Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogPolaków kłótnie o pieniądze. Jak mądrze rozmawiać ze sobą o finansach?

Polaków kłótnie o pieniądze. Jak mądrze rozmawiać ze sobą o finansach?

Według najnowszego badania Quality Watch dla BIG InfoMonitor, pieniądze są jednym z najczęstszych powodów kłótni w związkach Polaków. Kłótnie o finanse zdarzają się regularnie w 17 proc. polskich rodzin. 24 proc. badanych twierdzi, że sprzeczki o pieniądze są w ich domach sporadyczne, z kolei 30 proc. nie przypomina sobie żadnych związanych z nimi konfliktów. Dane zebrane w ramach badania Quality Watch pozwoliły także odpowiedzieć na pytania, kto najczęściej wszczyna kłótnie o pieniądze w polskich domach. Jak rozmawiać ze sobą na temat pieniędzy, aby ewentualne różnice zdań nie powodowały zbędnych konfliktów?

Na tle innych krajów w kwestii sporów o finanse wypadamy stosunkowo dobrze – przykładowo Amerykanie aż w 31 proc. przyznają, że konflikty na tym tle są w ich domach regularne (według danych American Psychological Association). Badania przeprowadzone na uniwersytecie stanowym w Kansas dowiodły, że pieniądze są głównym powodem rozstań mieszkańców USA. Badanie przeprowadzone zostało na blisko 5 tys. par, trwało kilka lat i pozwoliło ustalić, iż w trakcie kłótni o pieniądze partnerzy mają skłonność atakować się bardziej i używać więcej raniących słów niż w przypadku konfliktów na innym tle, jak seks czy wychowanie dzieci. Dojście do porozumienia w przypadku sporu o finanse wymagało z kolei od partnerów znacznie więcej czasu, niż przy innych kłótniach.

Wracając do polskiego badania Quality Watch – jak ustalili jego twórcy – o domowe finanse najczęściej kłócimy się właśnie z parterem lub partnerką. Powodem są zarówno niedopowiedzenia (o pieniądzach wolimy nie rozmawiać wcale) jak i odmienne zdanie na temat domowych wydatków, co często związane jest z różnicami w zarobkach partnerów, ale i odmiennym temperamentem i potrzebami w tym zakresie. Rozmowa o finansach w związku wcale nie musi jednak oznaczać zszarganych nerwów i następujących potem cichych dni. Co więcej, możemy uznać taką dyskusję za dobry znak – nasz związek jest na wystarczająco zaawansowanym etapie, aby zacząć rozmawiać ze sobą na tematy trudne, dotyczące prozy życia.

Do rozmowy o finanse w związku warto podejść z pewną dozą dystansu i wyrozumiałości. Choć zapewne pojawią się momenty, w których finansowe decyzje będą musiały zapadać wspólnie, często na drodze kompromisu, na początku warto uwzględnić ewentualne różnice w poglądach. Każdy z nas wynosi z domu inne obserwacje i przyzwyczajenia związane z oszczędzaniem i wydawaniem pieniędzy, a nasz status na kolejnych etapach życia często weryfikuje te nawyki. Druga strona może mieć w tej kwestii zupełnie różne od naszych doświadczenia, a my z pewnością nie powinniśmy lekceważyć jej potrzeb i priorytetów w tym zakresie.

Decydując się na rozmowę z partnerem na temat wspólnego planowania budżetu warto zastanowić się także nad własnymi potrzebami. Wolimy wakacje w luksusowym kurorcie czy budżetowy backpacking? A może chętnie zrezygnujemy z drogich ubrań czy domowych gadżetów na rzecz inwestowania w swoje pasje? Chcemy dzielić z partnerem wspólne konto czy wolimy zachować w tej kwestii częściową odrębność? Ustalenie tych podstawowych kwestii pozwoli nam uniknąć części nieporozumień w kwestii planowania domowego budżetu. Pieniądze nie powinny pozostawać dla nas tematem tabu – jak pokazują badania, niewyjaśnione wątpliwości w tej kwestii niejednokrotnie potrafią bowiem przełożyć się na poważny kryzys w związku.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88


Brak komentarzy

Zamieść komentarz