyć jak najzdrowiej.
Psychodietetyk pokaże Ci, jak utrzymać zdrowy styl życia
Jeśli Twoim celem jest zmiana diety i nawyków żywieniowych – trzeba liczyć się z tym, że na drodze do tego celu będą spotykały Cię różne pokusy. Dużych zmian nie udaje się również wprowadzić z dnia na dzień, co u niektórych osób może wywoływać poczucie winy. Psychodietetyk może wesprzeć Cię w stopniowej modyfikacji swojego stylu życia i przede wszystkim nauczyć Cię stawiania sobie realistycznych, a nie wygórowanych wymagań. Może Ci również pokazać, jak korzystać z konkretnych metod, które wspierają w utrzymaniu motywacji do prowadzenia „zdrowego życia” (dzienniczka żywieniowego, metodycznego planowania posiłków).
U dietetyka i psychodietetyka otrzymasz realną pomoc w walce z zaburzeniami odżywiania
Zaburzenia odżywiania wywołuje to, co dzieje się w naszej psychice. Ich leczenie musi być jednak interdyscyplinarne i uwzględniać zarówno ustabilizowanie stanu psychicznego, jak i somatycznego osoby. Na zaawansowanym etapie anoreksji i bulimii zarówno zdrowie, jak i życie Pacjenta_ki może być poważnie zagrożone. W takiej sytuacji dietetyk może pomóc w stopniowym rozszerzaniu diety i przywróceniu poziomu jej kaloryczności do zalecanego dla osoby w wieku Pacjenta_ki. Tak, jak głodówki mogą być śmiertelnie niebezpieczne, tak nagłe zwiększenie ilości spożywanego jedzenia również może nieść za sobą poważne zagrożenia.
Psychodietetyk – obok psychoterapeuty – pełni ogromnie ważną rolę w przywróceniu równowagi psychicznej u osoby dotkniętej zaburzeniami odżywiania. Pracuje nie tylko z osobami z anoreksją i bulimią, ale i m.in. ortoreksją, czyli zaburzeniem objawiającym się nadmiarowym i destrukcyjnym skupieniem na zdrowym stylu życia. Wspiera Pacjenta_kę w drodze do bardziej realistycznego i życzliwego spojrzenia na siebie, urealnieniu obrazu swojego ciała. Pomoże stopniowo naprawić tak zwaną relację z jedzeniem, która w przypadku anoreksji i bulimii jest dla Pacjenta_ki ogromnie trudna.
Skomplikowaną relację z jedzeniem często mają również osoby, które nie akceptują wagi swojego ciała i/lub bezskutecznie się odchudzają. Praca z psychodietetykiem może pomóc również w zdystansowaniu się od tzw. kultury diety – czyli powielanego i promowanego przez środki medialnego przekazu obrazu „idealnej” sylwetki i „jednego właściwego” wzorca odżywiania się. Z punktu widzenia obecnej wiedzy, nie ma jednak czegoś takiego jak dobra czy zła dieta. Są jedynie bardziej lub mniej odżywcze produkty oraz posiłki. Istnieje natomiast wrodzona intuicja organizmu, także odnośnie tego, co warto danego dnia zjeść – i w dużej mierze możemy za tą intuicją podążać.
Kiedy warto udać się do dietetyka i/lub psychodietetyka?
Zwłaszcza wtedy, gdy:
- Chcesz schudnąć lub przytyć i potrzebujesz wsparcia w osiągnięciu optymalnej dla siebie wagi;
- Chcesz pozbyć się swoich szkodliwych nawyków związanych z jedzeniem (napadów objadania się, pomijania posiłków, nadmiernego apetytu na mało odżywcze produkty);
- Jesteś w trakcie leczenia otyłości;
- Chcesz uniknąć przyrostu wagi (np. niedawno rzuciłeś_aś palenie i odczuwasz zwiększony apetyt);
- Chcesz jeść w taki sposób, który pomoże Ci odzyskać zdrowie lub załagodzić objawy przewlekłej choroby;
- Masz zdiagnozowaną anoreksję, bulimię lub ortoreksję;
- Chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat zdrowego żywienia, bardziej świadomie jeść i poprawić swój stan zdrowia.
Sprawdź naszą ofertę:
Możesz również skorzystać z konsultacji dietetycznej online.