UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 799 399 499
Zaburzenia seksualne u kobiet – rodzaje, przyczyny i sposób leczenia
Seks jest ważną częścią życia każdego człowieka i w dużej mierze wpływa na ogólną jakość życia i dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Wbrew stereotypom seks jest ważny nie tylko dla mężczyzn, ale także dla kobiet. Niestety, kobiety często doświadczają zaburzeń seksualnych, które nie pozwalają w pełni cieszyć się tą sferą życia. Mogą one spowodować niechęć do seksu, której skutkiem są narastające problemy w związku. Z tego względu zaburzeń seksualnych nigdy nie należy lekceważyć. Wdrożenie odpowiedniego leczenia to pierwszy krok na drodze do szczęśliwego życia seksualnego. Co warto wiedzieć o zaburzeniach seksualnych u kobiet?
Rodzaje zaburzeń seksualnych u kobiet
Zaburzenia seksualne dotyczą różnych kwestii związanych z życiem seksualnym. Występują przed lub w trakcie aktywności seksualnych. Mogą mieć charakter ciągły, ale mogą również pojawiać się sporadycznie w niektórych okresach życia. Kobiety mogą doświadczać jednocześnie kilku rodzajów zaburzeń lub tylko jednego. Jednakże każdy przypadek należy potraktować poważnie.
Najczęstsze rodzaje zaburzeń seksualnych u kobiet to:
a) obniżenie libido, czyli zmniejszona ochota na seks,
b) problemy z osiągnięciem lub utrzymaniem pobudzenia seksualnego podczas aktu płciowego, pomimo początkowej ochoty na seks i prawidłowego poziomu libido,
c) trudności w osiągnięciu orgazmu.
Przyczyny zaburzeń seksualnych u kobiet
Zaburzenia seksualne u kobiet mogą mieć wiele różnych przyczyn związanych zarówno ze sferą fizyczną, jak i psychiczną. Czasami przyczyny te mogą występować razem i wtedy należy podjąć leczenie kompleksowe skupiające się na każdym z tych czynników.
Najczęstsze przyczyny zaburzeń seksualnych u kobiet to:
- choroby somatyczne takie jak zapalenie stawów, choroby układu moczowego i jelita grubego, choroby neurologiczne i schorzenia powodujące przewlekły ból,
- przyjmowane leki m.in. antydepresyjne i antyhistaminowe,
- zmiany hormonalne, zwłaszcza te występujące po urodzeniu dziecka i po menopauzie,
- zaburzenia psychiczne takie jak depresja i stany lękowe,
- stres,
- problemy w związku (niekoniecznie związane z seksem),
- przebyte urazy na tle seksualnym,
- kompleksy.
Sposób leczenia zaburzeń seksualnych u kobiet
Jak widzimy, istnieje wiele przyczyn problemów seksualnych u kobiet, dlatego sposób leczenia nie u każdej pacjentki będzie taki sam. Niezależnie od tego, jaką przyczynę możesz podejrzewać, poszukiwanie pomocy najlepiej rozpocząć od lekarza seksuologa. Nie bój się opowiedzieć szczerze o swoich problemach i zapytać o wszystko, co cię niepokoi. Lekarz z pewnością nie będzie zaskoczony. Większość kobiet doświadcza w swoim życiu zaburzeń seksualnych, choćby przez krótki okres czasu. Ten temat nie jest więc obcy żadnemu seksuologowi.